У Сумах дискутували про фейки та маніпуляції у медіа (ФОТО)

315
Роздрукувати
У Сумах дискутували про фейки та маніпуляції у медіа (ФОТО)

У Сумах Український ПЕН за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні провів дискусію "Інформаційна безпека: Як не потонути під лавиною фейків?". Про медіагігієну говорили голова правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія, медіаекспертка, письменниця Зоя Казанжи, засновник сумського онлайн-видання "Цукр" Дмитро Тіщенко, медіаексперт "Детектор медіа" Олексій Захарченко. Модерував дискусію журналіст і письменник Євген Положій.

На початку розмови Євген Положій запропонував два гіпотетичних випадких. У першому телеканал повідомляє, що політик замовив убивство свого брата. І хоча журналісти не наводять достатньо доказів, цей сюжет сильно впливає на рейтинг перед виборами. У другому – сайт повідомляє, що в старому будинку зірвався ліфт, і вбило немовля. За декілька годин виявляється, що обидва повідомлення передали ситуації не такими, якими були насправді. Унаслідок першого повідомлення політик не встигне відновити репутацію до виборів і не отримає роботу. Друга новина швидше за все збере багато переглядів та емоційно відгукнеться в читачах – сумом та злістю на комунальників, які не відремонтували ліфт.

Зураб Аласанія пояснив, що перший випадок схожий на навмисне замовлення, а другий більше нагадує непрофесійність. Часто всі помилки журналістів узагальнюють словом "фейк", але це не зовсім коректно. Фейк – це навмисне спотворення факту для певної вигоди, найчастіше – політичної або економічної.

Засновник сумського онлайн-видання "Цукр" Дмитро Тіщенко відзначив, що для більшості регіональних медіа сенсаційні новини – "це просто хліб". Неважливо, що довіра читача буде підірвана, важливо, щоб на новину клікнули зараз, навіть якщо вона не перевірена.

Медіаекспертка та письменниця Зоя Казанжи нагадала: "Ми живемо в серіалі. Хто хоче балотуватися на наступний президентський строк, уже повинен вигадувати сюжет".

Нещодавно міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський наголосив, що треба посилити відповідальність журналістів за поширення неправдивої та маніпулятивної інформації. На сьогодні журналісти мають право на помилку, якщо в ній не було злого умислу. Медіаексперт "Детектор медіа" Олексій Захарченко застеріг, що тільки-но починають тиснути на журналістів, "це означає початок кінця влади".

Щоб дізнатися, про що іще говорили учасники дискусії, дивіться її запис.

Дмитро Тіщенко Зоя Казанжи Олексій Захарченко Зураб Аласанія Дискусійний ПЕН-клуб Зоя Казанжи Дмитро Тіщенко Зураб Аласанія Дискусійний ПЕН Дискусійний ПЕН Дискусійний ПЕН Дискусійний ПЕН Євген Положій

12 листопада 2019
315
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: