Український ПЕН опублікував звернення на підтримку Правозахисного центру “Меморіал”

149
Роздрукувати
Український ПЕН опублікував звернення на підтримку Правозахисного центру “Меморіал”
DW/E. Samedowa

Члени Українського ПЕН виступили з відкритим зверненням проти закриття Правозахисного центру "Меморіал". Вони закликали міжнародну спільноту чинити тиск на російську владу через свої уряди. Про це йдеться в заяві Українського ПЕН, опублікованій на сайті організації. Станом на 17:00 її підписали понад півсотні журналістів, літераторів, перекладачів та діячів культури.

"Крім постійного нагадування про необхідність відкрито засудити репресії минулого, "Меморіал" останніми роками організовував всеросійські освітні програми, ініціював проєкт "Остання адреса", видавав сотні блискучих публікацій і, звичайно, завжди був готовий допомогти будь-кому, хто звертався до нього за сприянням", – наголосили у ПЕН.

8 листопада прокуратура Москви подала позов до Московського міського суду з вимогою ліквідувати "Меморіал". Підставами для припинення діяльності правозахисного центру стали так звані факти "приховування інформації про виконання функцій іноземного агента", а також "лінгвістичні й психологічні ознаки виправдання екстремізму й тероризму", які нібито знайшли в матеріалах організації. Йдеться насамперед про справи політв‘язнів, перелік яких "Меморіал" веде з 2008 року. До нього внесені члени низки релігійних організацій, які заборонені в Росії, але вільно функціонують у більшості країн Європи та Америки. Попереднє засідання у цій справі призначене на 23 листопада. Саме діяльність "Меморіалу" з викриття порушень прав людини та відстежування справ політичних ув‘язнених стала основною причиною тиску з боку російської влади, який невпинно посилювався протягом останніх років. Така репресивна політика Кремля, на думку членів Українського ПЕН, заганяє Росію в усе більшу ізоляцію.

"Цими діями Росія ліквідує зовсім не так званих "іноземних агентів" – навпаки, вона знищує свободу наукових досліджень, закриває рота та заганяє в підпілля чи видавлює на еміграцію людей, які хочуть допомогти своїй країні зрозуміти та усвідомити трагедії радянського минулого, зберегти історичну пам‘ять, налагодити стосунки з іншими країнами та зберегти добре ім‘я російського суспільства", – йдеться у зверненні.

Крім цього, Генеральна прокуратура Росії вимагає від Верховного суду ліквідувати й "Міжнародний меморіал" та його підрозділи – також за "систематичні порушення законодавства про "іноземних агентів". Засідання за позовом Генпрокуратури заплановане на 25 листопада. "Меморіал" вважає усі звинувачення абсурдними, а переслідування – наслідком репресивних законів.

З 1987 року "Меморіал" займається дослідженням історії політичних репресій радянського тоталітарного режиму, допомагає жертвам переслідувань і захищає права людини. Завдяки "Меморіалу" світ дізнався імена мільйонів українців, які стали жертвами сталінського терору, та місця їх поховань. У сучасній Росії правозахисний центр займається справами бранців Кремля та порушеннями основоположних прав людини. Кримських татар, незаконно ув‘язнених в окупованому Росією Криму, "Меморіал" також вважає політв’язнями.

17 листопада 2021
149
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: