Заява на підтримку Білоруського ПЕН

586
You can read this article in English
Заява на підтримку Білоруського ПЕН

Висловлюємо солідарність із колегами з Білоруського ПЕН та рішуче засуджуємо прояви тиску та репресій проти правозахисних організацій з боку білоруської самопроголошеної влади.

Білоруський ПЕН є однією з найвпливовіших і найпомітніших правозахисних організацій в країні. ПЕН-центр у Мінську надає правову допомогу затриманим письменникам, журналістам і митцям, фіксує випадки порушень прав авторів, а також – інформує білоруську та закордонну аудиторію про те, як режим самопроголошеного президента Аляксандра Лукашенки придушує свободу слова і вираження поглядів у Білорусі.

Зокрема, Білоруський ПЕН готує і поширює онлайн-тижневик "Білоруська культура в часи соціополітичної кризи", в якому розповідає англомовній аудиторії про затриманих авторів, а також піврічні моніторинги порушення прав культурних діячів у Білорусі. Так, згідно з останнім моніторингом Білоруського ПЕН, за останні шість місяців у Білорусі був зафіксований 621 випадок порушення культурних прав та прав людини стосовно митців.

Серед тих, хто пройшов протягом останнього року через затримання і катування, і тих, хто продовжує перебувати в ув’язненні в Білорусі, – десятки авторів Білоруського ПЕН. В останні ж місяці злочинний режим знайшов нові способи залякування і тиску на організацію. У червні в Білоруському ПЕН розпочалася перевірка Міністерства юстиції. Не знайшовши порушень в діяльності організації, 14 липня Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією Білорусі прийшло з обшуком в офіс за юридичною адресою Білоруського ПЕН. Оскільки в умовах пандемії ПЕН у Мінську працює дистанційно, силовики обшукали і вилучили обладнання в іншої організації, яка зареєстрована за цією ж адресою.

14 липня сталася ще одна подія, яка вкотре довела, що навіть після ганебного затримання журналіста Романа Протасєвіча злочинний режим Лукашенки не припиняє провокацій проти найвідоміших білоруських діячів: цього дня голову Білоруського ПЕН, Нобелівську лауреатку Святлану Алєксієвіч не пустили на літак у Берліні через повідомлення про "бомбу" в її речах. Того вечора письменниця мала вилетіти до Вроцлава на зустріч із лауреаткою Нобелівської премії Ольгою Токарчук.

Репресії щодо Білоруського ПЕН продовжуються: 19 липня незаконна влада Білорусі задіяла новий інструмент залякування – наклала арешт на банківські рахунки організації. 22 липня стало відомо, що Міністерство юстиції Білорусі подало позов до суду про ліквідацію Білоруського ПЕН.

Український ПЕН звертається до уряду України та Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Ради Організації Об’єднаних Націй з прав людини та інших міжнародних правозахисних та гуманітарних організацій з проханням підтримати та захистити Білоруський ПЕН. У той час, як у Білорусі й надалі тисячі людей перебувають в ув’язненні, зазнають переслідувань і катувань, білоруські правозахисники особливо загрожені.

Міжнародна спільнота має посилити тиск на білоруську злочинну владу, щоби припинити репресії щодо митців, журналістів та правозахисних організацій у Білорусі.

Виконавча Рада Українського ПЕН:

Андрій Курков, президент Українського ПЕН
Оля Гнатюк, віцепрезидентка Українського ПЕН
Остап Сливинський, віцепрезидент Українського ПЕН
Лариса Денисенко, членкиня Виконавчої Ради Українського ПЕН
Тамара Гундорова, членкиня Виконавчої Ради Українського ПЕН
Ірина Старовойт, членкиня Виконавчої Ради Українського ПЕН
Алім Алієв, член Виконавчої Ради Українського ПЕН
Ірина Славінська, членкиня Виконавчої Ради Українського ПЕН
Марко-Роберт Стех, член Виконавчої Ради Українського ПЕН
Тетяна Терен, виконавча директорка Українського ПЕН

Звернення підписали:

01. Валуева Олимпиада
Письменниця
23 липня 2021
586
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: