"Мені було важливо показати, що історія нам дуже часто заважає," – Ярослав Грицак про інтелектуальний бестселер "Подолати минуле: глобальна історія України"

1675
Роздрукувати
Грицак Ярослав
Грицак Ярослав
Історик, науковець, публіцист
"Мені було важливо показати, що історія нам дуже часто заважає," – Ярослав Грицак про інтелектуальний бестселер "Подолати минуле: глобальна історія України"

1 грудня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відбулася розмова довкола книжки Ярослава Грицака "Подолати минуле: глобальна історія України". Вона вийшла цьогоріч у межах видавничо-освітнього проєкту "Портал". Це видання – результат 15-літньої роботи історика, в якій він прискіпливо препарує минуле і закликає до співтворення сучасної України. Дискусію спільно організували Український ПЕН та Національний музей Революції Гідності. Про те, як писати історію України, з автором дискутували дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету, віцепрезидентка Українського ПЕН Оля Гнатюк та історикиня й письменниця Олена Стяжкіна. Модерувала розмову журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

image

Книжка "Подолати минуле: глобальна історія України" – це критичне переосмислення історії України. Вона має на меті розвінчати міфи та стереотипи, які нині існують про державу, і знайти нові вектори для осмислення минулого, сучасного і майбутнього. Працю вже називають "інтелектуальним бестселером".

"Мені було важливо показати, що насправді історія нам дуже часто заважає. Вона як тягар на нозі: ми не можемо швидко йти, тому що вона за нами тягнеться. Тоді вона є тінню, або, як кажуть французи, це той час, коли мертві хапають за ноги живого. Але є дуже багато прикладів, коли раптом люди починають це долати. Це аргумент проти Росії: Україна не зобов'язана бути бідною країною. Цей стан можна перемогти. А для того, щоб краще це зрозуміти, треба подивитися, як це робили інші, кому вдалося і кому не вдалося", – зазначив історик.

image

Книжкою, яка творить нові сенси і таким чином сприяє розвиткові суспільства, назвала працю Ярослава Грицака віцепрезидентка Українського ПЕН Оля Гнатюк:

"Існує стара цитата: "Нація – це постійний плебісцит". Але спільнота твориться саме в щоденних виборах і в щоденних дискусіях. Це майданчик, де витворюються спільні сенси. Постійно з'являються нові книжки, які ці нові сенси додають. Для мене книжка Ярослава Грицака є саме такою. Навколо сильних і спільних праць, які є для нас важливими, виростає в щоденній дискусії нація"

image

Важливість єдності та любові в осмисленні національної ідеї підкреслила членкиня Українського ПЕН, історикиня Олена Стяжкіна. Аналізуючи тезу з книги про те, що здобуття незалежності сталося в трикутнику "Львів – Донбас – Київ", вона наголосила, що кожна з цих сторін зіграла свою роль у цьому процесі: об'єдналися національні ідеї, управління і робітничо-промислова потуга. Під час Всеукраїнського референдуму щодо проголошення незалежності України люди згуртувалися навколо ідеї про те, що вони – українці, а Україна має бути незалежною. Така єдність необхідна й тепер для здобуття миру.

"Подолання минулого – це не тільки про країну. Це про людей. І в цьому сенсі книжка теж дуже важлива, тому що там немає історії про святих українців чи про українців-грішників. Це історія про те, як ми змінювалися, і про те, що зміни, в принципі, можливі. Для мене це важливо в контексті війни, що триває на Донеччині й Луганщині, тієї війни, що триває в Криму. В нас усіх є шанс на зміни, і наша історія про це", – переконана історикиня.

image

Україна – це країна трьох мирних революцій зі значним переліком досягнень і перемог. Але ми часто цього не бачимо, концентруючи увагу на проблемах. З перспективи глобальної історії оптимістичне майбутнє України видно набагато краще, переконаний Ярослав Грицак:

"Перестаньте будувати Україну. Модернізуйте її. Моє переконання: ми ще дуже довго будемо мати гуманітарні проблеми. Є проблеми, які ще дуже довго будуть із нами. Це неминуче. Але робімо, крім цих проблем, щось інше. У цьому полягає дискурсивна зміна. Вона відбувається тоді, коли накопичується достатня кількість помилок".

image

image

Відеозапис дискусії

Фото Богдана Пошивайла

7 грудня 2021
1675

Читайте також:

Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: