Білоруський ПЕН-центр вимагає припинити переслідування художника Алєся Пушкіна

510
Роздрукувати
Білоруський ПЕН-центр вимагає припинити переслідування художника Алєся Пушкіна

6 червня 2019 року відомий білоруський художник-перформер Алєсь Пушкін був затриманий з використанням фізичної сили працівниками міліції в місті Крупки.

У цей день Алєсь Пушкін вийшов до магазину мережі "Євроопт" в центрі Крупок із плакатами "Stop russian agression on Europe" ( "Зупиніть російську агресію в Європі"), "Russia – war!" ("Росія – війна!") і портретом Путіна, а також плакатом "Білорусь в NATO". При затриманні художника його твори-плакати були конфісковані міліцією. Місце перформансу було обрано не випадково – 8 травня в цьому ж магазині стався конфлікт Алєся Пушкіна з охоронцями, які агресивно відреагували на білоруську мову і спробували вигнати художника з торгового залу.

7 червня Алєсь Пушкін був відпущений додому із зобов'язанням з'явитися на судове слухання, яке відбудеться сьогодні, 10 червня, в суді Крупського району. Пушкіна звинувачують за частиною 1 статті 23.34 (порушення порядку організації або проведення масових заходів). Йому загрожує попередження або штраф, або ж адміністративний арешт.

Білоруський ПЕН-центр розцінює чергове затримання Алєся Пушкіна як напад на свободу висловлювання в Білорусі і вимагає невідкладно звільнити художника.

У заяві Білоруського ПЕН щодо інциденту йдеться:

"Алесь Пушкін - художник, який уже 30 років виступає за захист білоруської мови і проводить акції за свободу висловлювання в Білорусі.

25 березня 1989 року Алєсь Пушкін провів перший перформанс на захист білоруської мови разом з іншими студентами Театрально-художнього інституту. Алєся Пушкіна засудили на два роки позбавлення волі умовно.

В 1999 році Алєсь Пушкін був засуджений на два роки позбавлення волі умовно за акцію-перформанс "Подяка президенту". 21 липня 1999 року, коли закінчився термін президентства Олександра Лукашенка, Пушкін прикотив до резиденції президента тачку гною, забарвлену в червоний колір, в якій лежали білоруські рублі та портрет Лукашенка.

10 грудня 2000 року в Міжнародний день прав людини Алєсь Пушкін спільно з Правозахисним центром "Весна" влаштував виставку непідцензурного мистецтва "Недозволено цензурою".

У 2012 році під час 10-добового ув'язнення в Сморгоні він створив серію малюнків "Художник за ґратами".
До Алєся Пушкіна не раз був застосований адміністративний арешт за мистецькі акції, кілька разів під час затримання співробітники міліції били художника".

10 червня 2019
510
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: