Обстоювати правду та справедливість: Резолюція VI Регіональної зустрічі ПЕН-центрів

850
You can read this article in English
Обстоювати правду та справедливість: Резолюція VI Регіональної зустрічі ПЕН-центрів

2014 року Російська Федерація порушила міжнародне право, розпочавши війну в Україні. 2022 року Росія розв’язала проти України повномасштабну війну.

Ми, учасники VI Регіональної зустрічі ПЕН-центрів в Ужгороді, хочемо висловити солідарність з українською культурною спільнотою, українськими письменниками та українським народом, які захищають свою незалежність, право на мирне життя та свободу висловлювання.

Наша зустріч послужила змогою не лише висловити міжнародну солідарність, а й познайомитися та зрозуміти ситуацію, у якій опинилися вимушені переселенці в Україні, зблизька побачити роботу українських гуманітарних організацій і волонтерів, що забезпечують прихисток тимчасово переміщеним особам та дітям, які потребують допомоги. Члени Українського ПЕН також належать до цих спільнот.

Висловлюємо глибоке захоплення здатністю українського суспільства до самоорганізації та великою самовідданістю волонтерів. Ми безмежно зворушені почутими протягом зустрічі особистими історіями письменників, правозахисників і волонтерів гуманітарних організацій. Ми хочемо розповісти членам наших ПЕН-осередків та професійних спільнот не лише про страждання, а й про героїзм звичайних українців.

І хоч ми усвідомлюємо, що самі лише слова не здатні зупинити насильство російського агресора, наш обов’язок як людей слова – казати правду. Тож ми нагадуємо й будемо нагадувати надалі про життєву необхідність використовувати ті слова, які правдиво й точно відображають дійсність, і уникати тих, які її маскують чи приховують.

Ми не повинні боятися розвінчувати брехню й напівправду, що поширюється по всьому світі мережею російської пропаганди. Не називаймо війну, яку веде Російська Федерація супроти України, "конфліктом", "спеціальною операцією", "кризою", "громадянською війною" чи навіть "війною в Україні". Це неспровокована й невиправдана агресія Росії проти українського народу, що розпочалася 2014 року з окупації Росією Криму й деяких частин Донецької та Луганської областей. І українці мають право захищатися.

Облишмо намагання прирівняти страждання агресора до страждання невинних жертв. Ми висловлюємо підтримку українським в’язням Кремля та політв’язням в інших країнах, особливо в Білорусі, які постраждали внаслідок своїх активних протестів проти авторитарного режиму чи за солідарність з Україною.

Ми мусимо пам’ятати, що імперський стереотип про "велику російську культуру" завжди служив не тільки інструментом пропаганди, а й зброєю для боротьби з утисненою українською культурою та культурами інших колонізованих народів. Нині він підпорядкований іще одній меті: відвернути увагу світу від воєнних злочинів і злочинів проти людяності, які щодня коять російські військові. Тож нехай представники російської культури демонструють її велич, мобілізуючи громадян Російської Федерації припинити воєнні злочини та закінчити цю війну.

Ми мусимо обстоювати правду та справедливість. Ми сповідуємо принципи свободи слова та правосуддя. Тож вимагаймо суду над воєнними злочинцями.

Закликаймо до негайного та безумовного завершення війни Російською Федерацією.

25-26 серпня, Ужгород

Звернення підписали:

01. Томіца Байшич
Хорватський ПЕН
02. Оля Гнатюк
Український ПЕН
03. Інґа Ґайле
Естонський ПЕН
04. Кетлін Калдмаа
Естонський ПЕН
05. Ганна Норделл
Шведський ПЕН
06. Таццяна Нядбай
Білоруський ПЕН
07. Марек Радзівон
Польський ПЕН
08. Остап Сливинський
Український ПЕН
09. Тетяна Терен
Український ПЕН
10. Коробчук Павло
Письменник, перекладач, музикант
2 вересня 2022
850
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: