Не стало письменника Богдана Жолдака

247
Роздрукувати
Не стало письменника Богдана Жолдака

31 жовтня не стало письменника, драматурга, сценариста, нашого великого і мудрого друга Богдана Жолдака. Про це повідомив письменник Василь Трубай.

Богдан Жолдак народився у Києві 13. 02. 1948 р. Закінчив філологічний факультет Національного Київського університету ім. Т.Г. Шевченка. Викладав у школі, а потім працював в позашкільному вихованні, організовував дитячі кіностудії.

Оприлюднився у 1982-у році як театральний драматург: "Гопак-опера Конотопська відьма", 1981р., "Хто зрадить Брута?" 1985р. ( обидва в Національному академічному театрі ім. І.Франка Києві) та в інших театрах України, написав багато інших п’єс для різних театрів. Зокрема "Закоханий чорт" і "Глина" – переможці всеукраїнських конкурсів з драматургії.

Увійшов до літературної течії "Нова хвиля", прозові збірки "Спокуси" 1991 р., вид. "Радянський письменник", Київ, "Яловичина-макабрески" вид. "Рось", Київ 1991 р., "Як собака під танк" (журнал "Березіль", Харків, 1994 р., "Бог буває" 1999 р., вид. "Факт", Київ, "Антиклімакс" 2001 р. вид. "Факт", "Гальманах" 2003 р., вид. "Факт", "Топінамбур, сину" 2004 р., вид. "Кальварія", Львів, "Шизотерапія", 2005 р.,, вид. "Піраміда", Львів, "Музичні війни…" 2006 р., вид. "Криниця", Київ, ("Коли генії плачуть" 2007 р., "Казкарики – конструктор казок" 2007 р., "Гаряча Арктика" 2008 р., "Життя видатних дітей", 2009 р., – усі у вид. "Грані-Т", Київ), "Яблука з райського саду" 2014 р., вид. "Преса України", Київ, та багато інших, зокрема повість "Укри", 2015 р., вид. "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", Київ, за яку нагороджений премією імені Богдана Хмельницького, премією імені Л. Череватенка та премією "Воїн світла".

Публікувався у прозових перекладних альманахах Хорватії, США, Білорусії, Канади, Німеччини та Японії.

Був автором сценаріїв до художніх кінофільмів "Козаки йдуть", 1990 р., "Іван та кобила", 1991 р., обидва на к/с "Рось", Київ, "Відьма",1991 р., "Дорога на Січ", 1994 р., (у співавторстві) – обидва на к/с "О.Довженка", Київ, 1992 р., телефільму "Запорожець за Дунаєм", 1996 р., к/с "Укртелефільм" та безлічі документальних, короткометражних ігрових, анімаційних, рекламних, демонстраційних, телевізійних, хронікальних та відеострічок в Україні.

Лауреат кінопремії ім. Івана Миколайчука за сценарій до документального повнометражного фільму "Іван Франко", 2008 р., к/с "Кінематографіст", Київ. Автор сценарію телефільму про АТО "Обличчя війни" (телеканал "Культура", 2015), а також повнометражного документального "Первісний авангард" ("Укркінохроніка", 2016).

Створив нову вищу освіту з кіно-телесценаристики, вперше в Україні з 2000 р., мав чотири випуски магістрів: Інститут екранних мистецтв КНУТКІІТу ім. І.К.Карпенка-Карого.

Перекладач багатьох драматичних та прозових творів.

Переможець та лауреат кількох літературних, театральних, кіно- та телевізійних фестивалів.

Був організатором і головою журі Всеукраїнського кінофестивалю "Кіноскрипт", здійснював численні майстер-класи з кінодраматургії.

Був ведучим телевізійних та радіопрограм, УТ-1, "1+1", радіоканалу "Культура", співпрацював з багатьма вітчизняними та зарубіжними радіостанціями.

Друкував у газетах та часописах критичні, кінознавчі, культурологічні статті та політичні памфлети.

Створив у газеті "Літературна Україна" рубрику "БЛОК-ПОСТ", де регулярно публікувалися оповідання молодих письменників про АТО.

Фото: Українська літературна газета

31 жовтня 2018
247
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: