Лауреат Премії Ґонґадзе-2023 Богдан Логвиненко: "Я отримую цю премію як кредит довіри і відповідальність"

163
Роздрукувати

21 травня 2023 року, у день народження Георгія Ґонґадзе, оголосили лауреата Премії Ґонґадзе. Ним став журналіст, письменник, засновник видання Ukraїner Богдан Логвиненко. Публікуємо промову, яку оголосив лауреат під час урочистої церемонії.

"Маю честь бути лауреатом Премії Георгія Ґонґадзе. Дякую Силам Оборони за можливість займатися журналістикою. Дякую своїм батькам та капітулі премії за довіру.

Дякую номінантам: Андрію Дубчаку за репортажі з фронту та їх поширення світом. Дякую Сергію Сидоренку за те, що одного дня робота Європейської правди буде вже про нашу внутрішньоєвропейську політику.

Я хотів би сказати, що до появи Ukraїner у різних друкованих виданнях та телеканалах доволі часто почував себе у меншості. Людиною, що зсередини намагається побороти корупцію, порушення журналістської етики чи актуальності.

Іноді, аби перестати почувати себе меншиною чи меншовартісно, недостатньо боротьби внутрішньої. Зі створенням Ukraїner ми почали досліджувати українську ідентичність через польові експедиції, транслюючи результати 12-ма мовами. Одним із наших досліджень була серія про національні спільноти, які ми перестали називати меншинами, адже і ми, українці, довгий час продовжували залишатись меншиною серед людей совєцької ідентичності.

Ця премія, на честь журналіста, що також почував себе у меншості серед колег, що натоді за інерцією совєцької пропагандистики у переважній більшості служили своїм власникам, політикам та правлячим партіям, а не суспільству. Почував себе у меншості, коли відкрито говорив про окупацію Сухумі Росією. Безкомпромісність у питаннях співпраці з ворогом, української ідентичності та боротьбі з російським колоніалізмом — це те, що залишив нам Георгій Ґонґадзе у спадок і я отримую цю премію як кредит довіри і відповідальність за цей спадок.

Впевнений, що це кредит довіри до медіа, а не лише до мене особисто. Саме тому я хочу подякувати усім, хто впродовж останнього року творить його. Це буде точно неповний список, але я спробую перелічити тих, хто брав на себе більше відповідальності, аніж інші:

Людмила Кучер

Микола Носок

Євгенія Сапожникова

Дарина Мудрак

Аня Яблучна

Сашко Лютий

Анастасія Марушевська

Катя Пташка

Катя Юзефик

Юрій Стефаняк

Христина Кулаковська

Каріна Пілюгіна

Наталка Понеділок

Софія Базько

Юлія Тимошенко

Олександра Вишневецька

Вікторія Будун

Анастасія Бобкова

Олег Гнатюк

Ольга Оборіна

Єлизавета Цимбаліст

Ксенія Чикунова

Ксенія Бовкун

Мар‘ян Манько

Ірина Швець

Ірина Білан

Олексій Оліяр

Наталка Панченко

Софія Анжелюк

Вікторія Наріжна

Антон Півень

Віталій Побережний

Катерина Данилюк

Тетяна Франчук

Оксана Кузема

Катерина Цвігун

Ліза Литвиненко

Наталія Франц

Наталія Півторак

Яна Мазепа

Надія Мельниченко

Мирослава Осадча

Маргарита Голобородська

Оля Цвєткова

Катерина Паланська

Олена Шалена

Ольга Гаврилюк

Аня Берестецька

Кацутоші Фуджіта

Михайло Клунько

Світлана Казакова

Єлизавета Пряхіна

Наталя Давиденко

Катерина Мединська

Дякую усім, хто розділяє нашу місію, усім волонтерам, донаторам, що підтримують нас фінансово, партнерам, що вірять у нас. Дякую нашим аеророзвідникам Павлу Пашку та Михайлу Шелесту, які з перших днів вторгнення стали до лав ЗСУ. Наша війна — водночас і за ідентичність, і можливість жити у суспільстві різноманітних спільнот. Дякую кожному читачу, що підтримує нашу роботу. Саме ви своєю активністю даєте відповідь на запитання, що ймовірно кожен з нас ставить собі щодня: залишитися в професії чи взяти до рук зброю".  

У 2016 році Богдан Логвиненко заснував проєкт Ukraїner. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну медіа перезапустило всі свої канали комунікації, що почали мовити про війну Росії проти України для української та закордонної аудиторії. Одним із найважливіших пріоритетів для Ukraїner стали оповіді про незламність українців, розказані різними мовами на різних платформах. Богдан Логвиненко є співавтором документального проєкту та книги "Деокупація" про опір людей на деокупованих територіях України. Він також був фіналістом Премії імені Георгія Ґонґадзе у 2020 році.

Окрім Богдана Логвиненка, фіналістами Премії за 2023 рік стали воєнний кореспондент Андрій Дубчак та редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко.

Церемонія оголошення лауреата Премії-2023 відбулась у Мистецькому арсеналі.

Премія імені Георгія Ґонґадзе – нагорода для незалежних журналістів, заснована 2019 року Українським ПЕН у партнерстві з Асоціацією випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи, Києво-Могилянською Бізнес-Школою та виданням "Українська правда".

Меценатами Премії Ґонґадзе можуть бути лише випускники Києво-Могилянської Бізнес-Школи. З моменту заснування Премію підтримав 21 меценат: Олександр Адамюк, Антон Артеменко, родина Бруннерів, Олег Брусиловський, родина Вікнянських, Ярослав Волковецький, Микола Демченко та Ольга Мишуровська, Марина Дерепа, Сергій Дулєпов, Максим Дядик, Андрій Ісак, Роман Квашенко, родина Міщенків, Дмитро Новицький, Людмила Перебийнос, Оксана Просоленко, Андрій Селелепей, Віталій Смірнов, Микола Сушко, Олександр Ткачук, Дмитро Чернов.

Церемонія відбулася за підтримки Представництва "Фонду Фрідріха Науманна за Свободу" в Україні.

Фото: Валентина Науменко

22 травня 2023
163
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: