Катерина Калитко, Ірина Цілик та Віталій Портников – серед лауреатів Шевченківської премії за 2023 рік

69
Роздрукувати
Катерина Калитко, Ірина Цілик та Віталій Портников – серед лауреатів Шевченківської премії за 2023 рік

11 березня Комітет із Національної премії України імені Тараса Шевченка 2023 року оголосив імена лауреатів відзнаки. Відповідну заяву розмістили на офіційному сайті Комітету. Переможців назвали лише в частині категорій.

"Комітет,  керуючись відповідним порядком, 15 лютого 2023 року провів засідання та голосування, що визначило переможців у номінаціях "Література", "Публіцистика, журналістика", "Літературознавство і мистецтвознавство", "Музичне мистецтво", "Кіномистецтво". За результатами конкурсу Комітет вчасно підготував і вніс Президентові України подання про присудження Національної премії та проєкт відповідного Указу Президента України", – йдеться у заяві Шевченківського Комітету.

Лауреатами Національної премії України імені Тараса Шевченка 2023 року стали:

  • Калитко Катерина Олександрівна, поетеса – за книгу поезій "Орден мовчальниць"
  • Компаніченко Тарас Вікторович, Бережнюк Максим Павлович, Данилейко Северин Володимирович, Крисько Ярослав Андрійович, Охрімчук Сергій Михайлович, виконавці гурту "Хорея Козацька" – за аудіоальбом "Пісні Української революції"
  • Назаренко Михайло Йосипович, літературознавець – за книгу "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах
  • Портников Віталій Едуардович, журналіст – за публіцистичні статті та виступи останніх років
  • Цілик Ірина Андріївна, режисерка – за документальний фільм "Земля блакитна, ніби апельсин"

Цьогоріч Національну премію України імені Тараса Шевченка вперше не вручили 9 березня, у день народження поета.

"Цьогоріч Комітет з Національної премії постав перед очевидною для всіх проблемою: за офіційним Положенням, в змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше, ніж за півроку до подання. Таким чином, у конкурсі представлені роботи, створені до початку повномасштабної війни. Виходить, головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення: фіксувати тенденції розвитку національної культури, служити орієнтиром мистецькій спільноті щодо актуальних напрямків креативного пошуку", – заявив Голова Комітету Шевченківської премії Юрій Макаров.

Комітет звернувся до президента України з проханням доповнити номінації додатковим конкурсом "За внесок у перемогу". Його переможців разом із цьогорічними лауреатами планували оголосити 22 травня, у день перепоховання Тараса Шевченка. Це рішення викликало суспільний резонанс. 12 березня Голова Комітету Юрій Макаров оголосив про складення своїх повноважень.

11 березня 2023
69
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: