Вечір Різдвяних Василів: історія боротьби від шістдесятників до Сенцова

377
Роздрукувати
Вечір Різдвяних Василів: історія боротьби від шістдесятників до Сенцова

Запрошуємо на Вечір Різдвяних Василів, який був започаткований дисидентом та філософом Євгеном Сверстюком.

Захід відбудеться 12 січня о 17.00 у Київській міській адміністрації за адресою вул. Хрещатик, 36.

Щороку в січні ми вже традиційно відзначаємо Свято Різдвяних Василів, збираємо особливих гостей та згадуємо Василів: Стуса, Симоненка, Чумака, Еллана-Блакитного, які народилися в ці Різдвяні дні.

На 12 січня в Україні випадає День політв’язня. Саме у цей день 1972 року в Україні розпочався "генеральний погром" українського шістдесятництва. Буквально за кілька днів були заарештовані Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Іван Гель та інші.

Історія повторюється. У російських тюрмах Різдво за ґратами зустрічають близько 70 політв’язнів та 24 військовополонені українські моряки. Ще більше сотні перебувають у підвалах окупованого Кремлем Донбасу. І тепер уже звичайний кримський фермер Володимир Балух демонструє те, що Василь Стус називав по життю "прямостоянням".

"Система давно і успішно перемелює ось таких людей… Якби я наступив на горло власній пісні, забув свої принципи, то для того, щоб не сидіти в тюрмі, було досить визнати свою провину, морально зламатися… Я не хочу, щоб колись мої нащадки, діти всієї України, дорікнули мені в тому, що я десь проявив слабкість".
(із останнього слова на суді Володимира Балуха)

У вечорі візьмуть участь лауреати Премії імені Василя Стуса: фольклорно-етнографічний гурт "Дай Боже", виконавиця співаної поезії Олена Голуб, правозахисниця Олександра (Леся) Матвійчук, бард Ігор Жук, кобзар Тарас Компаніченко, гурт "Хорея Козацька", історик Володимир В’ятрович, поет-дисидент Микола Горбаль та інші.

На заході також будуть представлені видання, підготовлені видавництвом "Кліо" до цьогорічного Дня українського політв’язня: "Життя як покута" – автобіографічна книга Василя Овсієнка, громадського діяча, публіциста, історика дисидентського руху, в’язня сумління, який провів у неволі тринадцять з половиною років за "антирадянську пропаганду й агітацію"
та книга Георгія Касьянова "Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 60-80-х років XX століття", у центрі уваги якої протистояння української інтелігенції та радянської держави. Спроби національно-культурного відродження 1960-х років і його придушення, політичні течії в дисидентському русі, "український самвидав", репресії проти інакодумців, правозахисний рух.

Спеціальна акція Вечора:
усі бажаючі можуть прямо на вечорі підписати різдвяну листівку заручникам Кремля, яку обов’язково передадуть адресатам організатори.

Вхід безкоштовний.
Організатори:
Український інститут національної пам’яті
Видавництво "Кліо"
Український ПЕН
Центр громадянських свобод

9 січня 2019
377
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: