Звернення Українського ПЕН на підтримку білоруського журналіста Рамана Пратасєвіча

Ми, українські письменники, перекладачі, журналісти, правозахисники, науковці, видавці, члени Українського ПЕН, вважаємо цілковито неприпустимим затримання білоруського журналіста Рамана Пратасєвіча.
23 травня літак Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса та пролітав над територією Білорусі, змусили змінити маршрут і приземлитися в Мінську. На борту літака був Раман Пратасєвіч – колишній редактор телеграм-каналу NEXTA та редактор телеграм-каналу "Беларусь головного мозга". Після вимушеної посадки літака Романа та його партнерку Софію Сапегу затримали.
24 травня на державному телебаченні Білорусі показали відео, на якому затриманий журналіст каже, що перебуває в СІЗО-1 Мінська, нібито "продовжує співпрацювати зі слідством", не має "проблем зі здоров'ям" і що ставлення силовиків до нього "максимально коректне". Пратасєвіч, говорячи про співпрацю зі слідством, згадав про свідчення нібито "за фактом організації масових заворушень у Мінську". На цьому відео на обличчі Рамана видно сліди побиття та синці.
Затримання Рамана Пратасєвіча є порушенням прав людини та міжнародного права, його мета – обмежити до нуля свободу слова в Білорусі.
Ця подія є частиною масштабної кампанії репресій проти вільних медіа в Білорусі. У грудні 2020 року відбулися обшуки в "Пресклубі", частину працівників медіаоб’єднання взяли під варту. 18 травня відбулися обшуки в офісі та квартирах редакторів онлайн-видання TUT.by. Домен впливового опозиційного порталу було заблоковано. В обох випадках журналістів звинувачували в "ухиленні від сплати податків".
Окрім того, 24 травня 2021 року самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенка підписав зміни до законодавства про медіа та масові акції, які суттєво обмежують діяльність журналістів та опозиційних партій у Білорусі.
Робота вільних і доброчесних медіа та блогів жодною мірою не має призводити до включення журналістів у список КҐБ із переліком осіб, нібито причетних до "терористичної діяльності". Вільні медіа та вільне поширення інформації – це не "організація масових заворушень" та не "порушення громадського порядку", в яких білоруський режим звинувачує Рамана Пратасєвіча.
Ми закликаємо уряд України та уряди всіх демократичних країн, Організацію з безпеки і співробітництва в Європі, Раду Організації Об’єднаних Націй з прав людини, інші міжнародні правозахисні та гуманітарні організації докласти всіх зусиль, щоб негайно звільнити Рамана Пратасєвіча та всіх в’язнів сумління в Білорусі. Ми вимагаємо від міжнародної спільноти посилити тиск на білоруську владу з метою припинення переслідувань вільних медіа.
Звернення підписали:
Читайте також:
Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.
Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.