Олег Сенцов. Новий герой нового часу

278
Роздрукувати
Бекірова Гульнара
Бекірова Гульнара
Викладачка історії. Автор і ведуча програм
Олег Сенцов. Новий герой нового часу
Під час акції біля посольства Росії в Україні з вимогою звільнити режисера Олега Сенцова та інших українських політв’язнів, яких утримують в російських тюрмах. Київ, 21 серпня 2018 року

Я не пам’ятаю Олега Сенцова з мого кримського життя. Ми існували в якихось різних вимірах. Лиш зовсім недавно в ютубі подивилась його інтерв’ю на "Черноморке" за рік до арешту – це був травень 2013 року. Неймовірно, я теж була неодноразово в тій студії, регулярно дивилась цей кримський телеканал, але про Олега дізналась лише після подій весни 2014-го.

У тому інтерв’ю журналіст розпитував Олега про його нашумілий фільм "Гамер", про творчість, про майбутній фільм "Носоріг" – кримінальну драму, зйомки якої режисер планував розпочати… Олег відповідав ввічливо, але якось неохоче – здавалось, вся ця телевізійна мішура йому була нудною, і він чекав, коли вже закінчиться це безконечне інтерв’ю… В його поведінці були помітні цілісність характеру, ґрунтовність, небажання говорити приємні речі й займатися саморекламою. Такий собі інтроверт, поглинутий творчістю…

Через рік, у травні 2014 року, Олега заарештували. І раптом виявилось, що "принципова безпринципність", аполітичність митця – зовсім не про нього…

Новий час дав нових героїв – тих, про кого ми іноді нічого не знали або знали в іншій якості – Ахтем Чийгоз, Олег Сенцов, Володимир Балух, Ільмі Умеров, Емір-Усеїн Куку – всіх не перелічити.

"Велика зрада інколи починається з маленького такого боягузтва… Коли тобі одягають мішок на голову, трохи б’ють, і за півгодини ти вже готовий зректися всіх своїх переконань, обмовити себе в чому завгодно, обмовити інших людей, тільки щоб припинили бити. Я не знаю, чого можуть вартувати твої переконання, якщо ти не готовий за них постраждати або померти", – це слова Олега з його останнього слова в суді.

У житті гепі-енд стається не так часто, як у кіно… І все ж не можна допустити, щоб цей трилер, який сьогодні розігрується в нас на очах, – закінчився трагедією. Я вірю, що ми не лише скоро побачимо Олега на волі, але й доживемо до його нового фільму.

Мені здається, це буде грандіозне, зовсім інше кіно – і воно буде про волю…

22 серпня 2018
278
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: