Український ПЕН та Reporters уклали список 30 головних культурних подій доби Незалежності

326
Роздрукувати
Український ПЕН та Reporters уклали список 30 головних культурних подій доби Незалежності

В кінці серпня Український ПЕН у партнерстві з виданням Reporters. представив спецпроєкт "30 років. Культура" про найвизначніші події історії незалежної України.

Проєкт "30 років. Культура" є продовженням спецпроєкту "30 років у 30 фотографіях", який був опублікований наприкінці травня в першому друкованому номері журналу літературного репортажу Reporters. Матеріал, що було присвячено 30 рокам незалежності України, містив коментарі письменниць, правозахисників, журналісток, філософів та інших членів і членкинь Українського ПЕН. Вони обрали найвизначніші події історії незалежної України, які вплинули на життя кожного з нас.

Під час роботи над цим матеріалом експерти погодилися, що чимало резонансних знакових подій, явищ і процесів відбувалися також і в царині культури, що послужило мотивом для укладання додаткового списку топ-30 культурних подій доби Незалежності.

Проєкт "30 років. Культура" представляє знакові події в історії української культури 1991-2021 років. Шортліст було сформовано з-поміж десятків подій щороку більшістю голосів 30 експертів Українського ПЕН. І хоча цей список є результатом колективного голосування і навряд чи задовольнить усіх, утім, він пропонує цікаву експозицію культурного розвитку молодої української держави.

"Проєкт українського ПЕН "30 років. Культура", як і наші попередні проєкти, покликані розповідати українцям і світові про найважливіші культурні події, явища, процеси минулого й теперішнього України, – зауважив поет, письменник та есеїст Анатолій Дністовий Ми сподіваємося, що більшість українських медій підхоплять ініціативу часопису Reporters та Українського ПЕН і запропонують власну візію знакових подій доби Незалежності, що сприятиме пропагуванню інтелектуальних і культурних набутків України, кращому розумінню складних трансформацій у суспільному, гуманітарному, культурному полі, які переживає наше суспільство й кожен із нас".

У проєкті було задіяно 30 головних експертів: Алім Алієв, Мирослава Барчук, Галина Вдовиченко, Олена Галета, Ольга Герасим'юк, Оля Гнатюк, Тамара Гундорова, Лариса Денисенко, Анатолій Дністровий, Вахтанґ Кебуладзе, Діана Клочко, Олександра Коваль, Ігор Козловський, Олег Коцарев, Андрій Курков, Оксана Луцишина, Тарас Лютий, Юрій Макаров, Василь Махно, Олена Павлова, Тарас Прохасько, Юрко Прохасько, Микола Рябчук, Мар'яна Савка, Ірина Славінська, Остап Сливинський, Ірина Старовойт, Тетяна Терен, Оксана Форостина, Гаська Шиян. А також 5 додаткових експертів: Сергій Васильєв, Тарас Возняк, Михайло Назаренко, Олександр Пірієв, Сергій Тримбач.

"Укладання кожного подібного списку з найбільш знаковими подіями чи творами є дуже непростим завданням: на певному етапі упорядникам таких списків доводиться змиритися з фактом, що жоден список не зможе бути ідеальним і тим паче що його не можна буде назвати каноном, адже будь-яка колективна робота містить суб’єктивну складову і неможлива без компромісів. Поза тим кожен із таких списків є дуже корисним інструментом для пригадування, систематизації й аналізу. Зрештою, це можливий початок для важливої дискусії у культурній спільноті і ширших колах читачів. Але насамперед – це ще один спосіб переконатися, який великий і насичений шлях пройшла наша культура, наші митці, культурні менеджери та організації за останні 30 років", – підкреслила виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

6 вересня 2021
326
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: