До Дня ув’язненого письменника у Києві вчетверте відбулась акція "Порожні стільці" (ФОТО)

322
Роздрукувати
Ситніков Максим
Ситніков Максим
Менеджер правозахисних проєктів
До Дня ув’язненого письменника у Києві вчетверте відбулась акція "Порожні стільці" (ФОТО)
Олександр Хоменко

15 листопада на Софійській площі в Києві відбулася щорічна правозахисна акція "Порожні стільці" на підтримку українських політв’язнів у Росії й Криму, а також полонених на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Організатори події – Український ПЕН та Центр громадянських свобод.

За ініціативою Міжнародного ПЕН з кінця 1980-х років 15 листопада світ відзначає День ув’язненого письменника, або День порожніх стільців (Empty Chair Day). Порожні стільці на правозахисних акціях цього дня стали символом авторів, які не можуть бути з нами через ув’язнення, переслідування, зникнення чи вбивство.

image Андрій Курков зачитує лист ув'язненій в Донецьку лікарці Наталі Гусейновій: "Україна Вас не забула, ми чекаємо Вашого звільнення"

&

Мета заходу – нагадати українцям і світовій спільноті про справи наших громадян, незаконно ув’язнених у Росії та Криму за політичними мотивами, а також закликати представників влади використовувати кожну нагоду для їхнього звільнення.

&

image Христина Соловій зачитує лист ув'язненому в Криму журналісту Владиславу Єсипенку: "Я пишу Вам листа, щоб разом з багатьма іншими людьми привернути увагу до політичних в'язнів, незаконно затриманих російським режимом"

&

Цьогоріч у рамках глобальної кампанії #PrisonersVoice відомі письменники, журналісти, актори та музиканти написали листи заручникам Кремля і зачитали їх під час акції на Софійській площі. В подальшому листи зі словами підтримки будуть передані політв'язням.

&

image Наталя Сумська зачитує лист ув'язненому заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу: "Ми віримо в те, що якийсь здоровий глузд налетить на голови тих, від кого залежить доля наших героїв"

&

Загалом це вже четверта акція українського ПЕН і Центру громадянських свобод до Дня ув'язненого письменника. Цьогоріч участь в акції взяли письменник, президент Українського ПЕН Андрій Курков, акторка і телеведуча Наталя Сумська, акторка Римма Зюбіна, співачка Христина Соловій, журналістка, продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська, письменниця і кінорежисерка Ірина Цілик, журналіст, колишній політв’язень Микола Семена, журналіст Осман Пашаєв. Ведучими акції були виконавча директорка ПЕН Україна Тетяна Терен та голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

&

image Ірина Цілик зачитує лист ув'язненому громадянському журналісту з Криму Сейрану Салієву: "Впродовж останніх років я безліч разів відчувала власне безсилля. Але водночас як режисерка і письменниця я розуміла також, що слова мають певну міць. Вони будують містки між людьми, оприсутнюють часом важливі смисли, дають надію".

&

Символічна інсталяція з порожніх стільців з іменами політв'язнів на площі є нагадуванням про тих, кого незаконно позбавлено волі на окупованих територіях України через переконання чи професійну діяльність. За інформацією Центру громадянських свобод, станом на сьогодні щонайменше 300 українців перебувають у полоні в ОРДЛО. У тюрмах Російської Федерації та Криму утримують близько 127 громадян України за політичними мотивами, з них – 89 кримських татар.

&

image Олександра Матвійчук: "Дуже важливо за цими цифрами бачити реальних людей. Саме тому за кожної нагоди, на всіх українських і закордонних подіях, ми розповідаємо їхні історії. Бо за багатьма із цих історій відкриваються дивовижні характери та особистості, які здатні на самопожертву та допомогу іншим".

&

Серед ув’язнених в окупованому Криму – колишній журналіст, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, журналісти Владислав Єсипенко та Олексій Бессарабов, а також громадянські журналісти Сервер Мустафаєв, Асан Ахтемов, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв та Амет Сулейманов.

&

image Тетяна Терен: "Громадянська журналістика – це унікальний феномен, який виник у Криму після окупації півострова Росією. Коли після 2014 року всі незалежні медіа в Криму або були закриті, або були змушені переїхати на материк, саме ці люди, громадські активісти, взяли в руки свої телефони і почали фіксувати те, що відбувалося на півострові. По суті, вони стали єдиним джерелом правди в Криму, за що їх позбавили волі і назвали терористами".

Аналогічна акція відбудеться 15 листопада в Нью-Йорку за участі колишнього політв’язня Кремля Станіслава Асєєва.

Відеозапис акції "Порожні стільці" у Києві можна подивитися на фейсбук-сторінці ПЕН.

15 листопада 2021
322
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: