Український ПЕН долучився до заяви щодо бойкоту російської книги

232
Роздрукувати
Український ПЕН долучився до заяви щодо бойкоту російської книги

Український інститут книги ініціював заяву, мета якої – зупинити поширення російських наративів через книговидання та інші культурні продукти. Заяву також підтримали Львівський міжнародний BookForum, Український ПЕН Книжковий Арсенал та фестиваль BookSpace.

Підписанти заяви звертають увагу на досвід Європейської мовної спілки, яка заборонила участь російських гуртів у Євробаченні, YouTube, який зупинив монетизацію телекомпанії RT у всьому світі, і Facebook, який заборонив державним російським ЗМІ рекламу та монетизацію. У заяві зазначається, що таких прикладів стає дедалі більше.

Автори заяви наголошують, що російське "книговидання є одним з інструментів пропаганди, яка вводить в оману мільйони громадян в усьому світі, залякує та роз’єднує, сіє ворожнечу й переконує у величі режиму, нелюдського у своїх цінностях і методах":

"Повномасштабне вторгнення в Україну, що почалося вранці 24 лютого цього року, було б неможливе без потужної пропаганди, якою Росія багато років отруює інформаційний і культурний простір усього світу — як через медіа, так і через культурні продукти, серед яких одну з ключових ролей відіграє література та книговидання".

У заяві згадується, що першою з ініціативою бойкоту російських видавців на міжнародних книжкових ярмарках виступила Литва, згодом її підтримали також організатори Франкфуртського книжкового ярмарку. Автори заяви вважають, що бойкот треба розширити і накласти нові санкції, які ізолюють Росію та зупинять російську експансію інструментами культури. Пропонується, серед іншого, зупинити розповсюдження книжок російських авторів, купівлю прав у російських видавців та продаж власних ліцензій російським видавцям. Також пропонується скасувати участь стенду Росії, російських видавництв, культурних центрів та авторів у всіх міжнародних книжкових виставках та літературних фестивалях і припинити надання грантів на переклади творів сучасних російських авторів, доки триває війна Росії проти України.

"Росія та її злочинний лідер впевнено послуговуються ідеологією, поширюють брехливі наративи, складені зі слів, зібраних у тексти й книги. Книги — це ми з вами, це наш світ, але вони можуть бути і зброєю проти демократії", – йдеться в тексті заяви.

Підтримати заяву можна за посиланням.

1 березня 2022
232
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: