Український ПЕН відвідав із волонтерською поїздкою Миколаїв та Херсон

375
Роздрукувати
Український ПЕН відвідав із волонтерською поїздкою Миколаїв та Херсон

25-28 грудня відбулася сьома літературно-волонтерська поїздка Українського ПЕН деокупованими і прифронтовими містами України. Цього разу автори й авторки відвідали Миколаївську та Херсонську області. У поїздці взяли участь Володимир Єрмоленко, Тетяна Огаркова, Вахтанґ Кебуладзе, Тетяна Терен, Алім Алієв, Софія Челяк, Катерина Міхаліцина, Максим Ситніков, Аліса Бондаренко.

У Миколаєві автори зустрілися з колективом і читачами Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки. За словами її фахівців, російські окупанти не лише обстрілювали культурні будівлі Миколаївщини, але й розміщували в них свої склади, нищили бібліотечні фонди. Як наслідок, 180 об’єктів культури були пошкоджені, 20 культурних об’єктів – зруйновані повністю (з них близько 58 бібліотек пошкоджено, 8 бібліотек зруйновано вщент).

Автори ПЕН поділилися власним волонтерським досвідом і зазначили, що й надалі планують продовжувати важливу місію – їздити деокупованими територіями, щоб допомагати людям на місцях, підтримувати культурне життя в регіонах та розповідати світові про війну, яку Росія веде проти України. Для бібліотек, які постраждали через обстріли окупантів, авторки й авторки привезли книжки.

Опісля делегація ПЕН відвідала пошкоджені окупантами культурні пам'ятки міста: Миколаївський академічний художній драматичний театр і Миколаївський обласний краєзнавчий музей. Під час відвідин Миколаївської обласної дитячої бібліотеки делегація отримала в подарунок Вифлеємський вогонь миру.

Другою частиною поїздки були деокуповані території Херсонщини. Попри постійні обстріли Херсона російськими окупантами, Український ПЕН провів зустріч з місцевими культурними діячами в АртХабі – укритті Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша, який свого часу було побудовано за одним проєктом із театром у Маріуполі. Після звільнення Херсона в укритті театру відбуваються концерти і покази вистав.

Щоби поділитися своїми історіми спротиву, на зустріч з авторами й авторками ПЕН прийшли працівники театру, Департаменту гуманітарної політики ХОДА, бібліотекарі, представники музеїв та університету. Директор Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша Олександр Книга, який пройшов через російський полон, розповів, що до великої війни в театрі показували 40 вистав на місяць. На початку грудня колектив представив свою першу нову виставу "Лишатися (не) можна", в основу якої лягли історії працівників театру після 24 лютого. Нині її можна побачити на сцені Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки в Києві.

Надзвичайно важливо було відвідати Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Олеся Гончара" – одну з найбільших і найактивніших культурних установ у місті. Нині бібліотека не працює: вона розміщена зовсім близько до Дніпра, а росіяни продовжують артилерійські й снайперські обстріли міста з лівого берега. Про перебування окупантів у бібліотеці нагадують розкидані на підлозі пропагандистські методички і написи російською мовою, наклеєні поверх українських під картинами, розміщеними в холі. Більшість вікон у бібліотеці пошкоджена, частина з них – забиті фанерою. Через холод і вологість руйнуються книжкові фонди і підлога в читальних залах.

Станом на зараз досі не можливо визначити, скільки бібліотек на Херсонщині зруйнували чи пошкодили окупанти. Бібліотекарі в Херсоні розповідають, що під час окупації росіяни повсюдно забирали техніку (навіть холодильники) і вилучали "небезпечні" видання. Так, приміром, у Херсонські обласній бібліотеці для дітей після розмінування знайшли захований ящик, на якому було написано "Сумнівна література": у ньому були книжки про Голодомор, історію української державності та АТО. Поки в бібліотеках Херсона триває інвентаризація, точно не відомо, які видання було вилучено.

У всіх бібліотеках окупанти намагалися відновити роботу абонементів, щоб сторити ілюзію активного культурного життя в Херсоні. Водночас в окупованому місті діяв свій бібліотечний спротив: одна з бібліотекарок розповіла, як видавала читачам книжки з власної домашньої колекції.

У Херсоні автори ПЕН також відвідали обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка, 80% фондів якого розграбували росіяни перед відступом, та редакцію Суспільне Херсон, на базі якої в часи окупації діяло пропагандистське радіо "Таврія". Насамкінець ПЕН передав книжки для бібліотек на деокупованих територіях та гуманітарну допомогу для волонтерської організації "Херсонська фортеця".

***

Український ПЕН висловлює подяку видавництву "Дух і Літера" та письменниці Ярославі Блек за допомогу зі збором нових видань для бібліотек на деокупованих територіях. Ми й надалі плануємо підтримувати бібліотеки Миколаївщини і Херсонщини, тому найближчим часом оголосимо загальноукраїнський збір книжок, щоб відновлювати культурно-читацьке життя в цих регіонах. Український ПЕН вдячний за допомогу в організації поїздки Ігореві Арчибісову, Департаменту гуманітарної політики ХОДА та Суспільне Херсон.

29 грудня 2022
375
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: