Заява Виконавчої Ради Українського ПЕН щодо нападу на письменника Салмана Рушді

1222
You can read this article in English
Заява Виконавчої Ради Українського ПЕН щодо нападу на письменника Салмана Рушді
PEN America

Український ПЕН засуджує жорстокий напад на письменника Салмана Рушді, здійснений 12 серпня під час його виступу в Інституті Чатокуа у штаті Нью-Йорк.

У результаті нападу письменник може втрати око, також через ножові поранення пошкоджено печінку та руку.

Життя Салмана Рушді перебуває під загрозою ось уже понад три десятиліття: його роман "Сатанинські вірші" (1988) було заборонено до друку в Ірані, після чого тодішній іранський верховний лідер закликав стратити автора книжки.

Попри небезпеку для життя, Салман Рушді не припиняв творчу й громадську діяльність і весь цей час активно долучався до розбудови й розвитку міжнародної ПЕН-спільноти. У 2004-2006 роках Рушді очолював Американський ПЕН, він також став засновником одного з найвпливовіших американських літературних фестивалів PEN World Voices Festival.

З перших днів повномасштабного вторгнення Росії до України Салман Рушді підтримував Україну. Як повідомив Американський ПЕН, за кілька годин до нападу письменник надіслав листа, в якому просив допомогти з поселенням в Америці українських авторів, що потребують притулку через війну.

У травні Рушді став одним з ініціаторів проведення у штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку другого письменницького конгресу PEN America Emergency Congress of Writers, що був присвячений, зокрема, ситуації в Україні. У своєму виступі в рамках Конгресу Салман Рушді знову висловив підтримку Україні й наголосив на тому, що війна Росії проти України є наслідком війни наративів. "Очевидно, що вірш не зупинить кулі, а роман – бомби, – зазначив Рушді. – Але ми [письменники] можемо говорити правду і називати брехню брехнею".

Ми дякуємо Салману Рушді за його стійкість, за сміливість говорити правду, а також за його солідарність з Україною. Сподіваємося на якнайшвидше одужання письменника. Вимагаємо негайного притягнення винуватців і замовників нападу до відповідальності.

Звернення підписали:

01. Курков Андрій
Президент Українського ПЕН
02. Гнатюк Оля
Віцепрезидентка
03. Сливинський Остап
Віцепрезидент
04. Гундорова Тамара
Членкиня Виконавчої ради
05. Денисенко Лариса
Членкиня Виконавчої ради
06. Славінська Ірина
Членкиня Виконавчої ради
07. Алієв Алім
Член Виконавчої ради
08. Стех Марко Роберт
Член Виконавчої ради
09. Старовойт Ірина
Членкиня Виконавчої ради
10. Терен Тетяна
Виконавча директорка
11. Коробчук Павло
Письменник, перекладач, музикант
13 серпня 2022
1222
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: