В Одесі дискутували про те, що об'єднає українців (ФОТО)

360
Роздрукувати
В Одесі дискутували про те, що об'єднає українців (ФОТО)

28 листопада в Одеському художньому музеї Український ПЕН провів дискусію – "Реформи, війна, історія, мова – що об’єднає українців?" Про те, як шукати компроміс щодо ключових питань і знайти силу в єдності, говорили поет, психіатр, перекладач, публіцист Борис Херсонський, журналістка "Громадське.Світ", авторка циклу інтерв’ю "Життя інших", координаторка міжнародного відділу Українського кризового медіа-центру Тетяна Огаркова, художник, директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд, головна редакторка видання Opinion, керівниця літературно-драматичної частини Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені В. Василька Світлана Бондар. Модерувала дискусію віце-президентка Українського ПЕН Тетяна Терен.

Учасники розмови запропонували власні версії того, що може об'єднати українців.

Тетяна Огаркова: "Мені видається, що дуже важливо бачити речі у довігй перспективі. Ми, звісно, можемо говорити, що є багато конфліктів і непорозумінь. Але якщо подивимось ті цифри, які дають нам соціологи протягом останніх 30 років, то побачимо чимало хорошого. Наприклад, відповвідь питання самовизначення. Тепер утричі частіше на перше місце ставлять не "Я – одесит" або "Я – киянин", а "Я – українець". Процес не відбувається швидко, але в йде правильному напрямку.

Та я б закликала не думати, ніби українці можуть знайти єдину спільну ідентичність. Ми пам’ятаємо Грушевського, який свого часу писав текст "Хто такі українці і чого вони хочуть". Як і сто років, однозначної віддповіді на це питання немає. Це завжди буде розмаїття та різні ідентичності, зокрема й тому, що українська ідентичнсть великою мірою сконструйована через тривалі періоди історичної "амнезії". Тепер ми віднаходимо і створюємо свою українську ідентичність.

Тож майбутнє – про творення та спільні речі. І воно можливе навколо цінностей, як то взаємоповага і взаєморозуміння".

Світлана Бондар: "Почну з невеликого уточнення: дослідження щодо самоідентифікації показує, що більше 50% жителів Одеси все ж передусім ідентифікують себе як одеситів, а уже потім – як українців.

Зазначу також, що тема нашої дискусії є важливою. Та проблема у тому, що ми обгорюємо її у межах своєї "бульбашки". Гостям це не так помітно, але одеські учасники дискусії бачать у залі переважно знайомі обличчя. У нас мільйонне місто, але ми не перетинаємося з іншими.

Більше того: та пропаганда, яка нас бомбрадує, змінила вектор. Сьогодні вона повністю спрямована на те, щоб нас роз’єднати, пересварити своїх за побутовими ознаками. Наприклад, питання вакцинації, яке було штучно запущено із ботоферм Росії, аби водоподіл пройшов не за мовою, а за таким питанням.

Я не вірю, що нас об’єднають реформи. Хбіа – їхні наслідки. Наприклад, якщо зміниться суддівська система, якщо підвищиться рівень життя. Адже нині суспільство ділиться на тих, хто заробляє добре, і тих, хто виживає. Якщо зменшиться ця різниться - нам усім піде це не користь.

Та я все ж знайшла одне слово, яке може нас об’єднати. Це перемога – остаточна і чітка".

Борис Хесонський: "Я живу в Одесі, слухаю людей, дивлюсь на результати опитувань. Що можу сказати? Одеса розмовляє російською. Тих, хто розмовляє українською – критична меншість. При цьому в родинах один може говорити російською, інший – українською. І вони якось між собою погоджуються. Але мова як політичний фактор не може об’єднати. Особисто я перейшов у публічному просторі на українську, але лишаюсь російськомовним.

Війна об’єднала невелику кількість одеситів, але вони були дуже відкоремлені від більшості. Та й взагалі – кого і коли об’єднала війна? Тим більше така локальна і дивна, як у нас? Одого разу я прийшов завчасно на вокзал. І поки чекав свій поїзд "Чорноморець", провів поглядов три потяги до Москви. І вони не були пусті. Велика кількість українців відвідують Росію. І нічого з цим не поробиш.

Реформи? Тут я згоден з пані Тетяною. Ми завжди говоримо, що реформи йдуть, бачимо спроби щось зробити. Але вони в’язнуть в болоті корупції.

Історія? Приклад Одеси дуже цікавий, бо тут є дві історії. Одна – загальна, про засноване за наказом Катерини місто. А є інша, прихильників якої небагато, і вона свідчить про те, що Одесі 600 років.

Але що ж нас об’єднує? Скажімо, є ще українці діаспори. Наша спільність із ними забезпечена мовою. Що об’єднує нас тут? Думаю, це кордони, закони і добробут. Я впевнений, що якби ми жили краще, то і єдності було би більше. Бо добробут не може бути Московського чи Київскього патріархату".

Олександр Ройтбурд: "Реформи нас роз’єднують. Війна? Десь там хтось гине, замерзає, стає калікою. А тут усі радіють. Історія? Чи історія УПА об’єднає сіхдняків та західняків? Мова? Коли я вийду з цієї розмови, я буду говорити російською. Але щоразу, коли я бачу у кафе, де обідаю, російський серіал, відчуває відразу. Та загалом 90% українців – це люди, які не мають проблеми ні з російською, ні з українською мовою. Вони легко переходять з однієї на іншу.

Я маю собутильника у Львові, котрий сказав якось геніальну фразу: "Україна має стати країною співіснування різних історичних пам’ятей". Така історія може якось об’єднати.

Я з 1990-х років казав, що сума історій Одеси, Львова, Донецька, Крима, Харкова, Дрогобича та інших міст і містечок цікавіша, ніж інтегральная історія України. Україна різноманітна. Нас об'єднає не та історія, яку нам подають. Лише майбутня.

Поруч із нами є країна, у якої є право вето в Раді Безпеки ООН і величезний арсенал. І ця країна сконструйована на міфі. А існування України заперечує цей міф.

І я вважаю, що Майдан якоюсь мірою був Революцією гідності, якоюсь – революцією правих чи лівих. Але в цілому він був за геополітичний вибір. Чи ми намагаємось стати частиною успішної євроейскої цивілізації, чи будемо дрейфувати у бік Євразії. І цей вибір треба артикулювати. Це питання про майбутнє – куди ми йдемо?"

Щоб дізнатися, про що іще говорили учасники дискусії, дивіться її запис тут і тут.

Олександр Ройтбурд Дискусійний ПЕН Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Борис Херсонський Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Олександр Ройтбурд Олександр Ройтбурд Світлана Бондар Борис Херсонський Світлана Бондар Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Тетяна Огаркова Дискусійний ПЕН-клуб Тетяна Терен Борис Херсонський Олександр Ройтбурд Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб
2 грудня 2019
360
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: