В Івано-Франківську вперше відбувся фестиваль-воркшоп Українського ПЕН “Прописи”

331
Роздрукувати
В Івано-Франківську вперше відбувся фестиваль-воркшоп Українського ПЕН “Прописи”

9-12 вересня в Івано-Франківську відбувся фестиваль-воркшоп "Прописи" для молодих прозаїків, поетів та літературних критиків, організований Українським ПЕН за підтримки Українського культурного фонду.

Для 10 відібраних за конкурсом молодих авторів у ці чотири дні була організована насичена навчальна програма лекції, воркшопи, індивідуальні заняття з менторами. Учасниками проєкту цьогоріч стали Богдан Бень, Олеся Богдан, Ганна Гнедкова, Софія Головецька, Орися Грудка, Аріна Кравченко, Ростислав Кузик, Романія Строцька, Дарія Суздалова та Вікторія Фещук.

Менторами "Прописів" виступили Галина Крук (поезія), Тарас Прохасько (проза) та Ганна Улюра (літературна критика). А лекторами Вікторія Амеліна, Юрій Андрухович, Лариса Денисенко, Роман Малиновський, Богдана Неборак, Ілларіон Павлюк, Ірен Роздобудько та Тетяна Терен. Щовечора впродовж фестивалю відбувалися подіумні розмови молодих авторів із досвідченими письменниками й літературні читання для широкої публіки.

image

Куратор проєкту, поет, перекладач, віцепрезидент Українського ПЕН Остап Сливинський зазначив, що "Прописи" відпочатку мали дві головні цілі. По-перше, показати молодим авторам шляхи входження в літературу, полегшити їм віднайдення в ній свого місця, продемонструвати різні можливості бути в літературі. А по-друге, організатори прагнули донести до дебютантів, що література – це не лише письмо, але й відповідальність за нього.

"Ціннісна складова, базована на непорушності свободи слова – тобто на тому, що є найважливішим для ПЕН – була і лишається ключовою для фестивалю. Але тепер, коли перші "Прописи" вже позаду, стало очевидно, що найважливішим в усій цій історії є слово "спільнота". Свідомо чи напівсвідомо ми, запросивши на фестиваль десятьох молодих талановитих авторів і авторок, створили міні-спільноту, яка – вірю – буде лише рости і ставати все активнішою, спричинюючи в літературі зміни й динаміку. І фестиваль "Прописи", який – що теж уже очевидно – відбудеться ще не раз, має шанс стати двигуном, реактором цих змін", – переконаний Остап Сливинський.

image

У жовтні 2021 року вийде друком альманах, до якого ввійдуть твори 10 молодих прозаїків, поетів і літературних критиків. Він буде доступний у друкованому та електронному форматах.

Письменник, президент Українського ПЕН, член журі "Прописів" Андрій Курков висловив сподівання, що молоді учасники не лише отримали нові знання, досвід публічних виступів та оцінку їхніх творів від менторів, а й, перебуваючи в Івано-Франківську в колі колег, знайшли нові сюжети для своїх творів.

"Я хотів би, щоб всі, хто збиратиметься на цьому фестивалі, подружилися, щоб виникла літературна тусовка нової генерації. І завдяки приходу нових людей українська література захопила наш культурний і літературний простір, а іншим культурам і літературам там стало затісно й просто важко конкурувати з нами. Бажаю молодим авторам, щоб після фестивалю, коли вони будуть готувати тексти до альманаху, вони відчули в собі новий драйв і щоб у них виникали нові задуми. Хай ця осінь, яка завжди спонукає нас вчитися й працювати, запам’ятається їм і відобразиться на їхній творчості", – зазначив Андрій Курков.

Команда "Прописів" сподівається, що в майбутньому фестиваль-воркшоп "Прописи" стане щорічним. Він покликаний сприяти розвитку сучасної літератури шляхом відкриття нових імен, а також поширювати правозахисні цінності ПЕН серед молодих авторів.

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

image

Український ПЕН – культурна і правозахисна громадська організація, що об’єднує українських інтелектуалів – письменників, журналістів, науковців, видавців, перекладачів, правозахисників, культурних менеджерів. Налічує 137 членів і є одним із 146 національних центрів Міжнародного ПЕН. Є співзасновником Премій імені Василя Стуса, імені Юрія Шевельова, імені Георгія Ґонґадзе, а також Drahomán Prize.

Український культурний фонд – державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно з чинним законодавством, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проєктів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Партнери проєкту: "Промприлад. Реновація", "Підземний перехід "Ваґабундо", "Привіт/production".

Інформаційні партнери: UA: Суспільне, LB.ua, "Українська правда. Життя", "Читомо", Litcentr, радіо "Західний полюс".

16 вересня 2021
331
Теги: #Прописи
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: