Лауреатом Премії Шевельова 2021 року став Андрій Бондар

695
Роздрукувати
Лауреатом Премії Шевельова 2021 року став Андрій Бондар
Фото: Валентина Науменко

Цьогорічну Премію імені Юрія Шевельова отримав письменник і перекладач Андрій Бондар за книжку "Ласощі для Медора". Володарями спеціальних відзнак Капітули премії цьогоріч стали Микола Рябчук та Станіслав Асєєв, Спеціальну відзнаку UA: Радіо Культура отримала Віра Агеєва.

Імена переможців традиційно стали відомі під час урочистої церемонії 17 грудня – в день народження мовознавця, історика української літератури, есеїста Юрія Шевельова. Лауреата оголосив декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук.

До переліку фіналістів Премії імені Юрія Шевельова цьогоріч увійшли Андрій Бондар ("Ласощі для Медора"), Павло Вольвач ("20+1, або Земля мертвих") та Володимир Діброва ("Свіжим оком. Тарас Шевченко для сучасного читача").

image

Андрій Бондар – поет, прозаїк, есеїст, перекладач. Колумніст видань "Газета по-українськи" і "Збруч". Автор поетичних збірок "Весіння єресь" (1998), "Істина і мед" (2001), "Примітивні форми власності" (2004), "Пісні пісні" (2014); збірок малої прози "І тим, що в гробах" (2016), "Церебро" (2018); книжок есеїстики "Морквяний лід" (2012) та "Ласощі для Медора" (2021). Переклав з польської твори Вітольда Ґомбровича, Міхала Вітковського, Павла Смоленського, Богдана Задури, Катажини Ґрохолі, Пйотра Заремби, Маріуша Щиґела, Юстини Соболевської, Вітольда Шабловського та ін. З англійської – праці Еда Стаффорда та Пітера Померанцева. Андрій Бондар – лауреат першої премії видавництва "Смолоскип" (1997) та премії "Книга року ВВС" в номінації "Есеїстика" за книжку "Церебро" (2018).

"За моєю суб'єктивною думкою, це найкраща книжка Андрія Бондаря. Для мене як для філософа, який прокидає ниточки до літератури, надзвичайно важливо бачити українського письменника, який прокидає ниточки до філософії. Мені здається, що поєднання метафоричного, образного і концептуального мислення – це дуже важливий елемент будь-якої культури. Коли такі люди там з'являються, для неї настають хороші часи," – наголосив Володимир Єрмоленко, письменник, філософ, журналіст і лауреат Премії 2018 року.

Під час церемонії лауреата нагородили статуеткою Бронзового Ангела, виготовленою скульпторкою Світланою Карунською, а також грошовою премію та дипломом лауреата.

image

Цього року в межах Премії імені Юрія Шевельова також було вручено три спеціальні відзнаки. Спеціальну відзнаку Капітули отримав Микола Рябчук, почесний Амбасадор української есеїстики у світі, за книжку "Лексикон націоналіста та інші есеї".

"Для мене Микола Рябчук – перш за все есеїст, а тоді вже політичний аналітик, літератор і письменник. Послідовно, всюди, де тільки Микола буває, – а буває він всюди, – він представляє українську культуру; і найбільші його досягнення саме в цій представницькій діяльності. Завдяки таким людям, як Микола Рябчук, українська культура і есеїстика відомі у світі," – зазначила у своїй вітальній промові Оля Гнатюк, професорка НаУКМА та Варшавського університету, віцепрезидентка Українського ПЕН.

image

Володарем ще однієї Спеціальної відзнаки Капітули за відданість правам людини і мужність письма став Станіслав Асєєв за книжку "Світлий Шлях": історія одного концтабору".

"Потрібна велика мужність, щоб не просто задокументувати жахи полону, але й написати насправді дуже глибокий філософський текст про життя і смерть, катів і жертв, про людське в людині і ту межу, за якою людина втрачає право називатися Людиною. Мужність Станіслава також у тому, що він зробив цю книжку потужним правозахисним інструментом – і тепер вона нагадує нам і світу про те, що в Україні триває війна, і допомагає в боротьбі за життя сотень українських полонених і політв’язнів на тимчасово окупованих територіях", – зазначила журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

image

Також під час церемонії вдруге було вручено Спеціальну відзнаку UA: Радіо Культура. Ім’я її володарки оголосила виконавча продюсерка Радіо Культура, перекладачка та письменниця Ірина Славінська. Нею стала літературознавиця, професорка НаУКМА Віра Агеєва. Її книжка "За лаштунками імперії. Есеї про українсько-російські культурні відносини" наступного року прозвучить в аудіоформаті в ефірі Радіо.

image

Нагадаємо, що 2021 року до довгого списку номінантів на здобуття Премії потрапило 10 книжок.

Їх оцінювала Капітула, до складу якої ввійшли: письменник, президент Українського ПЕН, голова Капітули Андрій Курков; українознавиця, перекладачка, віцепрезидентка Українського ПЕН Оля Гнатюк; літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ Тамара Гундорова; письменник, філософ, журналіст, лауреат Премії 2018 року Володимир Єрмоленко; мистецтвознавиця, лауреатка Премії 2019 року Діана Клочко; філософ, есеїст, лауреат Премії 2020 року Тарас Лютий; літературознавець, керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету Олег Коцюба; декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук; літературознавиця Елеонора Соловей; журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен; головний редактор видавництва "Дух і Літера" Леонід Фінберг.

image

Премія імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику, опубліковану протягом останнього року. Нагорода відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів, опубліковані в паперовому вигляді протягом календарного року.

Лауреатами Премії минулих років стали Тарас Прохасько ("Одної і тої самої"), Андрій Портнов ("Історії для домашнього вжитку"), Костянтин Москалець ("Сполохи"), Олександр Бойченко ("Більше/менше"), Вахтанґ Кебуладзе ("Чарунки долі"), Андрій Любка ("Саудаде"), Володимир Єрмоленко ("Плинні ідеології"), Діана Клочко ("65 українських шедеврів. Визнані й неявні"), Тарас Лютий ("Культура принад і спротиву").

Засновники Премії: Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, Видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки, Український науковий інститут Гарвардського університету.

17 грудня 2021
695
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: