У Києві дискутували про те, чому голос інтелектуалів на чують (ФОТО)

380
Роздрукувати
У Києві дискутували про те, чому голос інтелектуалів на чують (ФОТО)

20 листопада у Національному музеї Тараса Шевченка Український ПЕН провів дискусію – "Зв’язок втрачається: Чому голос інтелектуалів не чують?" Про те, хто і чому є лідером думок для українців, говорили доктор філософських наук Вахтанґ Кебуладзе, письменниця, адовкатка, громадська діячка, радіоведуча Лариса Денисенко, декан Києво-Могилянської бізнес-школи Олександр Саврук, есеїстка, доцентка кафедри культурології Українського католицького університету Ірина Старовойт, журналіст, колумніст, ведучий Віталій Портников. Модерував дискусію ведучий програм на UA:Перший Юрій Макаров.

Учасники розпочали розмову із відповіді на питання Юрія Макарова про закордонний досвід: чи чують інтелектуалів, скажімо, у країнах Західної Європи і чому.

Лариса Денисенко відзначила, що інтелектуалів чують там, де звикли дослухатися до інших.

Вахтанґ Кебуладзе наголосоив: "За останні роки, особливо після другого Майдану, в українському суспільстві виник потужний запит на слова інтелектуалів".

Утім, важливо відділяти поняття "інтелектуал" від поняття "інтелігенція", каже Кебуладзе. Останнє - "це породження тоталітарних режимів, коли простір свободи переміщується на куню, де люди розмовляють, але не беуть на себе відповідальність за зміни і вплив".

Віталій Портников зауважив: "Сильний інтелектуал - той, який представляє більшість. Тому питання в тому, чому наші інтелектуали вважають себе представниками меншості? Чому у Росії був Сахаров, а наші Чорновол чи Гузар байдужі більшості населення, якій, однак не байдужий Зеленський? Для того, щоб в Україні були моральні авторитети та інтелектуали, Україна має з’явитись як більшість. І наша задача не в тому, щоб говоритит до тих, хто нас не чує, а в тому, щоб разом із тими, хто чує, спільно будувати державу".

Олександр Саврук нагадав позицію Росії вести війну за право давати явищам імена. Тож, що сильнішими є голоси інтелектуалів у державі, то сильнішою вона є боротьбі.

Ірина Старовойт додала: "Україна борсається десь між неофодалізмом і неоімперіалізмом. Але чи це все? Ні, є також демократія, яка виробляє певні рішення. Потреба в інтелектуалах виникає, коли суспільство входить у фазу роздоріжжя. Інтелектуали потрібні там, де є громадянське суспільство".

Щоб дізнатися, про що іще говорили учасники дискусії, дивіться її запис.

Віталій Портников Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Вахтанґ Кебуладзе Дискусійний ПЕН-клуб Вахтанґ Кебуладзе Олександр Афонін Віталій Портников Лариса Денисенко

Олександр Саврук Лариса Денисенко Вахтанґ Кебуладзе Юрій Макаров Лариса Денисенко Дискусійний ПЕН-клуб Олександр Саврук Тетяна Терен Ірина Старовойт Юрій Макаров Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб

21 листопада 2019
380
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: