7-8 травня у Києві відбудеться Міжнародна конференція "Мир і війна"

649
Роздрукувати

image

Захід відбудеться з нагоди 75-річчя з часу завершення Другої світової війни. Організаторами конференції виступлять Український ПЕН та Національний університет "Києво-Могилянська академія".

Мета конференції, зазначають організатори, – представити сучасний європейський погляд на Другу світову війну, а також попередити про нову загрозу для миру в Європі. Тому паралельно з історичною рефлексією йтиметься й про теперішні виклики: про нову війну, перед лицем якої постала Україна та про умови для досягнення миру.

"Закінчення Другої світової війни в Європі мало фундаментальний вплив на картину повоєнного світу, – йдеться в конфепції конференції. – З одного боку – означало мир, якого прагнули мільйони людей, з іншого, внаслідок домовленостей у Ялті, – великий переділ Європи, з трагічними для Центрально-Східної Європи наслідками та нове протистояння – Холодну війну, яка завершилася щойно півстоліття по тому. Падіння комуністичної системи витворило потужну позитивну енергію серед народів Центрально-Східної Європи, що заповзялися відновити незалежність своїх країн і побудувати на демократичних засадах нову політичну систему. У цих країнах прийшов також час на переосмислення найновішої історії, яке було зорієнтоване водночас і на європейський зразок примирення, і на трагічний воєнний та повоєнний досвід регіону.

Західна Європа, об’єднуючись, будувала свою ідентичність на пам’яті про Другу світову війну і про Голокост, на розрахунку з нацизмом, але передовсім – на переконанні, що лише відновлення базових цінностей: демократії, пошани для людського життя, прав людини, толерантності і солідарності, можуть покласти край війнам, принаймні на її території. Натомість у країнах соціалістичного табору пам’ять про війну була строго регламентована й підпорядкована ідеологічним цілям – з одного боку витворенню міфу "Перемоги", з іншого – протистоянню в Холодній війні, де давні коаліціанти стали непримиренними ворогами.

Міф про Велику вітчизняну війну витіснив міф Великої соціалістичної революції, що був основоположним для СРСР, і став новим кумиром. У цьому міфі не було місця ні для демократичних цінностей, ні для примирення, ні для іншого – не-героїчного наративу. Під забороню була правда про воєнні втрати, правда про союз СРСР з ІІІ Рейхом протягом 1939–1941 років та співучасть і співвідповідальність СРСР за розв’язання Другої світової війни, правда про загарбання Москвою територій кількох центрально-європейських країн, врешті-решт правда про радянські воєнні злочини й злочини проти людяності, серед яких депортація кримських татар та інші повоєнні депортації, що по сьогодні залишаються незагоєною раною для багатьох громадян в Україні й поза Україною сущих.

Після падіння комунізму і розвалу СРСР тільки в деяких країнах Центрально-Східної Європи почалися розрахунки з тоталітарним минулим, спроби переосмислення нав’язаного комуністичною системою погляду на Другу світову війну. Характерно, що лише в цих країнах можна говорити про більш–менш тривкі демократичні переміни.

За 75 років після завершення Другої світової війни ми бачимо однобічні намагання Росії повернути старий радянський міф і нав’язати саме це бачення цілому світові. Російські лідери заповзялися переписувати історію не лише для того, щоб повернути старий міф; вони намагаються легітимізувати сучасні імперські прагнення Російської Федерації. Досвід останньої російсько-української війни, збройний етап якої почався у 2014 році, показав, що для Путіна маніпулювання історією є першою стадією гібридної війни. Сьогодні її мішенню став увесь центрально-східноєвропейський регіон".

Програма конференції включатиме в себе панельні дискусії за участі провідних українських і закордонних інтелектуалів. Список учасників заходу стане відомим наприкінці березня.

Пресслужба Українського ПЕН

24 лютого 2020
649
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: