Літературна премія Європейського Союзу: що це таке і як відбувається її присудження?

1469
Роздрукувати
Літературна премія Європейського Союзу: що це таке і як відбувається її присудження?

imageЩо таке Літературна премія Європейського Союзу (European Union Prize for Literature)?

Це – щорічна нагорода, покликана сприяти популяризації та міжнародній промоції творчості ще не надто відомих, але талановитих авторів художньої прози з різних європейських країн. Премія фінансується Європейською комісією в рамках програми "Креативна Європа".

Автори-переможці (по одному від кожної країни-учасниці програми "Креативна Європа", запрошеної до участі у премії конкретного року) отримують грошову винагороду в розмірі 5,000 євро, а також підтримку з боку "Креативної Європи", спрямовану на переклад та міжнародну промоцію їхніх творів (наприклад, ґрантові заявки на підпрограму підтримки перекладів "Креативної Європи" вважаються пріоритетними, якщо в них включені твори авторів-переможців). Цього року Україна долучається до Літературної премії ЄС уперше.

Організаційна структура

Організаційний комітет Премії – це так званий Консорціум, до складу якого входять представники трьох організацій: Європейської та міжнародної федерації книгорозповсюджувачів (EIBF), Європейської ради письменників (EWC) та Федерації європейських видавців (FEP).

Консорціум координує роботу національних журі, що представляють країни-учасниці. Цього року, крім України, до участі у премії запрошені ще 13 країн: Австрія, Велика Британія, Греція, Грузія, Ірландія, Італія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Фінляндія та Франція. Кожне національне журі складається з 3-5 осіб, які мають представляти творчі середовища, книговидавничу сферу, літературну критику та мас-медіа.

До українського журі Премії ввійшли:

Консорціум задля дотримання об’єктивності залишає за собою право призначати двох (із трьох чи більше) членів кожного національного журі.

Крім того, кожна з організацій-співзасновників виконує функцію консультанта-супервізора для частини національних журі (для України це – Європейська та міжнародна федерація книгорозповсюджувачів).

Процедура присудження Премії

Перший етап: робота національних журі над формуванням короткого списку авторів.

Короткий список має містити від 2 до 5 номінантів. Кожен автор чи авторка номінується за конкретну книжку художньої прози. Національні короткі списки будуть публічно оголошуватися оргкомітетом Премії на сайті та в соцмережах, і вони стануть відомі вже у квітні.

Зголошення на премію самими авторами чи їх номінування іншими особами чи організаціями неможливе. Формування списку номінантів – це виключна прерогатива національного журі.

Другий етап: визначення національним журі автора-переможця від його країни.

Публічне оголошення переможців Премії відбудеться 22 травня 2019 року. До цього часу ім’я переможця та назва твору будуть зберігатися в таємниці.

Процедура нагородження пройде в Брюсселі наприкінці вересня цього року. Обов’язковою на ній є присутність авторів-переможців та президентів національних журі.

Критерії номінування авторів:

  1. Автор-номінант має бути громадянином держави, яка його номінує.
  2. Номінований твір має бути написаний державною мовою країни, громадянином якої є автор.
  3. Номінований твір має бути книжкою художньої прози – романом або збіркою оповідань.
  4. Номінований твір повинен бути найновішою опублікованою книжкою автора на момент номінування, до того ж з часу її публікації до моменту присудження нагороди має минути не більше, ніж 18 місяців.
  5. Номінований письменник має бути автором не менше 2-х, але не більше 4 книг художньої прози, опублікованих мовою оригіналу.
  6. Твори номінованого автора мають бути перекладені не більше, ніж 4 іноземними мовами (ця цифра може бути переглянута, зважаючи на конкретні обставини).
22 січня 2019
1469
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: