Звернення Українського ПЕН із приводу розірвання контракту з директором Одеського художнього музею Олександром Ройтбурдом

315
Роздрукувати
Звернення Українського ПЕН із приводу розірвання контракту з директором Одеського художнього музею Олександром Ройтбурдом
Фото: Думская

Учора, 4 вересня, депутати Одеської обласної ради достроково розірвали контракт з Олександром Ройтбурдом, директором Одеського художнього музею, від березня 2018 року. "За" проголосував 51 депутат, проти – 3, утримались – 2, не голосували – 17.

Це рішення – одна зі сходинок тривалого конфлікту між кількома депутатами облради та Ройтбурдом. Художник Олександр Ройтбурд виграв конкурс на посаду директора Одеського художнього музею у грудні 2017 року, але призначили на посаду його лише за 3 місяці. Цей час минув у вирі інформаційної кампанії, спрямованої на дискредитацію художника, з одного боку, та активної публічної підтримки представниками культурної спільноти, з іншого.

Ситуація стала можливою через законодавчу шпарину між словом закону та здоровим глуздом або між законністю та справедливістю (legality and justice). Згідно зі Статтею 21 Закону України "Про культуру", переможців конкурсів на керівні посади закладів культури призначає керівник органу управління закладом культури. 2018 року на розгляд Верховної Ради виносилися правки до закону "Про місцеве самоврядування в Україні", в якому йшлося про передачу повноважень щодо призначення керівників закладів культури від місцевих/обласних рад до голів рад або адміністрацій (законопроект № 6768). Тобто переведення "призначення" у формат укладання контракту з переможцем конкурсу замість можливості фактичного перегляду рішення конкурсної комісії радами. Утім, депутати минулого скликання за ці правки не проголосували.

В результаті законодавча колізія фактично скасовує прозорий і фаховий конкурсний процес, залишаючи важелі ухвалення рішень в руках людей, не компетентних у питаннях розвитку культури.

У проекті рішення, за яке вчора проголосували депутати Одеської обласної ради, Ройтбурда звинувачують в організації на території музею подій, які суперечать його статусу, проведенні позапланових ремонтних робіт та ігноруванні депутатських запитів. Натомість фахівці царини культури, які висловили свою підтримку Ройтбурду і збирають акцію на підтримку музею цієї суботи, наголошують на тому, що від початку його каденції Одеський художній музей перетворився на справжній центр культурного життя міста, залучив численних місцевих і міжнародних партнерів, провів низку важливих виставок тощо.

У звіті, який оприлюднив Одеський художній музей, ідеться про збільшення прибутків музею більш ніж удвічі, повну звірку музейних фондів, ремонт даху, стан якого загрожував збереженню робіт, і створення програм меценатської підтримки, які минулого року принесли музею понад 1 млн грн.

Ми переконані, що підтримка відновлення Олександра Ройтбурда на посаді директора Одеського художнього музею – це підтримка не лише самого музею, а й привернення уваги до правової колізії довкола конкурсів і призначень керівників закладів культури. У цій ситуації важливо наголошувати на розриві між недосконалістю чинного законодавства, котре лишає процес призначення у форматі ручного керування та постійного тиску, і прозорими, демократичними процедурами та європейськими практиками управління в культурі.

Український ПЕН долучається до позиції культурних та правозахисних організацій і закликає депутатів Одеської обласної ради припинити тиск на Олександра Ройтбурда і, відповідно до українського законодавства, поновити його на посаді директора Одеського художнього музею. Також ми звертаємося до представників української культурної сфери із проханням підтримати Одеський художній музей у його праві визначати своє майбутнє.

5 вересня 2019 року

Звернення підписали:

01. Андрій Курков
02. Мирослав Маринович
03. Микола Рябчук
04. Ірина Славінська
05. Сергій Плохій
06. Катерина Ботанова
07. Сергій Жадан
08. Андрій Бондар
09. Остап Сливинський
10. Оля Гнатюк
11. Григорій Грабович
12. Леонід Фінберг
13. Юрій Макаров
14. Олена Стяжкіна
15. Тамара Гундорова
16. Тетяна Терен
17. Володимир Єрмоленко
18. Євген Захаров
19. Олександра Коваль
20. Зоя Казанжи
21. Анастасія Левкова
22. Анна Вовченко
23. Вікторія Амеліна
24. Ігор Козловський
25. Іван Андрусяк
26. Андрій Пучков
27. Олексій Панич
28. Степан Процюк
29. Романа Романишин
30. Андрій Лесів
31. Катерина Калитко
32. Наталія Бельченко
33. Марко
Роберт Стех
34. Олексій Нікітін
35. Василь Махно
36. Віталій Чернецький
37. Віктор Морозов
38. Олег Коцарев
39. Діана Клочко
40. Юлія Мусаковська
41. Тарас Лучук
42. Ольга Лучук
43. Петро Яценко
44. Галина Вдовиченко
45. Наталка Сняданко
46. Елеонора Соловей
47. Ірина Цілик
48. Андрій Любка
49. Ірена Карпа
50. Костянтин Сігов
51. Андрій Павлишин
52. Олександр Вільчинський
53. Тарас Возняк
54. Марко Андрейчик
55. Олесь Ільченко
56. Вахтанґ Кебуладзе
57. Володимир Рафєєнко
58. Юрко Прохасько
59. Катерина Міхаліцина
60. Ірина Старовойт
61. Вано Крюґер
62. Оксана Луцишина
63. Мар'яна Садовська
64. Артем Чапай
65. Анатолій Дністровий
66. Мар'яна Савка
67. Олександр Бойченко
68. Петро Мідянка
69. Павло Вольвач
70. Галина Крук
71. Наталка Білоцерківець
72. Григорій Фалькович
73. Маріанна Кіяновська
74. Олексій Сінченко
75. Петро Рихло
76. Олександр Мотиль
77. Алла Татаренко
5 вересня 2019
315
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: