Заява Українського ПЕН щодо тиску на редакцію програми "Зворотний відлік"

770
Роздрукувати
Заява Українського ПЕН щодо тиску на редакцію програми "Зворотний відлік"

Ми, українські письменники, журналісти, правозахисники, перекладачі, науковці, видавці, члени Українського ПЕН, вважаємо цілковито неприпустимим втручання фракції правлячої партії у Верховній Раді у журналістську роботу Суспільного мовлення, зокрема, спроби шантажем, ультиматумами впливати на вибір гостей у студії телепрограми "Зворотний відлік".

Цього тижня ведучі "Зворотного відліку", лауреати Премії імені Георгія Ґонґадзе Мирослава Барчук та Павло Казарін заявили про те, що Офіс президента "жорстко контролює присутність на ефірах народних депутатів від фракції "Слуга народу". На наше переконання, така практика, коли влада визначає перелік учасників на телеефірах, є втручанням у роботу редакцій і порушенням свободи вираження поглядів з боку правлячої політичної сили.

На жаль, реакція президента України Володимира Зеленського на заяву журналістів не тільки не дозволяє припустити, що йдеться про "ексцес виконавця" в Офісі президента, а лише підтверджує повне нерозуміння очільником держави самої місії Суспільного мовлення, управлінських та професійних засад, на яких воно працює. Коментуючи заяву, президент Зеленський уже не вперше назвав Суспільне "державним телебаченням" (20 травня 2020 року він назвав Суспільне "НТКУ" та "державним каналом"). Таке послідовне і вперте ігнорування того факту, що Суспільне є не рупором провладної пропаганди, а майданчиком суспільно важливої дискусії, який існує за кошти платників податків, є відвертою зневагою до однієї з найважливіших і найскладніших реформ в Україні та фактично заохоченням усіх інших представників влади ігнорувати або перешкоджати цій реформі.

Ця зневага з боку президента має свою передісторію: ще як кандидат у президенти Володимир Зеленський двічі проігнорував передвиборчі дебати у студії Суспільного мовника, а у жовтні 2020 року вже президентська пресслужба не запросила журналістів Суспільного на інтерв’ю українським телеканалам, віддавши перевагу телеканалам, контрольованим олігархами, яких президент буцімто поборює, а тодішня прессекретарка президента Юлія Мендель висловилася на адресу Суспільного вкрай зневажливо і непрофесійно.

Ця зневага є промовистою ще й тому, що Володимир Зеленський є не просто президентом, але президентом, який у минулому був продюсером національного телеканалу, знає зсередини і саму галузь, і механізми контролю (або спроб контролю) з боку влади. Як ми пам’ятаємо, ця зневага не починається і не закінчується Суспільним мовленням: перший голова Офісу президента заявляв, що новій владі не потрібні журналісти. Але ми свідомі того, що вона не починається і не закінчується на журналістах, але й стосується усіх тих, хто безпосередньо не впливає на рейтинги, усіх тих, хто не тільки не висловлює свою підтримку президенту та владній партії, але й сміє їх критикувати.

Ми закликаємо президента Володимира Зеленського, Офіс президента та усю інфраструктуру підтримки влади не повторювати помилок попередників, які намагалися знецінювати або ігнорувати журналістів та громадянське суспільство. Дрібні, на їхній погляд, інциденти завжди закінчувалися їхньою поразкою з більш чи менш фатальними наслідками.

Звернення підписали:

Поки нікого
22 жовтня 2021
770
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: