Біле і чорне. Відповідь президента Українського ПЕН на лист Німецького ПЕН

4292
You can read this article in English
Біле і чорне. Відповідь президента Українського ПЕН на лист Німецького ПЕН

Нас звинувачують у тому, що ми пропонуємо світові чорний список для всієї російської культури. Нам закидають, що в наших виступах і дискусіях можна знайти елементи мови ненависті. Міжнародні організацїї нам досі пропонують влаштовувати онлайн-дискусії з представниками російської культури і літератури, зокрема щоби поговорити про війну і про "проблеми України".

Нас зараз можуть повністю зрозуміти тільки жителі Сараєва, Дубровніка і старші мешканці Ковентрі, знищеного вщент німецькими бомбардувальниками під час Другої світової війни. Я не знайшов інформації про дискусії щодо примирення між радянськими і німецькими письменниками під час Другої світової. Їх не було. Доки в Україні триває війна, не буде схожих дискусій і між українськими та російськими літераторами.

Так, "чорний список" – не найкраща практика. Тим паче ми знаємо – не всі російські письменники підписали відкритий лист на підтримку агресії в Україні, що його надрукувала нещодавно "Літературна газета" у Москві. Тому я пропоную зробити "білий список" із прізвищами тих діячів російської культури, які не побоялись підняти голос проти Путіна та війни в Україні. Підтримуймо тих, хто підтримує нас.

А щодо Толстого, Пушкіна і Достоєвського – ніхто не палить їхніх книжок в Україні. В Україні взагалі не палять книжок. Натомість російська армія палить і бомбардує українські музеї, храми, місця пам’яті, зокрема Бабин Яр, харківський будинок "Слово" – символ українського Розстріляного Відродження.

Хочете читати і більше знати про "загадкову російську душу" – читайте! Я б на вашому місці читав зараз про Україну. Про Росію всі вже і так знають дуже багато. Настав час дізнатись про історію і культуру України, про життя і думки українських громадян різних національностей, про їхні мрії, реалізація яких також залежить від вас, громадян Європейського Союзу, і демократичного світу.

Андрій Курков

Звернення підписали:

01. Коробчук Павло
Письменник, перекладач, музикант
8 березня 2022
4292
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: