Першим лауреатом Премії імені Георгія Ґонґадзе став Вахтанґ Кіпіані

546
Роздрукувати
Першим лауреатом Премії імені Георгія Ґонґадзе став Вахтанґ Кіпіані

21 травня 2019 року у Києві відбулося перше вручення Премії імені Георгія Ґонґадзе для українських журналістів. Лауреатом 2019 року став журналіст, історик, головний редактор інтернет-видання "Історична правда" та однойменного тележурналу на каналі ZIK, а також засновник Музею-архіву преси Вахтанґ Кіпіані.

Говорячи про професійні здобутки Вахтанґа Кіпіані, членкиня Капітули Премії, журналістка, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко відзначила: "Багато непроговорених тем, трамв, сформованих упереджень, котрі досі розділяють нас і країну, вкорінилися внаслідок того, що наша історія створювалася, подавалася і викладалася як пропаганда. Сила однієї людини і одного створеного нею медіаресурсу відкрила архіви людської пам’яті. "Історична правда" надає звучання табуйованим темам. Збирає різноголосся. Місія Вахтанґа Кіпіані ширша за журналістику, це – відновлення справедливості, пошук тієї самої правдивої історії, яка потрібна кожній та кожному".

image

image

Окрім Вахтанґа Кіпіані, до списку фіналістів Премії ввійшли головний виконавчий директор та один із засновників медіапроекту The Ukrainians, засновник проекту Creatives Тарас Прокопишин, а також перший заступник головного редактора газети "Дзеркало тижня", автор програм "Апокриф" на радіо "НВ" та "Гра у класику" на телеканалі ZIK Сергій Рахманін. Всього до довгого списку номінантів на здобуття Премії імені Георгія Ґонґадзе цього року увійшов 21 український журналіст.

Почесними спікерами церемонії стали дружина Георгія, журналістка, головна редакторка і керівниця Української служби "Голосу Америки" Мирослава Ґонґадзе, яка під час церемонії виголосила слово про Георгія Ґонґадзе, а також головний редактор Kyiv Post Браян Боннер, який прочитав лекцію-відкриття церемонії про виклики, що стоять сьогодні перед журналістикою.

Згадуючи Георгія, Мирослава Ґонґадзе сказала: "Георгій передбачав майбутнє. Власними зусиллями і власним життям він відкрив нам нові горизонти. Він надихав, спонукав і мотивував інших до дії. Георгій поклав своє життя у пошуку Правди. Останній у своєму житті проект він так і назвав "Українська Правда". Він добре розумів, що фінальна правда у цьому світі, можливо, недосяжна, але вже її пошук веде нас від несвободи".

Переможець Премії імені Георгія Ґонґадзе отримав пам’ятну відзнаку – статуетку, яка відображає ідею Премії, та сертифікат на суму 3000 $.

Премія імені Георгія Ґонґадзе присуджується раз на рік 21 травня – у день народження Георгія Ґонґадзе. Це концептуально нова відзнака у сфері журналістики в Україні. Її засновником виступає Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу в партнерстві з Асоціацією випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи та виданням "Українська правда". Премія покликана підтримати тих журналістів, які слідують принципам та цінностям незалежної журналістики, демонструють професійність, компетентність, інноваційність, створюють матеріали, що призводять до вирішення або розуміння певних проблем у суспільстві та змін у країні, а також роблять суттєвий внесок у розвиток медіасередовища в цілому. Претендувати на Премію можуть лише журналісти, які працюють в Україні і які протягом останніх 5 років лишалися в професії.

Лауреат Премії імені Георгія Ґонґадзе визначається шляхом висунення кандидатур та голосування за них членами Капітули Премії у складі 9 осіб. До неї мають входити члени родини Георгія Ґонґадзе, представники Українського ПЕН, Асоціації випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи, "Української правди", а також авторитетні медіаексперти, громадські діячі та інтелектуали.

2019 року лауреата Премії обирала Капітула у складі: дружина Георгія, журналістка, головна редакторка і керівниця Української служби "Голосу Америки" Мирослава Ґонґадзе, президент Українського ПЕН, письменник Андрій Курков, журналістка, співзасновниця та власниця видання "Українська правда" Олена Притула, голова Асоціації випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи Микола Демченко, експерт зі стратегій, керівник експертної компанії pro.mova, член Несторівської групи, член наглядової ради Суспільного мовлення Євген Глібовицький, журналістка, перекладачка, власна кореспондентка журналу "Тиждень" у Франції Алла Лазарева, декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук, журналістка, письменниця, правозахисниця Лариса Денисенко, професор історії, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету Сергій Плохій.

Заснування Премії Георгія Ґонґадзе 2019 року стало можливим завдяки підтримці Асоціації випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи, які поділяють принципи демократичного розвитку суспільства та прагнуть змінювати на краще середовище довкола себе. Як зазначив голова Асоціації Микола Демченко: "Морально-етичні орієнтири суспільства створюються через вчинки конкретних людей. Через Премію імені Георгія Ґонґадзе ми стаємо свідками появи нових орієнтирів для двох професійних спільнот журналістської та управлінсько-бізнесової. Відновлюючи культуру спільного родинного меценацтва випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи і підтримуючи соціально значущі проекти, ми створюємо передумови для появи довіри до спільних добрих справ серед бізнесменів. Ці добрі справи прискорять трансформаційні процеси в Україні". Серед меценатів проекту: Микола Сушко, Дмитро Чернов, Людмила Перебийнос, Максим Дядик, Микола Демченко та Ольга Мішуровська, Олег Брусіловський, Олександр Ткачук, Роман Квашенко, Сергій Дулєпов, Ярослав Волковецький, родини Бруннерів, Вікнянських та Міщенків.

image

22 травня 2019
546
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: