Оля Гнатюк стала першою лауреаткою Літературної премії імені Іди Фінк

234
Роздрукувати
Оля Гнатюк стала першою лауреаткою Літературної премії імені Іди Фінк

22 – 23 жовтня в Збаражі, що на Тернопільщині, проходив Міжнародний літературно-мистецький фестиваль "Повернення Іди Фінк". Його приурочено до 100-річного ювілею від народження відомої у світі польськомовної письменниці Іди Фінк (Ландау). В рамках фестивалю відбулася урочиста церемонія нагородження першої лауреатки Літературної премії імені Іди Фінк "Творчість заради порозуміння між людьми та народами". Нею стала дослідниця, есеїстка та віценпрезидентка Українсього ПЕН Оля Гнатюк.

Премією було відзначено книгу Олі Гнатюк "Відвага і страх", яка вийшла друком у 2015 році у видавництві "Дух і літера". На премію лауреатку номінувала "Гельсінська ініціатива-ХХІ".

Життя в окупованому Львові описано Олею Гнатюк у книзі "Відвага і страх" з перспективи особистої історії. Головну увагу зосереджено на поведінці людей, що постали перед загрозою смерті. Однак незвичність оповіді, що спирається на щоденники, спогади, листи і навіть протоколи допитів, полягає не тільки в цьому. Йдеться про долю людей і водночас долю польської, української та єврейської інтеліґенції, про складні стосунки між ними, про різні вияви солідарності та ворожості, в основі яких лежали відвага і страх. Читачеві запропоновано замислитися над тим, наскільки сучасні уявлення про Другу світову війну сформувалися під тиском національних наративів, що не залишали місця не тільки для інших наративів, а й для індивідуальних свідчень, якщо ті не вписувалися в панівний дискурс. Матриці національної історії стали тісними рамцями для історичних досліджень того періоду. Тож варто спробувати вийти поза ті межі. Для культурологів, істориків, студентів гуманітарних спеціальностей та всіх читачів, зацікавлених проблематикою Другої світової війни.

image

Літературну премію імені Іди Фінк було засновано Збаразькою міською радою та громадськістю Тернопільщини, з метою відзначення талановитих авторів, чия творчість обстоює цінності гуманізму, міжнаціонального діалогу, взаємоповаги та порозуміння між людьми та народами, а також збереженню мультикультурної спадщини України.

Оля Гнатюк – віцепрезидентка Українського ПЕН. Дослідниця, есеїстка, перекладачка художньої літератури та гуманітаристики, редакторка близько 30 книжок (художня література, наукові дослідження). 1992 року здобула ступінь кандидата наук, а 2004 року – докторки гуманітарних наук у Варшавському університеті. Її книжки “Прощання з імперією. Українські дискусії про ідентичність” та “Відвага і страх” отримали престижні нагороди, зокрема імені Єжи Ґєдройця (2003), нагороди Східного огляду (2004) та Польського ПЕН. Професорка Варшавського університету та Києво-Могилянської академії. Брала участь у численних дослідницьких та дидактичних програмах, зокрема й міжнародних, була науковим керівником стипендіатів Польського уряду та Міністра культури Польщі.

25 жовтня 2021
234
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: