Українські правозахисники оприлюднили заяву до міжнародної спільноти щодо зникнення журналістки Ірини Данілович

243
Роздрукувати
Українські правозахисники оприлюднили заяву до міжнародної спільноти щодо зникнення журналістки Ірини Данілович

Український ПЕН долучився до заяви правозахисних організацій щодо активістки та громадянської журналістки Ірини Данілович, яка зникла в окупованому Криму. Правозахисники наголошують на тому, що викрадення Ірини Данілович має ознаки насильницького зникнення відповідно до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень.

29 квітня 2022 року активістка та громадянська журналістка Ірина Данілович зникла дорогою з роботи додому. У будинку журналістки російські силовики провели обшук, внаслідок якого вилучили її телефон та техніку. Представники окупаційної влади не повідомляють рідним Данілович про її місце перебування, лише заявили, що вона нібито заарештована на 10 діб за передачу якоїсь "несекретної інформації" якійсь громадській організації. Ірина Данілович не має доступу до адвоката, внаслідок чого вона позбавлена можливості користуватися правовою допомогою. Станом на 7 травня, на дев’ятий день після зникнення, невідомо, де та в якому статусі перебуває журналістка.

До зникнення Ірина Данілович працювала медсестрою, була також громадянською журналісткою, висвітлювала проблеми системи охорони здоров’я в Криму та поширювала інформацію про війну в Україні. До початку війни вона співпрацювала із з кількома медійними і правозахисними ініціативами ("InЖир-медіа", "Кримський процес") та вела власний проєкт "Кримська медицина без обкладинки", де поширювалася інформація про права медичних працівників. Також Данілович брала активну участь в профспілковому русі та очолила кримське відділення профспілки "Альянс Лікарів", через що опинилися під адміністративним тиском та була звільнена із роботи в наркотичній службі Феодосійського медичного об’єднання. Їй погрожували судом через профспілкову діяльність.

Правозахисники звертають увагу світової спільноти на те, що репресії окупаційної адміністрації РФ в Криму залишаються практично непоміченими на фоні масових звірств російських військ на материковій Україні. Викрадення Ірини Данілович в Криму на тлі широкомасштабних насильницьких зникнень у Херсонській, Запорізькій та інших окупованих областях України свідчать про реальну загрозу для життя, здоров’я та свободи для громадських активістів, правозахисників та інших осіб на всіх територіях, які тимчасово перебувають під контролем російських окупаційних сил.

Заява правозахисників скерована до міжнародної спільноти, зокрема Робочої групи ООН з питань насильницьких або недобровільних зникнень, Робочої групи ООН з питань свавільних затримань, Спеціального доповідача ООН з питання катувань та інших жорстоких, нелюдських чи таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання, Спеціального доповідача ООН з питання про становище правозахисників, Офісу Верховного комісара ООН з прав людини, Генерального секретаря Ради Європи, Комісара Ради Європи з прав людини, Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства, Комітету ПАРЄ з правових питань і прав людини, Головного доповідача ПАРЄ з питань становища правозахисників, представників ЄС, Європейської служби зовнішніх справ, Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, Конгресу місцевих та регіональних влад Європи, Міжнародного комітету Червоного Хреста в межах усіх можливих повноважень та мандатів із закликами:

  1. Вимагати від Російської Федерації терміново встановити місцезнаходження та звільнити Ірину Данілович та всіх інших жертв насильницьких зникнень на тимчасово окупованих територіях України, включаючи АР Крим та м.Севастополь;
  2. Надавати допомогу Уряду України у пошуку та розслідуванні випадків насильницьких зникнень на окупованих територіях;
  3. Надавати всебічну підтримку жертвам насильницьких зникнень, їх рідним, а також жертвам інших грубих порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності на окупованих територіях України;
  4. Продовжувати здійснювати моніторинг та документування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності в окупованому Криму і включати їх у регулярні звіти про ситуацію з правами людини в Україні.

Правозахисники також звернулися до урядів іноземних держав із проханням:

  1. Посилити дипломатичний, санкційний та інший тиск на Російську Федерацію для пришвидшення деокупації Криму, Донбасу та всіх інших територій України;
  2. Запровадити персональні санкції проти російських посадовців та співробітників окупаційної адміністрації, причетних до насильницьких зникнень та інших грубих порушень прав людини на всіх окупованих територіях України;
  3. Надавати всебічну підтримку жертвам насильницьких зникнень, їх рідним, а також жертвам інших грубих порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всіх окупованих територіях України;
  4. Використовувати механізм універсальної юрисдикції для кримінального переслідування осіб, причетних до насильницьких зникнень, катувань, воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всіх окупованих територіях України.

Заяву підписали правозахисні 23 організації. Повний текст заяви і список підписантів за посиланням.

9 травня 2022
243
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: