Делегація Американського ПЕН відвідала Україну і представила звіт про культурні втрати після 24 лютого

1 грудня до України приїхала делегація письменників і журналістів з Американського ПЕН, щоби проявити солідарність з українською культурною спільнотою в умовах війни та презентувати звіт про втрати української культури після 24 лютого 2022 року.
До складу ледегації ввійшли виконавча директорка Американського ПЕН Сьюзенн Носсел, операційна директорка Дрю Менакер, а також письменники і журналісти Дейв Еґґерс, Барбара Демік та Пітер Ґодвін.
- Дейв Еґґерс – американський письменник і видавець. Працює з темою порушень прав людини. Співзасновник Міжнародного конгресу голосів молоді – щорічного зібрання 100 молодих авторів та активістів. Адвокатує популяризацію літератури серед молоді та доступну вищу освіту.
- Барбара Демік – американська журналістка і письменниця. У минулому – голова пекінського та сеульського бюро видання Los Angeles Times, кореспондентка у країнах Близького Сходу та Балкан для Philadelphia Inquirer. Володарка низки нагород за журналістські матеріали на тему прав людини та правосуддя.
- Пітер Ґодвін – зімбабвійський письменник, журналіст і сценарист. У минулому – правозахисник, випускник Кембриджського та Оксфордського університетів. Працював закордонним кореспондентом провідних британських медіа у понад 60 країнах світу. Президент Американського ПЕН у 2012-2015 роках.
У Києві в Українському кризовому медіацентрі американські автори презентували спільний звіт Українського та Американського ПЕН-центрів про втрати української культури після 24 лютого 2022 року – початку повномасштабної війни Росії проти України. У ньому описані злочини, які росіяни вчинили проти українських культурних діячів, а також зафіксовані навмисні руйнування пам’яток і закладів культури. Під час підготовки звіту були проведені інтерв'ю з письменниками, громадськими діячами, колишніми українськими бранцями Кремля.
"Знищення української культури й ідентичності було однією з цілей Росії, коли вона окупувала Крим і території на сході України 2014 року і коли розпочала повномасштабну війну проти нашої країни у лютому 2022 року. Дуже важливо розуміти, що ці імперські намагання Росії знищити українську культуру й мову розпочалися не дев‘ять місяців тому і не дев‘ять років тому, а тривають уже кілька століть. Цей звіт демонструє масштаб українських культурних втрат після 24 лютого 2022 року і підтверджує, що у багатьох випадках культурні об’єкти були прямою ціллю російських атак. Усі ці випадки мають бути зафіксовані, розслідувані в рамках національних і міжнародних судових механізмів, а всі злочинці, які стоять за смертю українських культурних діячів і втратою нашої культурної спадщини, покарані", – говорить Тетяна Терен, виконавча директорка Українського ПЕН.
У рамках поїздки делегація Американського ПЕН також відвідала міста і села на півночі, які постраждали внаслідок війни Росії проти України. Автори побачили зруйновані будівлі та бібліотеки Чернігова, знищене килимовими бомбардуваннями росіян село Новоселівку, катівню окупантів у Ягідному.










На Київщині американські письменники відвідали Ірпінь, Бучу, Гостомель та Бородянку, де стали очевидцями наслідків російського вторгнення і спроб окупантів захопити українську столицю.










Окрім того, у Львові та Києві американські автори провели серію зустрічей з українськими правозахисниками, закордонними журналістами, менеджерами культурних інституцій, Посольством США в Україні, Міністерством культури та інформаційної політики.
На знак солідарності американські письменники також відвідали Довженко-Центр, щоб підтримати колектив інституції і його вимоги до української влади.
Наприкінці візиту Український та Американський ПЕН-центри провели спільну дискусію "Говорити про війну: чи готовий світ чути Україну?" у стінах Києво-Могилянської академії. Модератором події виступив філософ, журналіст, президент Українського ПЕН Володимир Єрмоленко. Розмова велася навколо того, як розповідати світові про реальність війни і як зробити український голос гучнішим у світі.





Читайте також:
Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.
Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.