“Обстоювати правду і справедливість”: в Ужгороді відбулася VI Регіональна зустріч ПЕН-центрів 

324
You can read this article in English
“Обстоювати правду і справедливість”: в Ужгороді відбулася VI Регіональна зустріч ПЕН-центрів 

25-26 серпня в Ужгороді відбулася VI Регіональна зустріч ПЕН-центрів, організована Українським ПЕН за підтримки Міжнародного ПЕН, New Democracy Fund, Данського інституту культури та Інституту центральноєвропейської стратегії.

Започаткована 2014 року як Зустріч ПЕН-центрів Центральної і Східної Європи, ця подія є майданчиком для обговорення викликів для свободи слова і прав людини у регіоні, а також платформою взаємної підтримки. Попри жорстоку війну, яку Росія розвʼязала проти України, VI Регіональна зустріч відбулася й цього року.

Щоб висловити солідарність із Україною, до Ужгорода приїхали представники шести ПЕН-центрів: Томіца Байшич (президент Хорватського ПЕН), Кетлін Калдмаа (президентка Естонського ПЕН), Інґа Гайле (президентка Латвійського ПЕН), Марек Радзівон (президент Польського ПЕН), Таццяна Нядбай (президентка Білоруського ПЕН в екзилі) та Ханна Норделл (директорка Шведського ПЕН).

На відкритті VI Регіональної зустрічі ПЕН-центрів в Ужгороді виступив президент Українського ПЕН Андрій Курков. У своїй промові він наголосив:

"Усі європейські країни тепер стали сусідами війни. Війна – це інша назва Росії. Подібно до того, як СРСР приніс війну до Праги у 1968-му та до Будапешта в 1956-му, Росія принесла війну в Грузію у 2008-му, до Молдови в 1992-му і до України – у 2014-му. Якщо ви не українець і не живете в Україні, не думайте, що ця війна не ваша. Сьогодні, у час глобальних процесів, усе стає глобальним, і російська агресія в Україні – це глобальна агресія. Глобальна агресія проти європейських цінностей, проти демократії, проти свобод і прав людини. У цій війні українців хочуть позбавити самого права на життя. Але Україна протистоїть і протистоятиме цій агресії. Україна дає відсіч і не збирається здаватися.
Українські письменники теж витримують виклики цієї війни. Слова не кулі, якраз навпаки. Слова можуть зцілити рани. Слова можуть підтримувати дух тих, хто зневірився. Слова можуть пояснити те, що відбувається. І тому Україна зараз потребує не лише зброї та боєприпасів, а й слів, слів від українських письменників і від письменників усього світу, слів співпереживання та розуміння, слів солідарності і надії".

У рамках VI Регіональної зустрічі ПЕН-центрів відбулися дві дискусії – "Сила минулого, або Отрута минулого: як ми маємо зростити майбутнє Європи, покладаючись на спільну історію" (модератор – Остап Сливинський) та "Називати речі своїми іменами: роль інтелектуалів у час війни" (модераторка – Оля Гнатюк).

Окрім того, під час зустрічі було організовано низку публічних інтерв’ю з українськими авторами, активістами та правозахисниками. Правозахисник, заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв розповів про ситуацію зі свободою слова та правами людини в окупованому Росією Криму, а також про роль культурної дипломатії під час війни. Письменницьке подружжя Юлія Стахівська та Олег Коцарев – про досвід життя в Ужгороді, куди вони змушені були виїхати з рідної Бучі. Катерина Єсипенко, правозахисниця, дружина журналіста і політв’язня в окупованому Криму Владислава Єсипенка, – про справу чоловіка, "правосуддя" окупантів та боротьбу родин політв’язнів за звільнення своїх рідних. Письменник Андрій Любка – про те, як війна змусила його відкласти письмо і стати волонтером, зокрема збирати кошти на машини і доставляти їх на фронт нашим військовим.

Також учасники зустрічі відвідали гуманітарний центр "Комітет медичної допомоги в Закарпатті", притулок для мам і дітей, які через війну втратили свої домівки на сході України, та організацію "Творчі волонтери Закарпаття", що організовує корисне дозвілля для дітей-переселенців. Для них провела майстер-клас з розповідання історій президентка Естонського ПЕН, письменниця Кетлін Калдмаа.

Наприкінці зустрічі учасники ухвалили підсумкову резолюцію "Відстоювати правду і справедливість". У ній висловили солідарність з українською культурною спільнотою, українськими письменниками та українським народом, які захищають свою незалежність, право на мирне життя та свободу висловлювання.

"Наша зустріч послужила змогою не лише висловити міжнародну солідарність, а й познайомитися та зрозуміти ситуацію, у якій опинилися вимушені переселенці в Україні, зблизька побачити роботу українських гуманітарних організацій і волонтерів, що забезпечують прихисток тимчасово переміщеним особам та дітям, які потребують допомоги. Члени Українського ПЕН також належать до цих спільнот.
Висловлюємо глибоке захоплення здатністю українського суспільства до самоорганізації та великою самовідданістю волонтерів. Ми безмежно зворушені почутими протягом зустрічі особистими історіями письменників, правозахисників і волонтерів гуманітарних організацій. Ми хочемо розповісти членам наших ПЕН-осередків та професійних спільнот не лише про страждання, а й про героїзм звичайних українців", – йдеться в підсумковому документі.

Крім того, в резолюції учасники VI Регіональної зустрічі закликали світ називати війну Росії проти України саме війною, а також боротися з російською пропагандою, одним з інструментів якої є стереотип про "велику російську культуру".

"Ми мусимо обстоювати правду та справедливість. Ми сповідуємо принципи свободи слова та правосуддя. Тож вимагаймо суду над воєнними злочинцями. Закликаймо до негайного та безумовного завершення війни Російською Федерацією", – наголосили учасники VI Регіональної зустрічі ПЕН-центрів.

Повний текст резолюції можна прочитати за посиланням.

Фото: Наталія Боднар, Максим Ситніков
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: