Міжнародний проект "МИР І ВІЙНА" до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі

1705
You can read this article in English
Міжнародний проект "МИР І ВІЙНА" до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі

У День пам’яті та примирення, Український ПЕН та Національний університет "Києво-Могилянська Академія" організовують міжнародний проект "Мир і Війна" до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі.

8 травня з 10:00 до 21:00 відбудеться інтелектуальний телемарафон в ефірі телеканалів Прямий, Еспресо та 5 канал.

Facebook-подія телемарафону

Українські та світові інтелектуали у прямому ефірі розмовлятимуть про сучасні погляди на Другу світову війну, демократію й тоталітаризм, пам’ять про війну та виклики для Європи сьогодні.

Якою є роль наративу про Другу світову війну в поширенні демократичних цінностей? Як події 1939-1945 років можуть стати уроком для нинішнього світу, що бореться із пандемією коронавірусу і протистоїть новим воєнним викликам? Чому тоталітаризм і диктатура за жодних обставин не можуть бути порятунком для людства? Ґрунтовний аналіз, відкриті архіви й вільна дискусія – шлях до пошуку відповідей на ці питання та осмислення подій Другої світової війни.

Розклад телемарафону 8 травня:

10:00 – 10:10 Відкриття телемарафону
10:10 – 12:00 Модуль "Сучасні погляди на ІІ світову війну в Центрально-Східній Європі"

Учасники модулю:

Ярослав Грицак – український історик, професор Українського католицького університету, директор Інституту історичних досліджень ЛНУ імені Івана Франка, почесний професор НаУКМА.

Рафал Внук – польський історик, дослідник ХХ століття в польській історії, співавтор концепції музею Другої світової війни у Гданську.

Емануеліс Зінґеріс – литовський громадський діяч і політик, Віцепрезидент Парламентської асамблеї Ради Європи (2011–2012), голова комітету в закордонних справах Сейму Литви, голова Міжнародної комісії з оцінки злочинів нацистського та радянського окупаційних режимів у Литві, засновник і голова Парламентського форуму за демократію.

Олена Стяжкіна – українська історикиня, письменниця, старша наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, засновниця громадського руху "Деокупація. Повернення. Освіта". Авторка книжок "Людина в радянській провінції: освоєння (від)мови", "Стигма окупації: Радянські жінки у самобаченні 1940-х років".

Сергій Плохій – український та американський історик, професор Гарвардського університету, директор Гарвардського інституту українознавчих досліджень, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Автор книжок "Україна і Росія: репрезентації минулого", "Ялта: ціна миру", "Забуті покидьки східного фронту: Американські пілоти в радянському тилу та розпад Великого альянсу" та ін.

Леонід Фінберг – український соціолог, директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА, головний редактор видавництва "Дух і Літера".

https://youtu.be/7Q75XGK0jhU

12:15 – 14:00 Модуль "Пам’ять про війну: дискурс демократії та дискурс тоталітаризму"

Учасники модулю:

Йосиф Зісельс – український правозахисник, громадський діяч, дисидент. Голова Асоціації єврейських громадських організацій та общин України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України.

Оля Гнатюк – історикиня, літературознавиця, дослідниця в галузі українознавства, професорка НаУКМА та Варшавського університету. Авторка книжок "Прощання з імперією: Українські дискусії про ідентичність", "Відвага і страх" та ін.

Галина Акерман – французька письменниця, журналістка, перекладачка, співзасновниця та генеральна секретарка Європейського форуму для України, авторка (серед ін.) книжки "Безсмертний полк: Священна війна Путіна".

Мирослав Маринович – український правозахисник, релігієзнавець, Віцеректор Українського католицького університету, співзасновник Української гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН.

Адам Міхнік – польський історик, засновник і головний редактор Gazety Wyborczej (Варшава), дисидент, політв'язень комуністичного режиму, один з ідейних натхненників польської "Солідарності", почесний професор НаУКМА.

Мустафа Джемілєв – український політичний та громадський діяч, лідер кримськотатарського національного руху, дисидент, політв'язень радянського режиму, народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу (2014–2019).

Карл Шльоґель – німецький історик, заслужений професор Європейського університету Віадріна (Франкфурт-на-Одері), автор книжок "Радянське століття: Археологія втраченого світу"; "Терор і мрія: Москва, 1937", "У просторі читаємо час: Про історію цивілізації та геополітику" та ін.

https://youtu.be/sC-ovJBqRs0

16:10 – 18:00 Модуль "Війна і мир: культура"

Учасники модулю:

Сергій Жадан – український письменник, поет, перекладач, громадський діяч. Лауреат Премії імені Василя Стуса. Фронтмен гуртів Жадан і Собаки та Лінія Маннергейма. Автор романів "Депеш Мод", "Ворошиловград", "Месопотамія", "Інтернат", поетичних збірок "Цитатник", "Ефіопія", "Життя Марії", "Тамплієри", "Антена" та ін.

Тамара Горіха Зерня (Дуда) – українська письменниця, перекладачка, волонтерка. Авторка роману "Доця" (2019), який був відзначений нагородою "Книга року BBC".

Ірина Цілик – українська кінорежисерка, письменниця. Авторка низки поетичних, прозових і дитячих книжок. Лауреатка американського кінофестивалю "Санденс" (2020) за найкращу режисерську роботу у категорії світового документального кіно за стрічку "Земля блакитна, ніби апельсин".

Вікторія Амеліна – українська письменниця. Її роман "Дім для Дома" був відзначений як краща прозова книга року за версією Запорізької Книжкової Толоки та увійшов до короткого списку премії "ЛітАкцент року – 2017", Премії Міста Літератури ЮНЕСКО та Європейської Літературної Премії.

Сергій Лозниця – український кінорежисер та сценарист. Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2019).

Марюс Івашкавічус – литовський прозаїк, драматург, кіносценарист, режисер.

Ахтем Сеітаблаєв – український кримськотатарський актор та режисер. Директор "Кримського дому". Режисер фільмів "Кіборги", "Чужа молитва", "Хайтарма" та інших. Отримав нагороду за найкращу чоловічу роль 7-го Міжнародного Босфорського кінофестивалю (фільм "Додому", 2019).

https://youtu.be/TiFcKxFEgaQ

19:30 – 21:00 Модуль "Друга світова війна, тоталітаризм та виклики для сьогоднішньої Європи"

Учасники модулю:

Андерс Фог Расмуссен данський політик, 12-й Генеральний секретар НАТО.

Дональд Туск – польський політик, Голова Європейської ради (2014–2019), Прем'єр-міністр Польщі (2007–2014).

Курт Волкер – американський дипломат. Постійний представник США в НАТО (2008–2009). Директор Інституту Маккейна в Аризоні (з 2011). Cпеціальний представник Державного департаменту США з питань України (2017–2019).

Петро Порошенко – український політик, Президент України (2014–2019), народний депутат України.

https://youtu.be/SrDFzGjClNY

Микола Рябчук, публіцист, голова Оргкомітету проекту, почесний президент Українського ПЕН:

"Монополізована й містифікована історія Другої світової війни стала потужним засобом кремлівської пропаганди. Ювілейне 75-ліття її закінчення дало Кремлю чудову нагоду для нових інформаційних спецоперацій. Їхньою жертвою стає не лише історична правда, а й розум і совість мільйонів людей – у Росії та за її межами. Ми шукаємо відповідь. Вона не може бути симетричною: ми не маємо ані тих пропагандистських ресурсів, що має Кремль, ані того цинізму і безсоромності, тої "хуцпи", яку він повсякчас демонструє – і в міжнародних стосунках, і у внутрішніх. Ми можемо відповісти лиш правдою, хай це як патетично і, можливо, наївно звучить. Ідеться не тільки про факти, – вони в основному загальновідомі чи принаймні загальнодоступні. Ідеться також про глибину їхньої інтерпретації, про ширину осмислення, про всебічну контекстуалізацію й актуалізацію. Наша відповідь – не військовий парад і не брязкотіння пропагандистськими штампами, а серйозний аналіз Другої світової війни і всіх її імплікацій для нашого регіону".

Мета телемарафону – представити сучасний європейський погляд на Другу світову війну, а також попередити про нову загрозу для миру в Європі. Тому паралельно з історичною рефлексією ітиметься й про теперішні виклики: про нову війну, перед якою постала Україна, умови для досягнення миру, боротьбу з пандемією й супровідне призупинення громадянських свобод та обмеження прав людини.

8 травня, з 10:00 до 20:30

Телемарафон "Мир і Війна"

Організатори: Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу та Національний університет "Києво-Могилянська Академія"

Оргкомітет: Євген Бистрицький, Мирослав Чех, Мустафа Джемілєв, Леонід Фінберг, Оля Гнатюк, Поліна Городиська, Микола Княжицький, Андрій Курков, Мирослав Маринович, Ростислав Павленко, Сергій Плохій, Микола Рябчук, Олена Стяжкіна, Тетяна Терен, Володимир Єрмоленко, Йосиф Зісельс.

За підтримки: Благодійного фонду Порошенка і Міжнародного фонду "Відродження"

Головні інформаційні партнери: Прямий, Еспресо, 5-й канал

Інформаційні партнери: Громадське радіо, Український тиждень, lb.ua, Internews Ukraine, UkraineWorld

Контакт: peaceandwarpress@gmail.com

image

30 квітня 2020
1705
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: