Український ПЕН відвідав із волонтерською поїздкою Миколаїв та Херсон

25-28 грудня відбулася сьома літературно-волонтерська поїздка Українського ПЕН деокупованими і прифронтовими містами України. Цього разу автори й авторки відвідали Миколаївську та Херсонську області. У поїздці взяли участь Володимир Єрмоленко, Тетяна Огаркова, Вахтанґ Кебуладзе, Тетяна Терен, Алім Алієв, Софія Челяк, Катерина Міхаліцина, Максим Ситніков, Аліса Бондаренко.
У Миколаєві автори зустрілися з колективом і читачами Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки. За словами її фахівців, російські окупанти не лише обстрілювали культурні будівлі Миколаївщини, але й розміщували в них свої склади, нищили бібліотечні фонди. Як наслідок, 180 об’єктів культури були пошкоджені, 20 культурних об’єктів – зруйновані повністю (з них близько 58 бібліотек пошкоджено, 8 бібліотек зруйновано вщент).




Автори ПЕН поділилися власним волонтерським досвідом і зазначили, що й надалі планують продовжувати важливу місію – їздити деокупованими територіями, щоб допомагати людям на місцях, підтримувати культурне життя в регіонах та розповідати світові про війну, яку Росія веде проти України. Для бібліотек, які постраждали через обстріли окупантів, авторки й авторки привезли книжки.
Опісля делегація ПЕН відвідала пошкоджені окупантами культурні пам'ятки міста: Миколаївський академічний художній драматичний театр і Миколаївський обласний краєзнавчий музей. Під час відвідин Миколаївської обласної дитячої бібліотеки делегація отримала в подарунок Вифлеємський вогонь миру.




Другою частиною поїздки були деокуповані території Херсонщини. Попри постійні обстріли Херсона російськими окупантами, Український ПЕН провів зустріч з місцевими культурними діячами в АртХабі – укритті Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша, який свого часу було побудовано за одним проєктом із театром у Маріуполі. Після звільнення Херсона в укритті театру відбуваються концерти і покази вистав.



Щоби поділитися своїми історіми спротиву, на зустріч з авторами й авторками ПЕН прийшли працівники театру, Департаменту гуманітарної політики ХОДА, бібліотекарі, представники музеїв та університету. Директор Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша Олександр Книга, який пройшов через російський полон, розповів, що до великої війни в театрі показували 40 вистав на місяць. На початку грудня колектив представив свою першу нову виставу "Лишатися (не) можна", в основу якої лягли історії працівників театру після 24 лютого. Нині її можна побачити на сцені Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки в Києві.


Надзвичайно важливо було відвідати Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Олеся Гончара" – одну з найбільших і найактивніших культурних установ у місті. Нині бібліотека не працює: вона розміщена зовсім близько до Дніпра, а росіяни продовжують артилерійські й снайперські обстріли міста з лівого берега. Про перебування окупантів у бібліотеці нагадують розкидані на підлозі пропагандистські методички і написи російською мовою, наклеєні поверх українських під картинами, розміщеними в холі. Більшість вікон у бібліотеці пошкоджена, частина з них – забиті фанерою. Через холод і вологість руйнуються книжкові фонди і підлога в читальних залах.
Станом на зараз досі не можливо визначити, скільки бібліотек на Херсонщині зруйнували чи пошкодили окупанти. Бібліотекарі в Херсоні розповідають, що під час окупації росіяни повсюдно забирали техніку (навіть холодильники) і вилучали "небезпечні" видання. Так, приміром, у Херсонські обласній бібліотеці для дітей після розмінування знайшли захований ящик, на якому було написано "Сумнівна література": у ньому були книжки про Голодомор, історію української державності та АТО. Поки в бібліотеках Херсона триває інвентаризація, точно не відомо, які видання було вилучено.
У всіх бібліотеках окупанти намагалися відновити роботу абонементів, щоб сторити ілюзію активного культурного життя в Херсоні. Водночас в окупованому місті діяв свій бібліотечний спротив: одна з бібліотекарок розповіла, як видавала читачам книжки з власної домашньої колекції.





У Херсоні автори ПЕН також відвідали обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка, 80% фондів якого розграбували росіяни перед відступом, та редакцію Суспільне Херсон, на базі якої в часи окупації діяло пропагандистське радіо "Таврія". Насамкінець ПЕН передав книжки для бібліотек на деокупованих територіях та гуманітарну допомогу для волонтерської організації "Херсонська фортеця".
***
Український ПЕН висловлює подяку видавництву "Дух і Літера" та письменниці Ярославі Блек за допомогу зі збором нових видань для бібліотек на деокупованих територіях. Ми й надалі плануємо підтримувати бібліотеки Миколаївщини і Херсонщини, тому найближчим часом оголосимо загальноукраїнський збір книжок, щоб відновлювати культурно-читацьке життя в цих регіонах. Український ПЕН вдячний за допомогу в організації поїздки Ігореві Арчибісову, Департаменту гуманітарної політики ХОДА та Суспільне Херсон.
Читайте також:
Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.
Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.