Заява Українського осередку Міжнародного ПЕН-клубу із приводу вбивства Катерини Гандзюк

461
You can read this article in English
Заява Українського осередку Міжнародного ПЕН-клубу із приводу вбивства Катерини Гандзюк

Український ПЕН закликає українські правоохоронні органи вжити всіх належних заходів, аби притягнути до відповідальності винуватців убивства херсонської громадської та політичної активістки Катерини Гандзюк.

Це жорстоке вбивство не можна розглядати як наслідок локального конфлікту, адже за останні місяці правозахисні організації зафіксували в Україні десятки нападів на активістів і правозахисників. Більшість із цих випадків не розслідується ефективно, а винних не притягують до відповідальності.

Нагадаємо, що Катерина Гандзюк була керуючою справами виконавчого комітету Херсонської міської ради та радницею міського голови Херсона. До того обиралася депутаткою Херсонської обласної та міської рад, була співзасновницею Агенції громадянської журналістики "МОСТ", що займається антикорупційними та моніторинговими дослідженнями в регіоні. Брала активну участь в Євромайдані в Херсоні, була помічницею із питань правового захисту Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у Херсонській області.

Як громадська та політична активістка Катерина відкрито озвучувала факти корупції та зловживання службовим становищем з боку херсонських високопосадовців і перебувала в конфлікті з проросійськими політиками та правоохоронцями області.

31 липня 2018 року Катерину Гандзюк біля її будинку облили концентрованою сірчаною кислотою, після чого вона отримала опіки близько 40 % шкіри та сильне пошкодження очей. Спочатку поліція розслідувала цей напад як "хуліганство" і лише згодом, під тиском громадськості, кримінальну справу було перекваліфіковано на "умисні тяжкі тілесні ушкодження, вчинені з метою залякування потерпілого", а ще за якийсь час – як "замах на вбивство з особливою жорстокістю".

4 листопада Катерина померла. У своєму останньому зверненні, записаному в реанімації Київського опікового центру, Гандзюк закликала не розглядати цей випадок лише як наслідок локального конфлікту.

"Гандзюк – це не просто моє прізвище. Це прізвище в ряду 40 інших прізвищ постраждалих від нападів, що сталися за останній рік. За останній рік в Україні сталося 40 нападів на громадських активістів. Замовники жодного з яких не були названі", – наголосила Катерина.

У цьому ж зверненні активістка риторично запитала, чому ми закликаємо людей до активної громадської діяльності, але не можемо їх захистити.

Безпека та правосуддя – це ті базові цінності, які має забезпечувати держава для своїх громадян. Безкарність породжує вседозволеність. Безкарність породжує відчуття страху й незахищеності. Але найгірше, що безкарність призводить до смерті активних небайдужих українців, які хотіли побудувати сильну та справедливу державу.

Український ПЕН звертається до Генерального прокурора, Міністра внутрішніх справ та голови Служби безпеки України із вимогою вжити всіх належних заходів, аби забезпечити неупереджене та ефективне розслідування вбивства Катерини Гандзюк, а також зробити все для того, щоб запобігти подальшим погрозам та нападам на українських громадських активістів та правозахисників, зокрема через забезпечення невідворотності покарання виконавцям, організаторам та замовникам таких злочинів.

Читати англійською

Звернення підписали:

Поки нікого
5 листопада 2018
461
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: