Український ПЕН побував із волонтерською поїздкою на Сумщині

233
Роздрукувати
Ситніков Максим
Ситніков Максим
Заступник виконавчої директорки
Український ПЕН побував із волонтерською поїздкою на Сумщині

3-5 лютого відбулася дев’ята літературно-волонтерська поїздка Українського ПЕН на Сумщину. У рамках поїздки автори ПЕН відвідали Суми, Тростянець, Охтирку та Глухів. У поїздці взяли участь Марина Гримич, Володимир Єрмоленко, Тетяна Огаркова, Тетяна Терен, Максим Ситніков, а також журналістки видань Локальна історія та Читомо.

В усіх містах письменники та журналісти зустрілися з читачами, відвідали пошкоджені окупантами культурні пам’ятки і записали історії місцевих мешканців для майбутніх журналістських матеріалів. Окрім цього автори ПЕН передали місцевим бібліотекам сучасні україномовні книжки, а військовим, які боронять кордон на сумському напрямку, генератори.

У Сумах наші автори й авторки побачили місто, яке протягом місяця перебувало в оточенні російських окупантів, побували на місці запеклих боїв та почули історії героїчного спротиву російській навалі. Також ми познайомилися із захисниками Сум, які утримали місто, завдяки чому був призупинений російський наступ на Київ з цього напрямку.

Насамкінець наші автори й авторки зустрілися з читачами в Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці, де поділилися своїми пережитими історіями та спільно відрефлексували події останнього року.

У Тростянці Український ПЕН передав книжки сучасній Тростянецькій публічній бібліотеці, яка стала для містян своєрідним хабом, де можна зігрітися, випити каву, почитати книжку, попрацювати за комп’ютером чи отримати психологічну допомогу.

Тростянець більше місяця перебував під російською окупацією. Багато будівель у місті зазнало руйнувань і пошкоджень, в тому числі історичні пам'ятки. Ми мали нагоду побачити, як виглядає Тростянець через 10 місяців після звільнення. Під час екскурсії ми побачили пошкоджений Круглий двір, палац Кьоніґа та обстріляну з танка сучасну міську лікарню.

В Охтирці, за яку тривали найзапекліші бої у лютому-березні 2022 року ми побачили зруйнований росіянами історичний центр міста. Серед пошкоджених будівель - міський краєзнавчий музей, поруч з яким у березні впала російська авіабомба. В музеї вибиті шибки, двері, пошкоджені стіни і стелі. Навпроти музею - вщент зруйнована будівля міської ради, поряд - пошкоджений Центр культури та дозвілля, в якому працював художником-декоратором Іван Багряний.

Також в Охтирці зберігся будинок, в якому народився письменник. Нині це звичайний приватний будинок, перебудований, з сучасним ремонтом. Єдиною згадкою про Багряного тут є меморіальна дошка на стіні будинку і піч всередині, яку зберегла нова власниця.

В Охтирській Центральній міській бібліотеці наші автори зустрілися з місцевими читачами, почули історії їхнього спротиву, поділилися своїм досвідом переживання війни і презентували привезені нові книжки для бібліотеки.

Український ПЕН також завітав на північ Сумщини - до старовинного козацького містечка Глухова. Місто розташоване всього за декілька кілометрів від кордону з державою-терористом. Місцеві мешканці кажуть, що під час наступу ворога евакуюватися звідти було практично неможливо, адже довколишніми трасами постійно їздили російські військові колони, які розстрілювали цивільні автівки, що траплялися їм на шляху. По місту було кілька ворожих прильотів, в тому числі по старовинному єврейському цвинтарю. Кілька житлових будинків зруйновано. І хоча російська техніка не заходила до Глухова, місто з 24 лютого і до початку квітня перебувало в ізоляції. Хоча деякі сміливі водії секретними дорогами доставляли в місто харчі, ліки і предмети першої необхідності.

Наша команда оглянула Глухів та зустрілася з містянами в Глухівській центральній районній бібліотеці. Як і в усіх попередніх містах, ми передали нові книжки бібліотеці, а наші автори залишили автографи на книжках свого авторства.

Дякуємо за підтримку нашої поїздки Тайванському фондові демократії (Taiwan Foundation for Democracy), видавництву Дух і Літера, письменниці Ярославі Блек, а також виданням Читомо та Локальна історія.

7 лютого 2023
233
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: