Український інститут, Мистецький Арсенал і Український ПЕН вимагають зупинити "реорганізацію" Довженко-Центру

253
Роздрукувати
Український інститут, Мистецький Арсенал і Український ПЕН вимагають зупинити "реорганізацію" Довженко-Центру

Культурні інституції закликають зупинити рішення Держкіно щодо "реорганізації" Національного центру Олександра Довженка. Про це ідеться у зверненні Українського інституту, Мистецького Арсеналу та Українського ПЕН до Президента, Премʼєр-міністра та Кабінету Міністрів України.

Підписанти звернення переконані, що наказ призведе до фактичного згортання однієї з найпомітніших та найуспішніших інституцій української культури та культурної дипломатії, зруйнує цілісну інституційну модель Довженко-Центру та послабить спроможність України розповідати свою історію на міжнародній арені в умовах безпрецедентної уваги світу до нашої держави.

"Міжнародна безпека і порозуміння прямо залежать від діалогу між інституціями різних країн, які забезпечують єдність суспільства, його спроможність легітимізувати політичні рішення. Тому сталість культурних інституцій, особливо у часи війни та політико-економічних криз, є важливим елементом національної безпеки та відображає рівень суб’єктності країни — того, чи здатна вона виступати повноцінною стороною у діалозі з іншими учасниками світової політики.

Послаблення інституцій та успішних агентів культурної дипломатії, яким нині є Довженко-Центр, їх реорганізація чи ліквідація, розхитування організаційної структури, позбавлення матеріальних культурних активів, таких як фільмофонд, тиск на команди є прямою репутаційною втратою для всієї країни та вкрай негативним сигналом для міжнародної спільноти, що виходить далеко за межі культурного поля", — ідеться у зверненні.

Нагадаємо, 5 серпня Державне агентство України з питань кіно видало наказ про "реорганізацію" Довженко-Центру. Згідно з ним, усі фільми та майно Довженко-Центру мають передати Державній установі "Науковий центр кінематографії України". З його структури має бути виокремлено Державне підприємство "Українська анімаційна студія". Їй збираються передати авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру. Співробітників мають повідомити про можливе звільнення з пропозицією обрати "місце роботи на аналогічних посадах у новій структурі". Де-факто це означає ліквідацію національного кіноархіву, який з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно.

Держкіно наполягає, що йдеться про "реорганізацію", а не "ліквідацію" Довженко-центру, однак мотиви такого рішення не пояснює. У Міністерстві культури на інформаційної політики пояснили, що Держкіно з 2021 року не підпорядковується Мінкульту, а координується Кабінетом Міністрів України і висловили сподівання, що "Держкіно якнайшвидше дасть більш детальні роз‘яснення".

19 серпня 2022
253
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: