Нью-Йоркський літературний фестиваль "Справжні імена. Справжні історії"

197
Роздрукувати
Нью-Йоркський літературний фестиваль "Справжні імена. Справжні історії"

2-3 жовтня в селищі Нью-Йорк за кілька кілометрів від лінії фронту вперше відбудеться Нью-йоркський літературний фестиваль (НЛФ). Засновниця та кураторка фестивалю – письменниця та членкиня Українського ПЕН Вікторія Амеліна.

Фокусною темою фестивалю стане "Справжні імена. Справжні історії". Локація: клуб Фенольного заводу, смт Нью-Йорк, Донецька обл.

Організатор фестивалю: громадська організація "Культурний елеватор". До команди фестивалю увійшли також Катерина Міхаліцина, Тетяна Пилипець і Тетяна Ваврик.

"Сталінський режим колись змінив Нью-Йорк на Донеччині до невпізнання: справжнє ім’я відібрали в 1951-му, історію ще раніше. Коли нью-йоркців різних національностей, як і більшість українців, депортували, розстрілювали, вбивали голодом або "просто" хоча, можливо, це і не найпростіше навчили мовчати та забувати. Справжнє ім'я Нью-Йорк собі вже повернув, тепер час повертати справжню історію. Чи радше історії. Бо таке складне минуле та сьогодення, з яким маємо справу повсюди в Україні, можна повернути та осмислити лише в багатоголоссі в добрій літературі та добрій довірливій розмові.

Пам’ять, приватна й архівна, залишила нам легенди, вицвілі фотографії кірхи й нью-йоркських вулиць, і поодинокі цеглини з відтиском "Нью-Йоркъ". На НЛФ 2-3 жовтня ми спробуємо разом шукати справжні історії Донеччини історії європейських переселенців, підприємців, селян, дисидентів, поетів та музикантів. Шукатимемо їх, як вцілілу цеглу та черепицю з відтиском "Нью-Йоркъ", уламки наших зруйнованих часом і війнами будинків", розповідає Вікторія Амеліна.

Частина подій фестивалю транслюватиметься на Facebook-сторінці Українського ПЕН.

image

Програма фестивалю:

2 жовтня

Скрипки українського Нью-Йорка

10.00 - 10.10

Гостей НЛФ зустрічатиме музика композитора Михайла Гольдштейна у виконанні камерного ансамблю "Віола". Усі скрипальки викладають в музичній школі імені Івана Карабиця в місті Торецьку та її філії в смт Нью-Йорк.

Учасниці: Лариса Потіпака, Ірина Галіна, Тетяна Синичкіна, Катерина Чебанова, Ольга Кулешова, Олена Кузнецова, Ніна Шепель.

Ранкова кава з Вікторією Амеліною, Оленою Стяжкіною та Ольгою Герасим'юк

10.10 - 10.45

Аудиторія: всі (для наймолодших - розмальовки за книжкою "Е-е-есторії Екскаватора Еки)"

Лекція "Справжня історія Донеччини: втрачена чи вкрадена?" онлайн-трансляція

11.00 - 11.45

Історія Донеччини була частиною великого радянського міфу та стала частиною гібридної війни РФ проти України. Обмежений та викривлений погляд на Донеччину як на "ісконно російську землю" як отрута спотворював образ та історію краю, в якому козаки і українські селяни, європейські, американські, українські підприємці створювали економіку, в якому зростали українськи дисиденти, поети, письменники та музиканти. Про українську Донеччину варто знати - говорити називати більше справжніх імен, розповідати більше справжніх історій.

Модераторка: Тетяна Пилипець.

Поетичний марафон "Від New York-а до Нью-Йорка"

12.00 - 13.20

Учасниці(-ки): Галина Крук, Світлана Поваляєва, Катерина Міхаліцина, Олена Гусейнова, Олексій Чупа.

Відео-звернення до нью-йоркців: Аскольд Мельничук (США), Олександр Авербух (Україна/Ізраїль/Канада), Ія Ківа (Донецьк/Київ - з Польщі), Оксана Луцишина (Україна/США), Василь Махно (Україна/США), Олена Дженнінгз (Україна/США)

Учасниці від літературної студії смт Нью-Йорк під керівництвом Б. Бочарова "Голос Нью-Йорка": Юлія Захарченко (відео), Ірина Звягінцева. Модераторка: Олена Гусейнова.

Зйомка фільму "Від NY до НЙ": Ольга Поворозник.

"Локальна журналістика в Україні: як локальні історії змінюють світ" на прикладі нового видання ""Нью-Йоркер"" про містечко на Донеччині онлайн-трансляція онлайн-трансляція

13.30 - 14.15

Учасники: Гаяне Авакян, Ольга Герасим'юк.

Модераторка: Ольга Омельянчук.

Добра локальна журналістика — це історії, які пишуться саме про нас, історії, правдивість яких ми можемо перевірити, вийшовши на вулицю чи поспілкувавшись з сусідом. Справжні історії, які можуть допомогти відновити довіру до медіа та одне до одного. Локальна журналістика — це те, що може врятувати нас від втрати орієнтирів у інформаційному шумі? І чи рятує?

Проєкт "Нью-Йоркер" - онлайн-журнал про те, як змінюється життя Нью-Йорка на Донеччині.

"Дискусія "Від імені війни. Про кого ми пишемо, коли пишемо про війну?" онлайн-трансляція

15.00 - 15.45

Учасниці: Тамара Горіха Зерня, Олена Стяжкіна. Модераторка: Галина Крук

Розмова авторок знакових романів про війну - Олени Стяжкіної ("Мовою Бога", "Смерть лева Сесіла мала сенс"), Тамари Горіха Зерня ("Доця", "Принцип втручання"")

У кожної з авторок свої стосунки з війною, особливий голос і мотивація. Але обидві наважилися писати про війну, яка триває, давати імена всьому, що діється з нами тут і тепер, розповідати болючі історії інших - або власні. Хто герої їхніх книжок? Чиїми голосами звучить для українського читача російсько-українська війна? Наскільки справжні ці історії? І наскільки вони потрібні там, де війна - це просто реальність?"

Правозахисний марафон "Листи з-за грат на лінії" онлайн-трансляція

14.15 - 15.00

Учасниці(-ки): Олена Стяжкіна, Сталіна Чубенко, Олексій Чупа, Сергій Гридін, Олена Лотоцька, Крістіна Шевченко, Карина Варфоломієва.

Виставка дитячих робіт "Місто майбутнього", перегляд привітання від дітей Нью-Йорка, США, презентація нових книжок бібліотеки, підписання листівок "Вітання з Нью-Йорка", розіграш призів

15.45 - 16.30

Учасники: Катерина Міхаліцина, Галина Вдовиченко, Сергій Гридін, Тетяна Пилипець, Наталія Гармаш, Тетяна Скорикова.

Виступ танцювального ансамблю Нью-Йорка

16.30 - 16.45

"Пікнік довіри - вільний мікрофон"* з захисниками та пластом м. Краматорськ (локація "Парк письменників")

16.0 - 16.45

Ведуча та перші учасниці: Карина Варфоломієва, Олена Лотоцька.

Учасники: Олена Лотоцька, Карина Варфоломієва, Олексій Чупа, Світлана Поваляєва, Крістіна Шевченко, літературна студія "Голос Нью-Йорка".

У пошуку справжніх історій": розповідь про майбутні конкурси та призи для старшокласників смт Нью-Йорк, оголошення переможців першого конкурсу, які поїдуть в освітню поїздку Україною.

17.00 - 17.45

Учасниці(-ки): Вікторія Амеліна, Олександра Папіна, Олексій Чупа, Олена Лотоцька, Катерина Міхаліцина, Сергій Гридін, переможці конкурсу.

1. презентація концепції конкурсу есеїв для старшокласників "У пошуку справжніх історій";
2. чому важливо писати есе?
3. що таке усна історія?
4. чому важливо говорити з близькими про їхні спогади
5. оголошення п'ятьох переможців першого конкурсу есеїв для старшокласників, які поїдуть в освітню подорож Україною
6. оголошення переможців у номінаціях

Подільський лаунж для Нью-Йорка від гурту "Очеретяний Кіт"

18.00 - 19.30

Музичний гурт "Очеретяний кіт" з піснями-історіями та спеціальним подарунком - піснею з нового проекту з відомим письменником Тарасом Прохаськом.

Пісні "Очеретяного кота" це пісні-історії. Цьому жанру гурт присвятив більше 20 років. "Добра історія це вже напів пісня. Наприклад текст пісні "Кіномеханік", це переказ спогадів конкретної людини, практично без змін — коментує Роман Кріль. Де б "очеретяні коти" не мандрували саме справжні історії для них є предметом творчого "полювання".

"Рок і класика нашої Нью-Йорки" Colors Trio з Катериною Пилипенко

19.30 - 19.45

Гурт "COLORS TRIO": Катерина Пилипенко Катерина (акордеон), Ніна Шепель (фортепіано), Юрій Півторипавло (ударні)

Лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів і фестивалів.

3 жовтня

Фортепіанні імпровізації з Торецька

9.50 - 10.10

Учасники: дует "Light Music".

Ранкова кава з Галиною Вдовиченко, Тетяною Тюріною та Олександрою Папіною

10.00 - 10.45

Дружня розмова за кавою про книжки, журналістику та волонтерство.

Модераторка: Тетяна Пилипець.

Розмова "Донеччина у світовому контексті: український Нью-Йорк на культурній мапі?"

10.45 - 12.15

Учасники: Любов Пилипенко (смт Нью-Йорк, Україна), Павло Кириленко, Юлія Костюніна, Василь Чинчик, Ольга Герасим'юк, Сергій Жадан.

Відео: Марія Гєнкін (США), Себастьєн Гобер (Франція), Ірена Карпа (Україна/Франція).

Модераторка: Олена Стяжкіна (Донецьк/Київ).

Читання-розмова "Поезія на лінії. Координати: дім" онлайн-трансляція

12.30 - 13.15

Учасниці(-ки): Сергій Жадан, Галина Крук, Катерина Міхаліцина, Світлана Поваляєва, Ольга Поворозник, Олексій Чупа, Олена Гусейнова (учасниця та модераторка).

Символічне підписання листівок з українського Нью-Йорка.

Прогулянка українським Нью-Йорком "Невидимі історії"

13.30 - 14.30

Старий млин П. Діка, панорама Нью-Йорка та Горлівки, колишній німецький цвинтар, меморіал Другої Світової зі зміненим ім’ям та ін.

Екскурсію проводять: Крістіна Шевченко та ГО "Ініціативна молодь українського Нью-Йорка".

"Нью-йоркські читання Сергія Жадана" онлайн-трансляція

15.30 - 16.15

Учасники: Сергій Жадан.

Модераторка: Галина Крук.

Молодий Авдіївський рок: випускники рок-школи Авдіївки грають для Нью-Йорка

16.45 - 16.00

Партнер події: мистецький фестиваль "Авдіївка ФМ".

Брехт & Джаз / Жадан & Токар: німецька поезія, американська музика, українська інтерпретація - спеціальний проєкт для НЛФ онлайн-трансляція ♪

16.00 - 16.50

Модераторка: Тетяна Пилипець.

Торецький джаз для Нью-Йорка

16.50 - 17.10

Учасники: дует з м. Торецьк "Light Music".

17.15 - 18.00 - Лінія Маннергейма онлайн-трансляція

Закриття фестивалю

4 жовтня

Підсумкова прес-конференція за участі Вікторії Амеліної, Олександри Папіної, Сергія Жадана (Краматорськ) 11.30

Вибрані події дитячо-підліткової програми:

2 жовтня

Розмова "Зберегти наші імена, або так працює пам’ять" про Даню Дідика, Степана Чубенка. Показ кліпів "Антитіла" та Yarmak, присвячених пам'яті Дані Дідика

14.00 - 14.45

Розмова про проєкт "Так працює пам’ять", Даню Дідика та Степана Чубенка.

"Так працює пам'ять" музичний міжавторський проєкт, який розпочав Руслан Горовий 2019 року, присвячений пам'яті Данила Дідіка і всім, хто віддав життя за незалежність України.

Учасники: Руслан Горовий, Тетяна Пилипець, Сталіна Чубенко.

3 жовтня

"Хто на світі всіх крутіший: дитячий поет чи прозаїк?" Розмова-батл між Сашком Дерманським та Сергієм Гридіним

12.30-13.15

Модераторка: Тетяна Пилипець.

"Як збудувати машину світла?". Майстер-клас за мотивами книги "Війна, що змінила Рондо" Романи Романишин та Андрія Лесіва

Учасники: Тетяна Пилипець.

28 вересня 2021
197
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: