Український ПЕН приєднався до заяви щодо надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС

230
Роздрукувати
Український ПЕН приєднався до заяви щодо надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС

Український ПЕН разом із понад двомастами українськими неурядовими організаціями, які працюють над просуванням європейських змін в Україні, підписали заяву щодо необхідності надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. За три тижні це питання має розглянути Європейська Рада. 

Організації звернулися до міжнародної спільноти із закликом надати Україні статус кандидата на вступ до Європейського Союзу.

"Визнання статусу кандидата із встановленням амбітних вимог для подальших кроків створить потужний інструмент реформування України, дозволить уникнути зневіри політиків та суспільства, а також посилить Євросоюз і його авторитет у світі", – ідеться у зверненні.

Затягування з рішенням або ж відмова у наданні статусу кандидата, на думку підписантів, негативно вплине на ситуацію в Європі: зокрема, збільшить навантаження на бюджет Євросоюзу, призупинить демократичні зміни й ударить по проєвропейських силах в інших країнах, підсилить настрої євроскептиків та підштовхне до нової нестабільності у Європі. Крім того, це зіграє на руку Росії:

"Нерішучість ЄС допоможе втілити ключове завдання агресивної Росії: посіяти зневіру до Заходу, загальмувати демократизацію регіону і закріпити його у зоні нестабільності".

Уникнути цих загроз можна, надавши Україні статус кандидата. Представники українських аналітичних центрів та інших організацій громадянського суспільства визнають, що деякі європейські столиці мають сумніви щодо цього. Зокрема, окремі країни вважають, що, отримавши статус кандидата, Київ вимагатиме безумовної інтеграції в ЄС і зупинить процес реформ. Найкращий шлях зняти це занепокоєння – висунути передумови початку переговорів про вступ, тобто наступного технічного кроку після кандидатства – за прикладом механізму запровадження безвізового режиму.

 

"Ми закликаємо ЄС обрати цей шлях та сформувати амбітні вимоги щодо проведення чутливих реформ, включно з судовою та антикорупційною. Українське громадянське суспільство буде вашим партнером у напрацюванні цього плану та просуванні реформ. Але для успіху необхідно, щоби вимоги сприймались як справедливі".

Українські організації переконані: на шляху до кандидатства Україна досягла значного прогресу у виконанні Угоди про асоціацію, антикорупції, енергетиці та реформах загалом. Тому імовірне рішення Європейської ради не визнавати Україну кандидатом, навіть замасковане за іншим статусом, надішле українському суспільству чіткий сигнал: ЄС не бачить Україну членом європейської сім’ї всупереч офіційним заявам та думці більшості громадян ЄС.

Визнання статусу кандидата із встановленням амбітних вимог для подальших кроків створить потужний інструмент реформування України, дозволить уникнути зневіри політиків та суспільства, а також посилить Євросоюз і його авторитет у світі".

Повний текст звернення та перелік підписантів доступний на сайті.

3 червня 2022
230
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: