Андрій Курков: "Зараз ми об’єднані ворогом більше, ніж роз’єднані думками"

569
Роздрукувати
Курков Андрій
Курков Андрій
Письменник, журналіст, кіносценарист
Андрій Курков: "Зараз ми об’єднані ворогом більше, ніж роз’єднані думками"

Що таке національна еліта? Яку роль у її становленні відіграє інтерес до власної історії та культури? Як Україні зрозуміти власну ієрархію цінностей? На ці та інші запитання відповів президент Українського ПЕН, письменник, журналіст і сценарист Андрій Курков під час розмови на тему "Роль еліт у суспільному житті: від громади до країни", яка відбулася в смт Козельщина на Полтавщині у межах проєкту "Інтелектуальні студії у Smart Просторі". Ми публікуємо конспект цієї дискусії.

Яка функція еліти?

Еліта провокує людей на інтерес до історії власної землі, на інтерес до історії власної родини та держави. Вона закликає ставити запитання про те, що кожна людина може зробити для власної громади і власної держави. Якщо цього інтересу не виникає, людина не цікавиться місцем, де вона мешкає, його історією, традиціями, особливостями, та не прагне його покращити, виходить, що вона живе в "сірій зоні".

"Мій останній роман, який зараз перекладається, "Сірі бджоли" – це роман про сіру зону на Донбасі. У нас, можна сказати, сумний рекорд: у нас найдовша за тривалістю в Європі "сіра зона". Вона має таку саму довжину, як і лінія фронту. Лінія фронту України на Донбасі – 430 км. І скрізь, де вона є, є територія, куди заходять і наші, і вороги. Є села і місця, де живуть люди, які посміхаються обом. Вони захищають свій шмат землі, свою хату. Ця книжка і про фізичну сіру зону, і про сіру зону, яка є в головах багатьох людей. Коли людина не розуміє, де вона живе, вона живе в сірій зоні", – стверджує Андрій Курков.

Про українську систему цінностей

Кожна система, кожна країна створює свою еліту, щоб показувати приклад, який населення має повторювати. Це відбувалося в Радянському Союзі, це відбувається зараз у Північній Кореї чи в Китаї. З моменту відновлення незалежності, Україна опинилася в унікальній у цьому розумінні ситуації: в колективній памʼяті досі є згадка про радянську систему ієрархії, яка поєднується з сучасним, новітнім розумінням еліт:

"Країні потрібно з півстоліття, щоби зрозуміти власну ієрархію цінностей і те, якою має бути власна еліта. Це необхідно для того, щоби держава нормально розвивалася і щоби люди бачили й відчували результат діяльності тих, кого вони ввважають елітою".

Еліта – це не лише про культуру

Україна має величезну й багату історію, в яку вплелося чимало трагедій і, водночас, прикладів, коли саме українці створювали осередки культури, творили філософію, писали кількома мовами, як Григорій Сковорода. Вони зробили колосальний внесок як у світову історію, так і у власну культуру. Однак, говорячи про еліту, ми згадуємо не лише про культурне середовище.

"Ми повинні робити все для того, щоб українці, незалежно від того, де вони живуть – у селищі, смт чи в обласному центрі – цікавилися власною історією і сучасними процесами в економіці, культурі, політиці", – переконаний Андрій Курков.

Кримськотатарська національна еліта

Будь-яка еліта починається з бажання змінювати щось у житті своєї громади. Чимало прикладів такої еліти є серед кримських татар: наприклад, Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров:

"Кримськотатарський народ – також не монолітний. Але більшість буде боротися за власні інтереси, які дорівнюють інтересам народу. Коли кримські татари протестують проти анексії, вони представляють не себе особисто, а увесь свій народ, його історію і його боротьбу за повернення до Криму".

Прикладом еліти є також кримські громадянські журналісти. На очах в українців зараз розгортається драма: волонтери і журналісти, які знають, що їх позбавлять волі, все одно йдуть і заміняють на судових засіданнях і обшуках тих, хто вже перебуває за ґратами.

"Наш обовʼязок – їх підтримувати. Писати листи, поширювати інформацію у Facebook – це теж активність, яку можна назвати активністю еліти. Якщо ви піклуєтеся про інших, це означає, що ви – представник еліти", – вважає Андрій Курков.

Звʼязок між ментальністю та єдністю українського суспільства

Українська ментальність заснована на історичній матриці козацького анархізму. Українці – індивідуалісти. Росіяни – це колективна нація. Вони колективно, всім народом, не люблять НАТО, ненавидять ЛГБТ-спільноту й обожнюють свого царя. В українців царя ніколи не було. Українці ніколи не поважали владу: ані радянську, ані радянсько-українську. Вони не дуже поважають закони, але поважають власне право на власну думку. У кожного з нас своя Україна в голові, і якщо говорити про те, якою повинна бути наша держава, українці ніколи не обʼєднаються.

"На мою думку, українці легко об’єднуються під час загроз або тоді, коли вони незадоволені якимись масштабними процесами. Під час Помаранчевої революції люди, які обʼєдналися, могли бути незгодні один із одним із інших питань, але об’єднання було сильнішим, і саме тому українці перемогли. Так само консолідувала націю і незаконна анексія Криму, і війна на Донбасі. Зараз ми об’єднані ворогом більше, ніж роз’єднані думками", – говорить Андрій Курков.

Про ідеологію

На відміну від Росії, в Україні людям не навʼязують жодної ідеології. Українці ростуть вільними, тому вони залишаються кожен при своїй думці. В школі їм передають любов до творчості Тараса Шевченка, до української історії, до символів, емблем, до старовинної гривні, тризуба. Але в українській свідомості це символи, а не ідеологеми:

"У нас є заявлений напрямок розвитку держави та суспільства – європейський. Ми хочемо залишатися вільними. Свобода слова, думки і релігії – це європейські цінності. Наша національна ідея – доєднатися до європейських цінностей, при цьому не втративши себе як українців, не втративши власну історію, культуру, не розчинитися і не стати частиною глобального процесу, коли ти не знаєш, хто ти".

***

"Інтелектуальні студії у Smart Просторі" – спільний проєкт Smart Foundation та Українського ПЕН. Він стартував 19 листопада з дискусії "Відверто про гідність і свободу. Уроки українських революцій" за участі журналістки, телеведучої й лауреатки Премії імені Георгія Ґонґадзе Мирослави Барчук та журналіста, публіциста і волонтера Дмитра Крапивенка. 20 лютого Козельщину відвідав письменник Сергій Жадан з лекцією "Що таке патріотизм?"

Smart Foundation – благодійний фонд, який впроваджує та підтримує нові стандарти культурного, освітнього розвитку суспільства. У 2020 році перетворив Козельщинську центральну районну бібліотеку ім. О. Гончара на сучасний громадський культурно-освітній Smart Простір. Запроваджує навчальні програми для громади, популяризуючи читання та саморозвиток. Smart Простір є реалізованою моделлю для ревіталізації бібліотек по всій Україні.

23 лютого 2022
569
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: