"Війна дає розуміння потужної сили, яку ми випромінюємо": проєкт "Мереживо" приїхав на Прикарпаття

434
Роздрукувати
Титаренко Марія
Титаренко Марія
Поетка, есеїстка, журналістка, медіадослідниця, лекторка
"Війна дає розуміння потужної сили, яку ми випромінюємо": проєкт "Мереживо" приїхав на Прикарпаття

12-13 липня в рамках проєкту "Мереживо. Літературні читання в містечках України" до Рогатина та Калуша, що на Івано-Франківщині, завітали троє членів Українського ПЕН, письменники Мар’яна Савка, Вахтанґ Кебуладзе та Марія Титаренко.

На зустрічах говорили про роль письменників у часі війни і про те, як війна втручається у творчість. Про те, що письменник має перекладати сенси, історії, емоції, підбираючи правильні слова, аби світ зрозумів їх і не злякався. Про те, що ніхто не знає, в якій точці війни ми перебуваємо зараз, і що ми не маємо дозволяти собі безконтрольного відчаю. Війна дає розуміння потужної сили, яку ми випромінюємо, і, окрім темряви, має бути множення світла. Говорили про війну як психотерапію: якщо не можеш розв‘язати проблему, навчися жити з нею. Про парадоксальне відчуття часу під час війни: який наче застиг, але водночас змінюється щомиті. Про те, що поети тепер знають, що адреналін буває також і в ампулах. Про ціну гідності, про нові можливості у часі криз, про мовну гігієну, про необхідність "перезаряджати" свої батарейки позитивом, емпатією і світлом.

"Що відрізняє українців від росіян?" запитали із зали в Рогатині.

"Ставлення до тих, кого ми втрачаємо", відповіла Мар‘яна Савка.

"В росії масово підтримують війну, але не хочуть воювати. В Україні ніхто не хоче війни, але українці масово готові воювати", відповів Вахтанґ Кебуладзе.

"Як нам зшити таку різну Україну?" запитували в Калуші, акцентуючи увагу на мовній, релігійній та регіональній різниці українців.

"Сприймати і цінувати цю різницю як наше багатство та унікальність", казав Вахтанґ, в якому тече ще й грецька та грузинська кров.

"Уперше нас усіх, різних українців з усіх регіонів, так перемішав досвід війни в межах країни, - підхопила Мар’яна. Зараз історичний час для України, мусимо консолідуватись і відновити пропечатану іншою інвазивною культурою нашу ідентичність".

Попри те, що зустрічі тривали понад дві години кожна, чимало запитань залишились відкритими, як-от: чи зможемо ми після Перемоги конвертувати ненависть у конструктив? Як заохочувати молодь до україномовного контенту? Як нам долати нав’язані комплекси меншовартості і повертати цінність української культури у світовий дискурс? Та багато інших.

Дякуємо всім відвідувачам заходів за активну участь, а всім організаторам за теплий прийом. "Мереживо" триває!

14 липня 2022
434
Теги: #Мереживо
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: