Заява Виконавчої Ради Українського ПЕН щодо нападу на письменника Салмана Рушді

Український ПЕН засуджує жорстокий напад на письменника Салмана Рушді, здійснений 12 серпня під час його виступу в Інституті Чатокуа у штаті Нью-Йорк.
У результаті нападу письменник може втрати око, також через ножові поранення пошкоджено печінку та руку.
Життя Салмана Рушді перебуває під загрозою ось уже понад три десятиліття: його роман "Сатанинські вірші" (1988) було заборонено до друку в Ірані, після чого тодішній іранський верховний лідер закликав стратити автора книжки.
Попри небезпеку для життя, Салман Рушді не припиняв творчу й громадську діяльність і весь цей час активно долучався до розбудови й розвитку міжнародної ПЕН-спільноти. У 2004-2006 роках Рушді очолював Американський ПЕН, він також став засновником одного з найвпливовіших американських літературних фестивалів PEN World Voices Festival.
З перших днів повномасштабного вторгнення Росії до України Салман Рушді підтримував Україну. Як повідомив Американський ПЕН, за кілька годин до нападу письменник надіслав листа, в якому просив допомогти з поселенням в Америці українських авторів, що потребують притулку через війну.
У травні Рушді став одним з ініціаторів проведення у штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку другого письменницького конгресу PEN America Emergency Congress of Writers, що був присвячений, зокрема, ситуації в Україні. У своєму виступі в рамках Конгресу Салман Рушді знову висловив підтримку Україні й наголосив на тому, що війна Росії проти України є наслідком війни наративів. "Очевидно, що вірш не зупинить кулі, а роман – бомби, – зазначив Рушді. – Але ми [письменники] можемо говорити правду і називати брехню брехнею".
Ми дякуємо Салману Рушді за його стійкість, за сміливість говорити правду, а також за його солідарність з Україною. Сподіваємося на якнайшвидше одужання письменника. Вимагаємо негайного притягнення винуватців і замовників нападу до відповідальності.
Звернення підписали:
Читайте також:
Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.
Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.