Володимира Вакуленка вбили російські окупанти

2109
You can read this article in English
Володимира Вакуленка вбили російські окупанти

28 листопада ДНК-експертиза підтвердила, що тіло, яке знайшли в могилі №319 в ізюмському лісі, належало українському письменнику Володимиру Вакуленку. Про це повідомила його колишня дружина Ірина Новіцька.

"Сьогодні надвечір батькам Володимира Вакуленка повідомили, що ДНК-експертиза підтвердила: у похованні 319 було тіло їхнього сина", — написала вона на своїй Facebook-сторінці.

Після звільнення Ізюма світ дізнався про масове поховання в місцевому лісі загиблих у місяці російської окупації українців. Звідти ексгумували 447 тіл. У могилі №319, відповідно до книги записів ізюмської ритуальної служби, було тіло Володимира Вакуленка. Однак через те, що поховання в окупації відбувалися у надзвичайних умовах, підтвердити загибель письменника могла лише ДНК-експертиза, яка тривала кілька місяців. Правоохоронці спочатку заперечували інформацію про те, що в могилі був похований Володимир Вакуленко. 20 жовтня в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" речник прокуратури Харківщини заявив, що в похованні №319 було тіло невідомої жінки.

У квітні в соціальних мережах вперше з’явилася новина про викрадення на окупованій Ізюмщині письменника, активіста і волонтера Володимира Вакуленка та його сина Віталія. Згодом стало відомо, що сина письменника відпустили, але жодної інформації, яка б підтверджувала місцеперебування Володимира, не було. Звʼязок із родиною Вакуленка відновився у вересні, коли українські військові звільнили Ізюмщину.

Тоді вдалося зʼясувати, що 22 березня на подвір’я Вакуленків уперше прийшли російські окупанти: у сімʼї відібрали телефони, документи й українську літературу. Наступного дня вони забрали і самого Володимира разом із неповнолітнім сином Віталієм, який має встановлений діагноз "аутизм". Письменника роздягали, перевіряли його татуювання і били. 23 березня Володимира з сином відпустили. Під вишнею на своєму подвірʼї він встиг закопати воєнний щоденник. Об 11 ранку 24 березня до будинку Вакуленків під’їхав бус зі знаком "Z" та відірваними розсувними дверима. Письменника схопили, кинули в бус і повезли у напрямку Ізюма. Відтоді про нього не було жодних звісток.

Володимир Вакуленко народився 1 липня 1972 року на Харківщині. Автор 13 книжок, серед яких – "Монограмота" (2008), "Ви…не" (2011), "Сонечкова сімʼя" (2011), "Ми, Провінція!" (2012), останніми роками відомий як автор літератури для дітей. Працював під псевдонімом Володимир Вакуленко-К. Писав у стилі, який називає "контрлітературою". Це поєднання постмодернізму, модернізму, неокласицизму з елементами логічного абсурдизму. Володимир Вакуленко – лауреат низки літературних премій: "Срібний тризуб" (2011), "Золотий тризуб" (2011), міжнародної літературної премії імені Олеся Ульяненка (2012), Всеукраїнського конкурсу імені Леся Мартовича (2014), Міжнародного конкурсу "Коронація слова" (2014). Твори Вакуленка перекладали кримськотатарською, білоруською, німецькою, англійською та есперанто. Володимир Вакуленко був відомий своєю сильною патріотичною позицією. Від осені 2013 року він активно підтримував Майдан і був поранений у лютому в Маріїнському парку. Став волонтером. Від початку повномасштабного російського вторгнення Володимир усіляко допомагав ЗСУ на Харківщині і до останнього не хотів залишати рідну землю.

28 листопада 2022
2109
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: