Онлайн-дискусія: "Як носити тягарі пам'яті?"

444
Роздрукувати
Онлайн-дискусія: "Як носити тягарі пам'яті?"

30 червня Український ПЕН організовує онлайн-дискусію – "Як носити тягарі пам'яті?".

Нещодавно друком в Україні вийшли дві важливі книги, які спонукають наше суспільство до непростої, але давно назрілої розмови про сприйняття минулого. Минулого, яке досі не відпускає, в якому українці були включені у трагічну спіраль насильства: ставали жертвами війн, геноцидів, злочинних дій тоталітарних держав та їхніх ідеологій, але водночас – і учасниками та свідками масових злочинів.

Теми нелінійного, розгалуженого історичного досвіду катастроф і провини українців у трагедії Голокосту чи не вперше в сучасній українській літературі торкається у своєму новому романі "Амадока" Софія Андрухович. Також у перекладі Остапа Сливинського вийшов українською роман нобелівської лауреатки Ольги Токарчук "Книги Якова": у ньому авторка, серед іншого, зачіпає проблеми антисемітизму на етнічної ворожнечі у польському та інших суспільствах Центрально-Східної Європи.

У рамках чергової зустрічі Дискусійного ПЕН-клубу запрошені письменники, філософи та літературознавці думатимуть вголос про те, як проговорення та прийняття неоднозначних сторінок історії й пам'яті, раніше оточених мовчанням, зокрема в літературі, уможливлює пошук відповідей на ці болісні, але необхідні для дорослішання суспільства питання.

Чи готові українці до розмови не лише про злочини проти нас у нашому минулому, але й про нашу власну участь у цих злочинах? Чи вміємо ми про них говорити без спрощень і брати на себе відповідальність за спільне темне минуле? Чи здатні ми вчитися прощати і самі просити прощення? Як проходили цей шлях інші культури? Чому ця розмова є критично важливою для нашого суспільства саме зараз і до чого може призводити вибіркова колективна пам’ять про минуле?

Учасники дискусії:

Софія Андрухович – письменниця, перекладачка;

Остап Сливинський – поет, перекладач, есеїст, член Виконавчої ради Українського ПЕН;

Костянтин Сігов – учений-філософ,директор Центру Європейських гуманітарних досліджень Національного університету "Києво-Могилянська академія" та науково-видавничого об’єднання "Дух і Літера", головний редактор журналу "Дух і Літера";

Ірина Старовойт – поетка, есеїстка, доцентка кафедри культурології УКУ, членкиня Українського ПЕН.

Модеруватиме розмову Олена Гусейнова – письменниця, журналістка, ведуча програм Українського радіо.

30 червня (вівторок), 19:00

Трансляція дискусії відбудеться на Фейсбук-сторінці Українського ПЕН.

Дискусійний ПЕН-клуб – спроба вийти за межі соцмереж, де обговорення частіше перетворюються на сварки, ніж на аргументований обмін думками, а також за межі псевдодебатів на телебаченні, де сценарій розмови визначається інтересами власників медіа. Натомість мета Дискусійного ПЕН-клубу – осмислити у діалозі нагальні питання і сприяти розвитку громадянського суспільства, формувати культуру поваги до співрозмовника і вміння чути іншого.

Кураторка Дискусійного ПЕН-клубу – Оксана Мамченкова.

Проект реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Інформаційна підтримка – UA: Радіо Культура.

Контакт: ukraine.pen@gmail.com.

25 червня 2020
444
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: