Діяльність Українського ПЕН за 6 місяців 2022 року

614
Роздрукувати
Діяльність Українського ПЕН за 6 місяців 2022 року

На початку 2022 року Український ПЕН переїхав до нового офісу в Києві, плануючи розширити кількість заходів і проєктів, які втілює організація.

24 лютого, коли Росія розпочала повномасштабну війну проти нашої країни, з’явилися нові виклики для української культурної, медійної та правозахисної сфери, які спонукали Виконавчу Раду та адміністративну команду ПЕН переформатувати свою роботу.

Нашими пріоритетами стали підтримка літературної спільноти в Україні, інформування міжнародної аудиторії про війну Росії проти України, проговорення і фіксація досвіду, який переживають сьогодні українці, відновлення культурного життя в Україні. Розповідаємо про головні ініціативи і проєкти, які нам вдалося втілити за перші 6 місяців 2022 року.

ПІДТРИМКА ЛІТЕРАТУРНОЇ СПІЛЬНОТИ В УКРАЇНІ

У перші дні повномасштабного вторгнення Росії до України наша організація допомагала авторам та авторкам, які перебували в загрожених містах, з релокацією до безпечніших регіонів України. Зокрема у Львові цим опікувалися Софія Челяк, Остап Сливинський, Вікторія Амеліна, в Ужгороді та Чернівцях – Андрій Любка.

З березня 2022 року в Українському ПЕН діє внутрішня програма фінансової підтримки для українських авторів, які опинилися у скрутній ситуації через війну. Завдяки підтримці наших українських і закордонних партнерів, зокрема національних ПЕН-центрів та їхніх авторів, нам вдалося підтримати за цей час 64 запити від українських письменників, перекладачів, журналістів, ілюстраторів на загальну суму понад 700 000 грн. Автори потребували підтримки для релокації до інших міст в Україні, оренди житла, придбання ліків, продуктів, втраченої техніки.

Окрім того, у квітні-травні 2022 року Міжнародний фонд "Відродження" та Український ПЕН оголосили першу публічну стипендійну програму для представників української літературної спільноти (письменників, перекладачів, есеїстів, філософів, літературних критиків), які залишаються в Україні. У рамках програми було надано 30 стипендій розміром 20 000 грн.

У червні ПЕН за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" та New Democracy Fund (Данія) запустив нову програму стипендій для українських письменників, перекладачів та літературних критиків, яка триватиме до кінця 2022 року. Стипендійна програма Українського ПЕН покликана зберегти сталість і тяглість літературного процесу в Україні й надати авторам можливість продовження роботи над важливими проєктами. Загалом до кінця 2022 року в рамках програми буде надано 100 стипендій розміром 30 000 грн.

ІНФОРМУВАННЯ МІЖНАРОДНОЇ АУДИТОРІЇ ПРО ВІЙНУ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ

З 24 лютого 2022 року адмінкоманда ПЕН веде моніторинг злочинів російських окупантів проти українських медіа та відстежує втрати серед українських діячів культури. На основі цих моніторингів формується Newsletter: Russian war against Ukraine англійською мовою, який інформує закордонну аудиторію про ситуацію в Україні, злочини Росії проти українських медіа та української культури, а також містить посилання на важливі матеріали та інформаційні ресурси, петиції, звернення, добірки видань про Україну англійською мовою і книжок українських авторів, рекомендованих до перекладу. Newsletter розсилається на всі закордонні ПЕН-центри, а також іноземних правозахисників і дипломатів. Загалом з часу повномасштабного вторгнення Росії було підготовлено 18 розсилок, інформація з яких також зберігається на постійно оновлюваній інтернет-сторінці war.pen.org.ua.

З перших днів повномасштабного вторгнення Росії до України автори й авторки Українського ПЕН ведуть активну роботу на міжнародному інформаційному фронті, готуючи матеріали іноземними мовами про війну Росії проти України, та беручи участь у закордонних теле- й радіоефірах, міжнародних форумах, фестивалях і конференціях.

Зокрема, члени й членкині Виконавчої Ради взяли участь у зустрічах комітетів Міжнародного ПЕН. 11 квітня віцепрезидент Українського ПЕН Остап Сливинський виступив із промовою на відкритті зустрічі комітету Міжнародного ПЕН Writers in Prison. 10-13 травня відбулася 54-та зустріч комітету Міжнародного ПЕН Writers for Peace, на якій виступила з промовою членкиня Виконавчої Ради Українського ПЕН Ірина Старовойт. 16 червня віцепрезидентка Українського ПЕН Оля Гнатюк долучилася до зустрічі комітету Translation and Linguistic Rights.

У травні Американський та Український ПЕН-центри організували низку культурних подій, зустрічей та адвокаційних заходів на підтримку України у Нью-Йорку та Вашингтоні. Зокрема, Андрій Кукров, Галина Крук та Ія Ківа взяли участь у фестивалі PEN America World Voices Festival. Андрій Курков прочитав у рамках фестивалю Лекцію імені Артура Міллера "Свобода писати". Завершенням фестивалю стала церемонія вручення премії Barbey Freedom to Write Award 2022. Цьогоріч лауреатом став Владислав Єсипенко – український журналіст, затриманий в окупованому Росією Криму в березні 2021 року та засуджений до шести років колонії загального режиму. Нагороду його дружині Катерині та доньці Стефанії вручив американський актор Майкл Дуглас.

Окрім того, у Вашингтоні Андрій Кукров, Галина Крук, Ія Ківа і Тетяна Терен мали низку зустрічей у Білому домі, Конгресі та Державному департаменті, на яких розповідали про злочини Росії проти української культури та медіа та підтримку, якої сьогодні потребують українські митці та культурні інституції. Також відбулася зустріч в Українському домі, яку відкрила Надзвичайний Повноважний Посол України у США Оксана Маркарова.

1 березня Український ПЕН у партнерстві з Міжнародним ПЕН, Американським ПЕН, Українським інститутом, Українським інститутом в Лондоні та Українським науковим інститутом Гарвардського університету запустив онлайн-проєкт #DialoguesOnWar. У межах проєкту українські та закордонні інтелектуали говорять про досвід воєнного часу.

Загалом у рамках проєкту на сьогодні відбулося 26 розмов. Його учасниками та учасницями стали Андрій Курков, Філіп Сендс, Оксана Форостина, Марсі Шор, Вікторія Амеліна, Софі Оксанен, Мирослав Маринович, Сергій Плохій, Алім Алієв, Бурхан Сьонмез, Остап Сливинський, Ольга Токарчук, Мар’яна Савка, Генрі Марш, Анна Вовченко, Славенка Дракуліч, Олексій Панич, Мартін Поллак, Наталка Сняданко, Маргарет Етвуд, Ірена Карпа, Едіт Еґер, Олександр Михед, Вітольд Шабловський, Катерина Міхаліцина, Майкл Катакіс, Володимир Єрмоленко, Пітер Померанцев, Ірина Славінська, Мелінда Герінг, Ірина Старовойт, Гізер Морріс, Джорджина Годвін, Оля Гнатюк, Едвард Лукас, Тамара Гундорова, Нана Джанелідзе, Володимир Шейко, Пітер Веббер, Петро Яценко, Паоло Джордано, Вахтанґ Кебуладзе, Девід Саттер, Любов Цибульська, Адам Кехейн, Валерій Пекар, Френсіс Фукуяма, Микола Рябчук, Сергій Єкельчик, Ангеліна Карякіна та Девід Патрікаракос.

Окрім відеорозмов, у рамках проєкту готуються текстові версії діалогів українською та англійською мовами. Підсумком проєкту стане книжка з інтерв’ю та есеями, що з’явиться в Україні наприкінці року. Проєкт реалізується за підтримки NED та Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

ПРОГОВОРЕННЯ І ФІКСАЦІЯ ДОСВІДУ ВІЙНИ

З лютого 2022 року Український ПЕН збирає щоденники про війну українських авторів та авторок. Зокрема на нашому сайті можна прочитати щоденники Артема Чапая, Анастасії Левкової, Олександра Михеда, Ольги Герасим’юк, Лариси Денисенко, Олени Павлової, Анатолія Дністрового та Олени Стяжкіної. На основі архіву ПЕН зі щоденниками та новими віршами про війну письменник Володимир Рафєєнко упорядкував збірку текстів. За ініціативою видання "Нова Польща" незабаром книжка вийде друком українською та польською мовами. Аналогічним проєктом, ініційованим European Journal of Transformation Studies, орієнтованим на західну академічну спільноту, займається віцепрезидентка Українського ПЕН Оля Гнатюк.

Також у перші місяці повномасштабної війни адмінкоманда Українського ПЕН підготувала серію відео "Автори на війні / Authors in wartime", в яких зафіксовані думки та емоції українських письменників, журналістів і фотографів. Хтось із них документує події навколо, хтось вступив до лав Збройних сил України, хтось став волонтером і допомагає українській армії. Героями відеороликів стали Артем Чех, Вікторія Амеліна, Остап Сливинський, Богдана Романцова, Артем Чапай, Ірена Карпа, Лариса Денисенко, Стас Козлюк, Мар'ян Кушнір, Михайло Палінчак, Яна Сідаш, Максим Дондюк, Стас Юрченко, Оксана Парафенюк, Алла Кошляк, Віталій Портников, Павло Казарін, Ірина Славінська, Вадим Карп’як та Дмитро Крапивенко.

Відео, субтитровані англійською мовою, поширювалися через закордонні ПЕН-центри і демонструвалися на українських стендах в рамках закордонних книжкових ярмарків.

 

Фіксувати і проговорювати досвід війни і той вибір, який довелося зробити українським журналістам 24 лютого 2022 року, покликаний новий мультимедійний проєкт, який ПЕН готує в рамках Премії імені Георгія Ґонґадзе – "Тут-і-Тепер: історії журналістів на війні" (за підтримки Smart Foundation, Шведського ПЕН та NED). Кожен епізод проєкту включає в себе подкаст (ведуча – Ольга Сніцарчук), створений у співпраці з радіо The Ukrainians, а також текстову історію українською та англійською мовами. На сьогодні героями проєкту стали Віталій Портников, Стас Козлюк, Єфрем Лукацький, Мар’ян Кушнір, Севгіль Мусаєва, Алла Кошляк, Павло Казарін та Юрій Мацарський.

21 травня, в день народження журналіста Георгія Ґонґадзе, в Києві вже вчетверте відбулося нагородження лауреата Премії імені Георгія Ґонадзе. Цього року відзнаку отримали фотожурналісти Мстислав Чернов і Євген Малолєтка – єдині українські журналісти, які висвітлювали блокаду Маріуполя російськими військами для міжнародних видань. Також цього року вперше в історії Премії вручили Спеціальну відзнаку. Нею Капітула посмертно відзначила фотожурналіста Макса Левіна "за визначний внесок у розвиток української фотографії, відданість професії і відвагу".

За ці пів року Український ПЕН спільно з іншими правозахисними та медійними організаціями ініціював дві фотовиставки про медіазлочини Росії проти України після 24 лютого 2022 року.

31 березня у Львові на площі Ринок відкрилася виставка Call the War а War, покликана розповісти про журналістів та журналісток, які загинули, опинились у полоні або зазнали переслідувань внаслідок повномасштабної війни, яку Росія розв'язала проти України, а також нагадати і закликати міжнародну журналістську спільноту називати війну Росії проти України саме війною, а не "кризою", "конфліктом" чи "військовою операцією".

23 червня у Києві в Парку імені Тараса Шевченка відкрилася фотовиставка The War Is Not Over Yet. Її мета – розповісти про журналістів і журналісток, завдяки яким світ знає про війну, яку розвʼязала Росія проти України. Про тих, що загинули, були поранені, опинились під обстрілами, у полоні або зазнали переслідувань від початку повномасштабного вторгнення. Виставка триватиме до 6 липня, після цього її буде представлено в Боярці, рідному місті вбитого журналіста і фотокореспондента Макса Левіна.

На початку червня Український ПЕН та телеканал "Еспресо" за підтримки Шведського ПЕН запустили новий онлайн-проєкт "Власні назви" з Мирославою Барчук. Це серія коротких розмов з інтелектуалами, лідерами суспільної думки, письменниками, митцями, релігійними діячами і правозахисниками. Це експертний погляд, точка зору, відповідь на конкретні, актуальні питання. Особиста оптика гостей програми щодо подій сьогодення.

На сьогодні вийшло три випуски програми – з Ростиславом Семківим ("Текстуальна імперія" і її трубадури: як розвіяти чари російської літератури?"), Олександром Рудомановим ("Дерусифікація київських вулиць: бліцкриг чи хаос?") та Ларисою Денисенко ("Геноцидальна війна: чи можливо "бачити далі власної травми", коли не знаєш, чи виживеш завтра?"). Окрім онлайн-ефірів, на сайті Lb.ua публікуються текстові версії розмов.

У червні також стартував новий спецпроєкт ПЕН та медіа "Читомо" "Слова і кулі" про українських письменників та журналістів, які з початком повномасштабного вторгнення РФ пішли до лав ЗСУ або стали волонтерами. Першими героями проєкту стали письменники Артем Чапай та Дмитро Крапивенко, які нині у лавах Збройних сил України. Проєкт реалізується за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

ВІДНОВЛЕННЯ КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ

У березні-червні Український ПЕН спільно з Українським інститутом книги, Українським інститутом, Книжковим Арсеналом та Book Forum увійшов до робочої групи, яка відповідала за підготовку Українського стенду на книжкових ярмарках у Болоньї, Лондоні, Парижі, Варшаві та Празі. Експерти й експертки ПЕН брали участь в обговоренні концепції Українського стенду в різних країнах, а також долучилися до подій в рамках української програми.

У зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії до України було перенесено дедлайни і змінено формат онлайн-резиденції UKRAINE LAB, яку Український інститут у Лондоні організовує в партнерстві з Українським ПЕН та Українським інститутом. 21 червня журі оголосило 6 фіналістів і фіналісток проєкту. Ними стануть Софія Челяк, Лєна Козар, Катерина Яковленко, Фібі Матільда ​​Пейдж, Кріс Міхалович та Джонні Тернбулл.

У квітні ПЕН організував дві поетичні онлайн-події "Поміж сирен" за участі поеток і поетів ПЕН, продовженням яких став мультимедійний проєкт "Поміж сирен: поезія і музика" у Львівській філармонії 25 червня. Під час події звучали вірші про війну Юлії Мусаковської, Ростислава Кузика, Мар’яни Савки, Софії Ленартович, Остапа Сливинського та Катерини Міхаліциної з музичним супроводом контрабасиста Назара Стеця. 50% від продажу квитків буде перераховано волонтерському об’єднанню "Доброчинець" у Харкові.

У травні ПЕН також провів низку літературних зустрічей у Львові для вимушених переселенців. Зокрема, автори й авторки ПЕН Остап Сливинський, Анастасія Левкова, Катерина Міхаліцина, Вікторія Амеліна, Мар’яна Савка, Романа Романишин та Андрій Лесів узяли участь у літературних подіях у Центрі Довженка, інклюзивному просторі "Сенсотека" та Центрі міської історії.

У червні ми відновили наші письменницькі поїздки Україною. Зокрема, ми розпочали третій сезон проєкту "Мереживо. Літературні читання в містечках України" за підтримки The New Democracy Fund в рамках співпраці з Danish cultural institute. На сьогодні Максим Беспалов, Марія Титаренко, Анастасія Левкова, Зоя Казанжи та Остап Сливинський відвідали Хмельниччину (Старокостянтинів і Шепетівку) та Тернопільщину (Чортків, Копичинці й Збараж). До кінця 2022 року заплановані ще 7 поїздок до райцентрів Буковини, Вінниччини, Закарпаття, Кіровоградщини, Львівщини, Прикарпаття і Черкащини.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України чимало членів і членкинь ПЕН активно ввімкнулися у волонтерську діяльність, підтримуючи Збройні сили України та українців, які постраждали від війни (зокрема Катерина Калитко, Вікторія Амеліна, Сергій Жадан, Галина Крук, Катерина Міхаліцина, Андрій Любка, Світлана Поваляєва, Володимир Єрмоленко і Тетяна Огаркова).

На початку червня автори й авторки ПЕН розпочали серію літературно-волонтерських поїздок містами України, в рамках яких організовуються зустрічі з місцевими читачами, а також збирається волонтерська допомога для військових. На сьогодні Володимир Єрмоленко, Тетяна Огаркова, Вікторія Амеліна, Вахтанґ Кебуладзе, Мирослава Барчук, Тетяна Терен, Остап Сливинський відвідали Харків та Чернігівщину. Допомогу для військових вдалося зібрати й передати завдяки Ukraine World, Андрієві Любці та Комітету медичної допомоги в Закарпатті – CAMZ.

Окрім того, влітку повернулися "Інтелектуальні студії у Smart Просторі", які ПЕН реалізує спільно зі Smart Foundation. У січні Козельщину відвідав Андрій Курков, у лютому – Сергій Жадан, у червні – Зоя Казанжи.

МАТЕРІАЛИ УКРАЇНСЬКОГО ПЕН, З ЯКИМИ РАДИМО ПОЗНАЙОМИТИСЯ

"Вимовляти слова замість тих, з кого вийнято душу...": 10 нових віршів про війну

"Ніколи уже не буде тихо і темно": 15 нових віршів членів Українського ПЕН про війну

За кадром: українські фотографи про свої найважливіші воєнні світлини

Вміст чутливого характеру: 12 українських фотографів і фотографинь, які розповідають про війну в Україні

40 Iconic Figures of Ukrainian Culture

10 літературних репортажів, які допоможуть зрозуміти Україну

#StandWithUkraine. 30 books to understand Ukrainians

30 червня 2022
614
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: