"Історії переконують людей краще за кулі": Вікторія Амеліна розповіла про суд над Сенцовим на 84-му ПЕН-Конгресі

371
You can read this article in English
Амеліна Вікторія
Амеліна Вікторія
Українська письменниця, авторка романів та оповідань
"Історії переконують людей краще за кулі": Вікторія Амеліна розповіла про суд над Сенцовим на 84-му ПЕН-Конгресі

27 вересня у рамках 84-го ПЕН-Конгресу в індійському місті Пуна відбувся показ документального фільму російського режисера Аскольда Курова "Процес", присвячений справі українського письменника і кінорежисера Олега Сенцова. Український ПЕН публікує переклад тексту промови письменниці, делегатки Конгресу Вікторії Амеліної, виголошеної перед показом фільму.

Шановні колеги,

усім вам відоме ім’я українського політв’язня в Росії – Олега Сенцова.

Сьогодні ми будемо дивитися документальний фільм Асольда Курова "Процес", у якому йдеться про справу Сенцова, про те, як друзі, сім’я та юристи борються за його звільнення. Назва фільму – "Процес" – натякає на кафкіанський абсурд та відображає, що фактично кожен із нас може стати жертвою безжальної державної системи, такої, як російська.

Олег – відомий кінорежисер і письменник. Проте у 2014 році, будучи добрим громадянином і батьком двох дітей, він був вимушений залишити на певний час свої художні амбіції, адже його рідний Крим окуповували іноземні солдати, добре озброєні, але без жодних розпізнавальних знаків на формі.

Тоді деякі українці були шоковані та вагалися, як себе поводити. Однак Олег був одним із тих, хто мав сміливість відкрито висловлювати незгоду з анексією своєї домівки. Він діяв як людина честі. Він не боягуз. І у документальному фільмі ви почуєте, як він каже прямо в залі суду: "Боягузтво – найбільший гріх на Землі".

Ми знаємо, що авторитарні режими не терплять таких людей, як Сенцов. У травні 2014 року російська влада викрала митця з його будинку в Криму, транспортувала до Росії, допитувала й катувала його. Після цього російський військовий суд засудив Сенцова до 20 років позбавлення волі, безпідставно звинувативши в терористичній діяльності.

Думаю, тоді всім здавалося, що вкотре в історії потужний режим зумів зламати, змусити замовчати людину, яка мала мужность виступити проти несправедливості. Але 14 травня 2018 року, рівно 137 днів тому, Олег Сенцов розпочав безстрокове голодування, вимагаючи звільнення всіх українських політв’язнів у Росіїї та окупованому Криму. Закликав до свободи для інших, не для себе.

Всі ми тут є оповідачами історій. Історія Олега – це історія мирної боротьби митця проти потужної та безжальної системи. Це та проста історія, якої боїться російський режим. Політики, як і письменники, добре знають, що історії переконують людей краще за кулі. Наш колега готовий пожертвувати життям, аби світ почув справжню історію української боротьби та солідарності. Саме тому я прошу вас поширювати історію Олега Сенцова. Будь ласка, розповідайте її співгромадянам ваших країн.

Отож, ми переглядатимемо фільм під назвою "Процес". Я маю надію на те, що Олег та інші українські політв'язні в Росії опиняться на свободі; що Сенцов та інші кримські письменники, які були змушені тікати з півострова, зможуть повернутися додому, в український Крим. І я також маю надію на те, що тоді судити будуть уже нинішніх російськіх лідеріві – судити за злочини проти українського народу, але також проти народу Чечні, народу Грузії, народу Сирії і, нарешті, проти власного російського народу.

А поки що, пам'ятаймо слова Олега Сенцова у залі суду, пам'ятаймо, що оягузтво – це справді найбільший гріх".

27.09.2018

Video

29 вересня 2018
371
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: