"Люди заслуговують знати правду": промова Катерини Єсипенко на церемонії вручення премії PEN/Barbey Freedom to Write Award 2022

371
Роздрукувати
"Люди заслуговують знати правду": промова Катерини Єсипенко на церемонії вручення премії PEN/Barbey Freedom to Write Award 2022
PEN America

23 травня в Американському музеї природознавства на Мангеттені відбулася церемонія вручення премії Американського ПЕН Barbey Freedom to Write Award 2022. Цьогоріч лауреатом став Владислав Єсипенко – український журналіст, затриманий в окупованому Росією Криму в березні 2021 року та засуджений до шести років колонії загального режиму. Нагороду його дружині Катерині та доньці Стефанії вручив американський актор Майкл Дуглас. Український ПЕН публікує промову-подяку, яку виголосила Катерина Єсипенко під час церемонії.

Good evening,

I would like to address you in my language, Ukrainian, because the power of this language relayed by my president around the world is also crucial for our survival as a free and democratic nation.

Pазом із моєю донькою Стефанією приймаємо цю нагороду від імені Владислава Єсипенка, мого чоловіка та її батька. Більш за все я хотіла б, щоб він був тут і сам прийняв цю нагороду.

Але мій чоловік сидить у в’язниці вже 15 місяців, і тільки тому, що він журналіст. Владислав знав, що ведення репортажів з окупованого Росією Криму є небезпечним, але вважає, що люди заслуговують знати, що там відбувається; знати правду.

Він також вірить у надзвичайно важливе значення того, щоб розповідати історії людей, чиє життя зазвичай не потрапляє в заголовки чи на перші сторінки. Тому він вирішив розказати світові, що це значить — жити в селі без електрики; бути дитиною, чий ігровий майданчик — занедбане поле в країні війни. Для нього це єдиний спосіб дати світові зрозуміти, що відбувається в Криму під російською окупацією.

Мій чоловік вірить у це настільки глибоко, що готовий ризикувати своїм життям. Я поділяю його відданість, і все моє життя, поки він у в’язниці, полягає в тому, щоб відстоювати його свободу, його право на повернення до нас додому і продовження своєї журналістської діяльності.

Я щойно повернулася зі своєї другої поїздки до Вашингтона, цього разу організованою PEN America, де зустрічалася з урядовцями, які, сподіваюся, вимагатимуть негайного звільнення Владислава і припинення переслідувань незалежних журналістів та всіх тих, хто хоче писати і говорити вільно. Я знаю, що мій чоловік поділяє цю надію – надію на те, що демократичний світ об’єднається проти агресії Володимира Путіна. Саме це допомагає йому та понад сотні інших українських політв’язнів, яких Путін тримає в полоні, не здаватися.

Підтримка PEN America, Пітера та Памели Барбі, щедрість яких зробила цю нагороду можливою, усіх присутніх сьогодні ввечері, які зібралися, щоб вшанувати Владислава, усіх нас, хто вірить в те, що незалежна преса та право на вільне вираження поглядів є важливими, насправді, життєво необхідними – це те, що допомагає мені не здаватися і продовжувати цю справу.

Вічна слава всім, хто став на захист нашої держави.

Вічна вдячність усім, хто допомагає нам вистояти!

Вічна пам'ять кожному, хто віддав життя за Україну!

Слава Україні!

27 травня 2022
371
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: