Помер Іван Дзюба

354
Роздрукувати
Помер Іван Дзюба

На 91-му році життя помер дисидент-шістдесятник, літературознавець, Герой України, багатолітній член Українського ПЕН Іван Дзюба.

В інтервʼю для Радіо Культура почесний президент Українського ПЕН, дисидент, правозахисник і публіцист Мирослав Маринович так говорив про Івана Дзюбу:

"Іван Михайлович репрезентував прекрасний суспільний рух, який тоді і сьогодні в історії називався рухом шістдесятників. Це був рух культурницького, морального спротиву сталінізму. Він виник на енергії хрущовської весни: коли був засуджений культ особи Сталіна і з’явилося віконечко, через яке для багатьох людей зблиснула свобода. І це було надзвичайно важливо".

"Іван Михайлович був одним із перших, хто заперечував стереотипи і міфи, які розвивала радянська пропаганда про ворогів українського народу – українських націоналістів, та про ворогів єврейського народу – сіоністів. І це нав’язувалося впродовж десятиліть. Проти українського націоналізму було випущено сотні і сотні книжок, а проти сіонізму було випущено 400 книжок. І все це є просто брудом. Тоді в Бабиному Яру голос Івана Михайловича був одним з перших чистих голосів, які розповідали про українсько-єврейську солідарність впродовж історії. Він закликав не забувати її трагічні періоди, але бути сучасниками і розуміти, що завдання людей, які живуть зараз – це будувати майбутнє в незалежній і вільній українській державі", – зазначав член Українського ПЕН, директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства і головний редактор видавництва "Дух і Літера" Леонід Фінберг.

Іван Дзюба народився в селі Миколаївка Волноваського району на Донеччині. У 1973 році його засудили до пʼяти років увʼязнення і пʼяти років заслання за працю "Інтернаціоналізм чи русифікація", але згодом "помилували". 1989 року Дзюба був одним із співзасновників "Народного руху України". Учасник Ініціативної групи "Першого грудня". З 1992 по 1994 рік – міністр культури незалежної України. 26 липня 2001 року Івану Дзюбі було присвоєно звання Героя України "за визначні трудові досягнення, заслуги перед Україною у розбудові її державності та відродженні національної духовності".

Іван Дзюба – автор десятків книг і публікацій. Останні роки свого життя він присвятив науці та літературі, однак до кінця залишався небайдужим до суспільно-політичного життя України. Зокрема, в липні 2018 року він підтримав відкритий лист українських діячів культури до увʼязненого на той момент в Росії українського письменника і режисера Олега Сенцова.

22 лютого 2022
354
Теги: #Втрати
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: