На Софійській площі у Києві відбулася акція “Порожні стільці” на підтримку українських заручників Кремля (ФОТО)

217
Роздрукувати
На Софійській площі у Києві відбулася акція “Порожні стільці” на підтримку українських заручників Кремля (ФОТО)

15 листопада на Софійській площі відбулася правозахисна акція "Порожні стільці" на підтримку українських політв’язнів у Росії й Криму, а також полонених на окупованій частині Донецької та Луганської областей. Організатори події – Український ПЕН та Центр громадянських свобод.

Дату для проведення заходу було обрано не випадково, адже саме 15 листопада світ відзначає День ув’язненого письменника, або День порожніх стільців (Empty Chair Day). За ініціативи Міжнародного ПЕН порожні стільці на правозахисних акціях цього дня символізують авторів, які не можуть бути з нами через ув’язнення, переслідування, зникнення чи вбивство.

У зв’язку з окупацією Криму та війною на сході України акція "Порожні стільці" в Україні вже кілька років поспіль присвячується не лише українським ув’язненим авторам, а й усім українським заручникам Кремля.

Під час акції у рамках глобальної кампанії #PrisonersVoice відомі письменники, журналісти, актори та музиканти стали голосом заручників Кремля і розказали їхні історії. Зокрема, президент Українського ПЕН та письменник Андрій Курков розповів про Дениса Кашука, акторка Антоніна Хижняк – про Юрія Гордійчука, акторка Олеся Жураківська– про Олену Пєх, актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв – про Османа Аріфмеметова, музикант Олександр Сидоренко (Фоззі) – про Валерія Матюшенка, журналіст Юрій Макаров – про Марлена Асанова та Вахтанг Кіпіані – про Тимура Ібрагімова.

"У 2014 році після анексії Денис разом зі своєю родиною зостався в Криму. Він продовжив працювати в рекламній агенції, але залишився при своїх проукраїнських поглядах, так само як і його батьки. У 2016 році він поїхав на Херсонщину для того, щоб оформити український паспорт. Мабуть, тоді на нього звернула увагу ФСБ, аби через деякий час звинуватити його за орвеллівським сценарієм в найстрашніших злочинах проти людства", - поділився Андрій Курков історією Дениса Кашука, якому присудили 3 роки 8 місяців колонії.

Ахтем Сеітаблаєв розказав про громадянського журналіста Тимура Ібрагімова, який перебуває під слідством у Сімферополі. "Він знає, що ми його підтримуємо. Він знає, нам небайдуже, що відбувається з ним та іншими активними людьми, які не мовчать, які роблять багато для того, аби про цей злочин, яким є окупація Криму, знали якомога більше людей по всьому світу. Зараз багато залежить від кожного з нас. Насамперед – хоча б не мовчати, казати про те, що відбувається, нагадувати весь час, що ці люди гідно тримаються та дають відчуття гідності і мені, і всьому нашому народу. Тому що вони не побоялися говорити, вони не побоялися робити конкретні справи, доводити до відома всього світу, що відбувається зараз в тимчасово окупованому Криму. Я переконаний, що Осман повернеться до своєї родини", - зазначив режисер.

Метою заходу було нагадування українцям і світовій спільноті про справи українців, незаконно ув’язнених у Росії та Криму за політичними мотивами, а також заклик до представників влади використовувати кожну нагоду для їхнього звільнення.

За інформацією Центру громадянських свобод, станом на сьогодні щонайменше 234 українці перебувають в полоні в ОРДЛО, а також у тюрмах Російської Федерації та Криму утримують близько 99 громадян України за політичними мотивами. З них – 76 кримських татар, зокрема 8 громадянських журналістів: Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Аріфмеметов та Рустем Шейхалієв.

Відеозапис акції "Порожні стільці" можна подивитися на Youtube-каналі Українського ПЕН .

Головні медіапартнери акції: Крим.Реалії та Тиждень.

Фото - Центр громадянських свобод.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

16 листопада 2020
217
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: