"Читомо" та Український ПЕН запустили другу частину медіапроєкту "Люди з порожніх стільців"

436
Роздрукувати
"Читомо" та Український ПЕН запустили другу частину медіапроєкту "Люди з порожніх стільців"

25 січня стартувала друга частина медіапроєкту "Люди з порожніх стільців" (#EmptyChairPeople) – про авторів-політв’язнів України та світу. Проєкт реалізовують "Читомо" та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

Станом на сьогодні, згідно з даними українських правозахисних організацій, у в’язницях чи під домашнім арештом в Росії та тимчасово окупованому Криму з політичних мотивів перебувають 127 українських громадян. Ще щонайменше 300 українців досі залишаються в полоні ОРДЛО. Серед ув’язнених є професійні та громадянські журналісти. Переслідувань через громадянську позицію часто зазнають письменники, журналісти, митці й в інших країнах світу.

Тож торік "Читомо" та Український ПЕН вирішили дослідити цю тему й запустили медіапроєкт про авторів-політв’язнів – "Люди з порожніх стільців" (#EmptyChairPeople). Назва проєкту відсилає до символу ув’язнених, переслідуваних, вбитих чи зниклих авторів, який використовують на правозахисних акціях у Міжнародний день ув’язненого письменника, або День порожніх стільців (Empty Chair Day). Його відзначають з ініціативи Міжнародного ПЕН 15 листопада.

Торік у межах медіапроєкту "Люди з порожніх стільців" були опубліковані 20 матеріалів про ув’язнених та переслідуваних авторів та митців на окупованих територіях України, а також у Білорусі, Туреччині, Ірані, Мексиці, Зімбабве, Венесуелі, Індії, Еритреї та на Філіппінах. Цьогоріч будуть створені ще 20 матеріалів, які розповідатимуть історії засуджених кримськотатарських громадянських журналістів, висвітлюватимуть порушення прав авторів та митців в Угорщині, Китаї, Афганістані, Уганді, М’янмі, на Мальті та окреслюватимуть поточну ситуацію в Білорусі, Туреччині та на Філіппінах.

"В умовах ескалації воєнної агресії з боку Росії для нас особливо цінною стає підтримка інших країн. Ми вкотре переконуємося, що якщо ми хочемо, щоби світ не був байдужчим до українських проблем, ми теж маємо проявляти нашу солідарність. Тому проєкт "Люди з порожніх стільців", з одного боку, покликаний розширити інформаційну рамку для українських читачів, показати, що відбувається зі свободою слова в інших країнах, а з іншого боку, – це наш прояв солідарності з переслідуваними письменниками і журналістами.

У другій частині проєкту ми зосередилися на країнах, про які ще не розповідали, але в яких теж, на жаль, автори працюють в умовах тиску і цензури. Водночас ми плануємо знову повернутися до тих країн, про які вже йшлося в наших оглядових матеріалах, але тепер наша ціль – познайомити читачів з історіями людей, які стали символом боротьби за право на вільне вираження поглядів. Загалом у центрі нашої уваги цього разу будуть насамперед історії людей, їхніх родин і захисників", – розповідає виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

До створення матеріалів проєкту Читомо залучатиме авторів, які найкраще обізнані в цих темах. Зокрема, про кримських політв’язнів писатиме журналістка Марічка Семенченко, а про ситуацію у М’янмі, Еритреї, Уганді, Туреччині, на Мальті та Філіппінах розповідатиме культурологиня, активістка у сфері громадянських прав і свобод, кураторка конґресів, комітетів та нових центрів Міжнародного ПЕН Ольга Муха.

"Зараз ми всі переживаємо складні часи, боїмося мріяти і планувати, не знаємо, як доведеться проживати завтрашній день. Але, озираючись назад – не тільки на кілька років, а й на цілі десятиліття й століття – бачимо, що українці проходили й важчі випробування. "Люди з порожніх стільців" – це історії про тих, хто не боявся, хто не здавався, хто протистояв і, на жаль, поплатився за це свободою, здоров’ям, власним спокоєм. Тому саме зараз дуже важливо розповідати про них – мовою фактів та цифр, словами, спогадами та мріями їхніх рідних. Бо все це – частина нашої історії, яку, можливо, вже завтра доведеться нам самим відстоювати", – коментує координаторка проєкту Наталя Корнієнко.

Сьогодні Читомо опублікувало перший матеріал цьогорічного проєкту – історію кримськотатарського журналіста, стрімера та активіста Сейрана Салієва, який став фігурантом другої бахчисарайської групи у "справі Хізб ут-Тахрір". Він засуджений окупаційною владою РФ до 16 років увʼязнення в колонії суворого режиму. У межах проєкту #SolidarityWords, який у грудні запустили Український ПЕН та Центр прав людини ZMINA, публічною амбасадоркою політвʼязня Сейрана Салієва стала членкиня Українського ПЕН, письменниця і режисерка Ірина Цілик. Мета програми – привернути увагу української та світової громадськості до проблеми українських заручників Кремля, які перебувають під арештом за сфабрикованими судовими справами у Російській Федерації або в тимчасово окупованому Криму.

Читайте також історії інших кримськотатарських журналістів-політв’язнів: Сервера Мустафаєва, Ремзі Бекірова, Османа Аріфмеметова та Нарімана Мемедемінова.

25 січня 2022
436
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: