Прем'єра документального перформансу "Крим, 5-та ранку"

391
Роздрукувати
Прем'єра документального перформансу "Крим, 5-та ранку"

2 листопада, у Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, в Українському Домі відбудеться прем'єра документального перформансу "Крим, 5-та ранку" театральної компанії Dollmen за підтримки Меджлісу кримськотатарського народу та фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Перформанс-документ за п’єсою Наталії Ворожбит та Анастасії Косодій був створений на основі інтерв’ю з 11 ув’язненими громадянськими журналістами та їхніми родинами. Режисер перформансу – Дмитро Костюминський.

Під час дії перформативного читання наративного матеріалу п’єси учасниками проєкту, глядач поступово знайомитиметься з родинами героїв, їхніми очікуваннями і страхами, з усім, з чим їм довелося зіткнутись у період з 2014 по 2021 рік у процесі переслідування кримськотатарської інтелігенції, членів Меджлісу кримськотатарського народу і активних громадських діячів Кримської солідарності.

Серед учасників перформансу: Джамала, Оксана Покальчук (Amnesty International Ukraine), Мирослава Гонгадзе (Голос Америки), Севгіль Мусаєва (Українська правда), Ахтем Сеітаблаєв (режисер), Андрій Хливнюк (соліст гурту Бумбокс), Вадим Карп'як (журналіст, ведучий "Свобода слова на ICTV"), Катерина Молчанова (акторка), Катерина Павленко (солістка гурту GoA).

Дивитись онлайн-трансляцію перформансу можна буде на YouTube-сторінці театру Dollmen. Також ефір буде поширений на платформі Крим.Реалії, Facebook-сторінці Українського ПЕН та на веб-ресурсах громадських організацій-партнерів проєкту.

За декілька днів до перформансу в межах проєкту "Крим, 5-та ранку" на фасаді та першому поверсі Українського Дому із сигнальних стрічок червоно-білого кольору буде створена інсталяція Вальдемарта Клюзка. Велика сигнальна стрічка буде також розміщена навколо Українського Дому. Червоно-біла стрічка використовується для попередження людей про небезпеку чи надзвичайну ситуацію. Зараз територія тимчасово окупованого Криму і є тим небезпечним місцем, де порушуються права людини, де переслідують з політичних чи релігійних причин, де громадянських журналістів звинувачують у терористичній чи диверсійній діяльності. І мета інсталяції – привернути увагу до цієї проблеми.

Візуальна концепція проєкту реалізована дизайн-студією 3z: "Ми добрали максимально нейтральний гротеск, досить холодний та відсторонений, для підкреслення документальності проєкту. Подібний принцип був застосований і з виставленою напоказ конструкцією – горизонтальними лініями, що є в одночас і лінійками зошита, куди могли бути записані імена, прізвища, а також це тло для самої п’єси."

Проєкт "Крим, 5-та ранку" / "Crimea, 5 am" має на меті привернення уваги українського і світового суспільства до порушення прав людини на тимчасово окупованому Кримському півострові. В проєкт входить документальна п’єса та перформанс-документ "Крим, 5-та ранку", книга з п’єсою і інформацію про героїв проєкту, інтерактивний сайт, а також кампанія з підтримки політв’язнів та їхні родин у Криму, до якої може долучитися кожен.

Проєкт сприяє поширенню інформації про громадянських журналістів-політв’язнів, про перебіг переслідувань, про їхні сім’ї і загалом життя кримських татар в окупованому Криму. Брак цієї інформації не дає нам можливості по-справжньому співчувати і перейматися їх долею, діяти на користь їхніх інтересів та захисту.

Інформаційні партнери: Amnesty International Ukraine, Кримська правозахисна група, КримSOS, Кримськотатарський ресурсний центр, Медійна ініціатива за права людини, Центр Громадянських Свобод, Центр прав людини ZMINA, Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу, Українська Гельсінська Спілка з прав людини.

27 жовтня 2021
391
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: