Можливості для письменників, перекладачів і журналістів у жовтні

Український ПЕН традиційно склав добірку для письменників, перекладачів і журналістів, з якої можна дізнатися про ґранти, конкурси, стипендії та резиденції у різних країнах світу.
ҐРАНТИ
&
Фото: Jaredd Craig
&
The Nordic Literature Export Organisations Launch New Initiative
Культурні організації з Данії, Швеції, Ісландії, Норвегії та Фарерських островів у зв’язку з пандемією коронавірусу домовились про оновлення програм з підтримки перекладів та готові надати гарантію у розмірі 50 відсотків витрат на переклад усіх затверджених заявок.
Інформація про програми на сайтах організацій:
Danish Arts Foundation (Statens Kunstfond): www.kunst.dk/english
FarLit: www.farlit.fo
NORLA – Norwegian Literature Abroad: www.norla.no
Swedish Literature Exchange (Kulturrådet): www.swedishliterature.se
Програма книжкових перекладів Посольства США
Посольство США в Києві оголошує Програму книжкових перекладів на 2020 рік. Залежно від наявності коштів, Посольство США надаватиме малі ґранти українським видавництвам, які матимуть намір перекласти американські книжки українською мовою. Програму спрямовано на подальші зусилля України, що реалізуються шляхом книжкових перекладів і публікацій, у сфері економічних, соціальних та освітніх реформ. Пропозиції розглядатимуться протягом фінансового року в міру надходження. Аплікаційні матеріали має бути вислано електронною поштою на адресу: KyivPDBookTranslations@state.gov.
Програма Фонду розвитку українських ЗМІ – 2021
Посольство Сполучених Штатів Америки запрошує незалежні засоби масової інформації (друковані, радіо, телевізійні та електронні) подавати заявки на конкурс Фонду розвитку українських ЗМІ. Програма також надає індивідуальні гранти журналістам та представникам українських медіа. Недержавні організації можуть претендувати на отримання фінансування, якщо їхні проєкти безпосередньо сприяють розвиткові українських медіа. Максимальна сума фінансування становить 50 тис. дол. США, однак середній розмір грантів становить 15-25 тис. Сума гранту залежить від обсягу запланованої діяльності та періоду виконання проєкту, який може тривати від 1 до 12 місяців. Організації та ЗМІ заохочуються до пошуку джерел співфінансування від інших донорів. Гранти надаються за наявності коштів. Конкурс проходить на постійній основі та не має кінцевого терміну.
Програма малих ґрантів публічної дипломатії – "Культура та програми для молоді"
Посольство США в Україні оголошує Програму малих ґрантів публічної дипломатії на 2019-2020 роки для підтримки проєктів у сфері культури та програм для молоді. Посольство надаватиме ґранти громадським/неурядовим неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні або США. Проєкт має бути призначений для української аудиторії, а всі передбачені ним заходи відбуватися в Україні та містити американський компонент. Всі проєкти повинні знайомити українців з американською культурою або підкреслювати американсько-українську співпрацю у вибраній тематичній сфері. Участь американських митців або експертів активно заохочується. Теми конкурсу: проєкти в царинах музики, танцю, театру, літератури, кіно, фотографії та відео, але не обмежуються ними. Заявки приймаються на постійній основі.
Конкурс проєктів про Швейцарію від Pro Helvetica
Ґрант до 50 000 швейцарських франків від фонду Pro Helvetica можна отримати за цифрові чи аналогові проекти з таких мистецьких дисциплін: дизайн, інтерактивні засоби масової інформації, література, музика, танці, театр, візуальне мистецтво та міждисциплінарні проекти. Проекти повинні стосуватися Швейцарії та не потребувати мобільності. Дедлайн не оголошено. Pro Helvetia буде оцінювати заявки на постійній основі та інформувати заявників про своє рішення протягом трьох тижнів.
Ґрант Фонду Говарда Баффетта для жінок-журналісток
Фонд Говарда Баффетта надає ґрантову підтримку жінкам-журналісткам, які висвітлюють раніше невідомі, але критично важливі глобальні проблеми; здійснюють амбітні медіапроєкти, що кидають виклик традиційним медіанаративам; запускають підприємницький новинний проєкт або набувають навичок, щоб це здійснити. Основні вимоги: 3 роки професійного досвіду; журналістика – головний вид діяльності. Перевага надається індивідуальним заявкам, але якщо мова про групову діяльність, то у складі команди журналістки-заявниці повинно бути не менше, ніж 50% жінок. Пропозиція діє на постійній основі. Термін розгляду заявки – до трьох тижнів.
На додачу до краудфандингу: ґранти дофінансування на культурні проєкти
Один з конкурсів проєкту EU4USociety для посилення громадянського суспільства в Україні, що реалізується Міжнародним фондом "Відродження" і фінансується ЄС. Ґранти спрямовані на підтримку культурних ініціатив, що залучають кошти громади. Подавачі можуть одержати до 200 000 гривень, що покриють половину витрат на реалізацію проєкту. Другу половину потрібно зібрати впродовж шести місяців на "Спільнокошті" або іншій краудфандинговій платформі. Подаватися можуть громадські та благодійні організації з усієї України. Кінцевий термін подання заявки – 1 листопада 2021 року.
На додачу до краудфандингу: ґранти дофінансування для медіа
Ґрантові кошти мають бути спрямовані на підтримку незалежних медіа, що залучають кошти громади. Організатори проєктів можуть одержати до 200 000 гривень, що покриють половину витрат на реалізацію проєкту. Другу половину потрібно зібрати впродовж шести місяців на "Спільнокошті" або іншій краудфандинговій платформі. Подаватися можуть громадські та благодійні організації з усієї України. Кінцевий термін подання заявки – 1 листопада 2021 року.
Ґранти на дослідження в історичних архівах ЄС (Флоренція, Італія)
Ґрантом опікується Міжнародний Вишеградський Фонд спільно з Інститутом Європейського університету. Програма надає можливість українським науковцям, які цікавляться темою євроінтеграції, попрацювати з історичними архівами ЄС (HAEU). Подаватися можуть науковці, які або навчаються на магістратурі, аспірантурі чи докторантурі, або закінчили студії не раніше як 10 років тому, і зараз працюють в університеті або науково-дослідницькому інституті. Максимальна сума ґранту на дослідження з права, історії, політології, економіки, соціології або будь-якої іншої гуманітарної чи соціальної дисципліни – 5 тис. євро. Реченець подачі: 31 жовтня 2021 року.
Ґранти на переклад для українських видавців від House of Europe
House of Europe надає ґранти на переклад художніх та нон-фікшн книжок, написаних мовами ЄС або нацменшин України. Обсяг фінансування – до 4 тис. євро. Ґрант покриває більшу частину витрат, зокрема на переклад, редактуру, передачу прав, дизайн, друк та популяризацію новинки. У межах одного конкурсу видавництво може подати лише одну заявку на ґранти на переклад. Ґрант не може компенсувати витрати на книгу, роботу над якою вже завершили. Реченець подачі документів – 26 жовтня 2021 року.
Ґранти на переклад для видавців з ЄС та Великої Британії
House of Europe надає ґранти на переклад українських художніх та нон-фікшн книжок мовами країн ЄС. Обсяг фінансування – до 4 тис. євро. Ґрант покриває більшу частину витрат, зокрема на переклад, редактуру, передачу прав, дизайн, друк та популяризацію новинки. У межах одного конкурсу видавництво може подати лише одну заявку на ґранти на переклад. Ґрант не може компенсувати витрати на книгу, роботу над якою вже завершили. Реченець подачі документів – 26 жовтня 2021 року.
Ґранти міжнародної співпраці від House of Europe
Ґранти фінансують спільні культурні проєкти українських та європейських організацій (фестивалі, віртуальні резиденції, театральні постановки тощо). Максимальний обсяг фінансування – 50 тис. євро, його можна скерувати на основні витрати: гонорари, консультації з експертами, переклад, дизайн, фото- та відеозйомки, придбання матеріалів, оренду приміщення та техніки, подорожі. Організації мають подаватися у тандемах, де один партнер представляє українську сторону, а інший – європейську чи британську. Кінцевий термін зголошення: 2 листопада 2021 року.
Ґранти на персональні проєкти у сфері культури та креативних індустрій від House of Europe
Ґрант пропонує до 4 тис. євро на особистий проєкт із залученням ЄС або Великої Британії. Персональним проєктом може бути навчання, стажування, нетворкінг, запуск блогу, курсу тощо. У пріоритеті такі теми:
1. Популяризація української культури та мистецтва в ЄС та Великій Британії;
2. Розширення мережі контактів з колегами з ЄС та Великої Британії;
3. Обмін досвідами з приводу децентралізації сфери культури між Україною та ЄС;
4. Цифрові та інші формати культурних проєктів у часи пандемії.
До участі запрошують митців та представників творчих спеціальностей у сферах музики, театру, танцю, кіно та інших перформативних мистецтв, візуального мистецтва та фотографії, аудіовізуального мистецтва, ремесел, скульптури, медіамистецтва та концептуального мистецтва, літератури; менеджерів культури. Реченець зголошення: 10 листопада 2021 року.
Ґранти на персональні проєкти у сфері роботи з молоддю
Ґрант пропонує до 4 тис. євро на особистий проєкт із залученням ЄС або Великої Британії. Персональним проєктом може бути навчання, стажування, нетворкінг, запуск блогу, курсу тощо. У пріоритеті такі теми:
1. Встановлення та розвиток партнерств з провідними організаціями та фахівцями молодіжного сектору в ЄС та Великій Британії;
2. Створення нових програм обміну для молоді між Україною та ЄС;
3. Розвиток молодіжних організацій;
4. Інклюзія.
До участі запрошують керівників та співробітників молодіжних центрів, організацій, просторів та кластерів, що працюють з молоддю;
молодіжних працівників об’єднаних територіальних громад, обласних, районних та міських державних установ. Реченець зголошення: 10 листопада 2021 року.
MEET UP! українсько-німецькі зустрічі молоді
Міністерство закордонних справ Німеччини та фонд EVZ пропонують українським культурним та освітнім інституціям долучитися до програми молодіжних зустрічей MEET UP! в одному з форматів: діджитальний – організувати спільну роботу молоді над проєктом лише онлайн; гібридний – команди реалізовують проєкти у своїх країнах і обговорюють їх онлайн; аналоговий – зустрічі у країнах, звідки походять команди. Проєкт має стосуватися культури пам’яті, залученості молоді або Цілей сталого розвитку ООН й має побачити світ до кінця 2023 року. Організатори зустрічей можуть отримати фінансову підтримку. Від 15 000 до 50 000 євро на цифрові інструменти, подорожі, підготовку та презентацію результатів, промо проєкту, гонорари тощо. До 3 000 євро на проїзд, проживання, харчування і кишенькові витрати під час стажування у партнерській організації. Апліканти мусять мати партнерську організацію в Німеччині. Реченець зголошення: 31 жовтня 2021 року.
Ґранти уряду Німеччини у сфері культури, освіти, медіа
Програма, що підтримує співпрацю між представниками громадянського суспільства з України та Німеччини, які здійснюють проєкт в одному з цих напрямів:
1. Зміцнення плюралізму через медіаграмотність і протидію дезінфомації. Наприклад, стажування для журналістів і блогерів, або заходи у школах та університетах.
2. Сприяння ціннісним дискурсам через налагодження діалогу. Наприклад, програми обміну та культурні заходи різних форматів.
3. Відкриття перспектив на майбутнє через освіту та підвищення кваліфікації. Наприклад, стипендії та тренінги в академічній, професійній або суспільно-політичній сферах.
4. Сприяння діалогу та порозумінню між сторонами невирішених територіальних конфліктів.
Ґрантами опікується Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини. Мінімальна сума фінансової підтримки – 20 тис. євро. Ґрантодавці просять взяти до уваги епідеміологічну ситуацію та розглянути цифрові і гібридні формати втілення проєктів. Реченець зголошення – 15 жовтня 2021 року.
Ґранти на проєкти молодим діячам культури 2022
Міністерство культури та інформаційної політики України спільно з Державним агентством України з питань мистецтв та мистецької освіти оголошує конкурсний відбір претендентів на одержання щорічних ґрантів Президента України у 2022 році. Подавати проєкти можуть діячі, віком від 14 до 35 років, які працюють у сферах театрального, музичного, циркового чи образотворчого мистецтва, або є молодими письменниками. Пакет документів із рекомендаціями та детальним описом творчого проєкту варто надіслати поштою на адресу Держмистецтв до 1 листопада 2021 року.
&
Фото: https://cutt.ly/2RuwjXD
&
Конкурс фінансової підтримки львівських видавництв
Управління культури Львівської міської ради оголошує конкурс фінансової підтримки україномовних книжкових видань львівських видавництв. Конкурс оголошено в таких номінаціях: наукова література; художня література; науково-популярна література; довідкова література; дитяча література; перекладна література.
Конкурс не підтримує такі види книжкових видань: незавершені, багатомовні та серійні видання; продовжувані та періодичні видання (наприклад наукові вісники та збірники, записки наукових товариств тощо); рекламно-інформаційну літературу туристичного спрямування; збірники конференцій; більше ніж одну книжку одного видавця у межах однієї номінації. До розгляду допускаються видання за попередній календарний рік (2020 р). Для участі у конкурсі необхідно подати повний пакет документів за адресою: 79008, м. Львів, пл. Ринок, 1, Львівська міська рада або особисто через Центр надання адміністративних послуг. Зголошення триває до 30 жовтня 2021 року.
СТИПЕНДІЇ
Стипендія імені Маркіяна Іващишина
6 вересня 2021 року Маркіянові Іващишину, видатному громадському та культурному діячу, співзасновнику Мистецького об’єднання "Дзиґа" виповнилося би 55 років. Два роки по смерті Маркіяна, навесні 2021, громадські організації, до створення та зростання яких він свого часу доклався, ініціювали заснування Стипендії його імені – призначеної "для тих, хто продовжує справу Маркіяна Іващишина: створює, розвиває, організовує і тримає культурні ініціативи у своїх містах, середовищах, спільнотах". Стипендіальний фонд (зібраний на основі благодійних внесків бізнесменів, митців, культурних діячів) становитиме щорічно до 100 тисяч гривень, і використати їх можна виключно як "інвестицію в особистість" – на навчання чи підвищення кваліфікації. Подавати заявки на здобуття Стипендії запрошують молодих українських культурних менеджерів(-ок) і культурних діячів(-ок), які беруть участь в розвитку культурного життя громади, володіють лідерськими навиками і працюють у незалежному секторі. Визначати Стипендіата буде щорічно змінна Капітула Стипендії, до складу якої входитимуть два представники(-ці) від Організаторів (ЛМГО "Мистецька рада "Діалог", ЛМГО "Інститут актуального мистецтва", ГО "Вірменська, 35); один представник(-ця) донаторів і благодійників, один представник(-ця) родини Маркіяна Іващишина та один представник(-ця) мистецьких середовищ. Для подання заявки треба заповнити онлайн-форму (за бажанням можна додати рекомендаційні листи). Кінцевий термін зголошення – 15 жовтня 2021, 18:00.
Програма академічних обмінів імені Фулбрайта
Офіс Програми академічних обмінів імені Фулбрайта приймає анкети на конкурс Fulbright Graduate Student Program. Навчання в американських університетах від одного до двох років на здобуття ступеня магістра. У конкурсі можуть брати участь студенти старших курсів та випускники ЗВО. Кандидати повинні мати щонайменше диплом бакалавра на час призначення стипендії. Кінцевий термін подання заявок – 16 травня щороку.
Стипендійна програма Chevening: магістратура у Великій Британії
Стипендійна програма, фінансована Урядом Великобританії, покриває вартість навчання на здобуття магістерського ступеня у британському університеті. Стипендіати також одержать: щомісячну стипендію; авіаквитки до Великої Британії і назад; покриття витрат, пов’язаних з оформленням візи; 120 фунтів стерлінгів на ПЛР-тести; ґрант на подорожі на події Chevening. Подаватися можуть особи із дипломом бакалавра і мінімум двома роками досвіду роботи. Паралельно з заявкою на стипендію, аплікант має подати документи на три магістерські програми – і до 14 липня 2022 року отримати підтвердження про вступ на одну з них. Реченець зголошення: 2 листопада 2021 року.
Це можливість для випускників українських університетів продовжити освіту в провідному інституті європеїстики, де навчаються майбутні дипломати, міністри та чиновники європейських урядів. Подаватися можуть випускники українських університетів, що мають дипломи магістра права, економіки, міжнародних відносин, політології або інших суміжних дисциплін.
Стипендія покриє витрати на навчання, проживання, харчування і подорожі. Вивчати можна одну з цих програм:
1. Європейські економічні студії;
2. Європейські міждисциплінарні студії;
3. Студії з європейських міжнародних відносин та дипломатії;
4. Європейські правові студії;
5. Європейські політичні та адміністративні студії;
6. Трансатлантичні відносини.
Кампуси коледжу знаходяться в Брюгге та Варшаві. Навчання розпочнеться у вересні 2022 року. Випускники отримають магістерські дипломи. Реченець подачі документів: 20 січня 2022 року.
Стипендії Гентського університету науковцям,
які здобувають PhD
Це можливість захистити докторську дисертацію одразу в двох університетах: українському та одному з провідних університетів Бельгії – Гентському. Стипендіат здійснить дослідження у Бельгії, а між цим працюватимете над дисертацією в Україні. Програма покриває дві подорожі до Генту та стипендію під час перебування там. Для подачі потрібна попередня згода від наукових керівників в обох країнах. Під час перебування у Гентському університеті стипендіат отримуватиме щомісяця 2252 євро та здобуде ступінь PHD. До участі у стипендіальному конкурсі запрошують українських науковців, які мають актуальну і перспективну тему докторської дисертації; наукового керівника в Гентському університеті; іншу стипендію на час дослідження в Україні; наукового керівника в українському університеті; можливість повністю сконцентруватися на дисертації в Україні. Кандидати можуть присвячувати викладанню та іншим завданням не більше 10% свого часу. Реченець подачі документів: 1 лютого 2022 року.
Стипендійна програма Visegrad Insight, яка цьогоріч названа на честь Марціна Круля, головного редактора Res Publica і голови наглядової ради видання, оголошує відбір кандидатів. До участі запрошують журналістів та лідерів думок, які хочуть збільшити своє аналітичне портфоліо, а також політичних аналітиків, які прагнуть висловитися у публічних дебатах щодо майбутнього демократичної безпеки в Центральній та Східній Європі. До кандидатів такі вимоги: експертні знання в галузі економіки, техніки, безпеки, енергетики, медіа та інформаційного суверенітету, форматів регіональної співпраці (V4, 3SI, Східне партнерство, WBalkans тощо) та/або цифрового громадянського суспільства; досвід написання, аналізу або роботи у громадянському суспільстві на регіональному, національному або міжнародному рівнях, в аналітичному центрі, університеті або в державному та приватному секторах; бажання взаємодіяти з мережею та аудиторією Visegrad Insight за допомогою їхніх регулярних онлайн-чатів та подій; зобов’язання випускати п’ять або більше високоякісних статей, які матимуть вплив на громадську думку в національних і міжнародних ЗМІ та соціальних медіа. Стипендія включає одноразову суму 1500 доларів, проїзд та проживання для конференції та участь у семінарах. Тривалість програми – 10 місяців. Реченець подачі документів: 18 жовтня 2021 року.
КОНКУРСИ
Конкурс рукописів від Видавництва "Читай українською"
До участі в конкурсі приймають рукописи завершених, раніше не опублікованих, українськомовних творів. Пріоритет надається прозі у жанрі фантастики, нон-фікшн (психологія, саморозвиток), дитячій та підлітковій літературі, але розглядаються всі надіслані пропозиції. Видавництво не рецензує рукописи та не веде листування з цього приводу. Термін розгляду рукописів – від 1 до 3 місяців. У разі зацікавленості редактори сконтактують з авторами. Видавництво обіцяє: достойний гонорар, видання та оформлення коштом видавництва, інформаційний супровід та промоцію. Деталі обговорюються з авторами індивідуально. Конкурс діє постійно.
Літературний конкурс видавництва "Смолоскип"
З 1993 року видавництво "Смолоскип" проводить конкурс для українських літераторів. Вік учасників: від 18 до 35 (поезія) та 40 (проза) років. На конкурс приймаються написані українською мовою, раніше не публіковані поетичні, прозові, драматичні твори, а також художні твори для дітей. Обсяг поетичної збірки – не менше 50 сторінок, обсяг прози – не менше 100 сторінок. Рукопис варто надіслати лише у роздрукованому вигляді на адресу: Київ 04071, вул. Межигірська, 21. Участь у конкурсі можлива лише за умови сплати благодійного внеску: від 200 грн. Твори мають надійти на розгляд журі до 31 грудня кожного року.
Конкурс оповідань "Open World" – 2021 від літературної студії "Орфей"
Метою конкурсу є популяризація української культури через художню літературу. Кожні два роки буде опублікована збірка творів переможців. На конкурс приймаються прозові твори українською мовою, які раніше не оприлюднювалися. До участі не допускаються оповідання, опубліковані в Інтернеті, на папері, у вигляді аудіокниги тощо. Максимальна кількість слів конкурсного твору – 3000, мінімальна – 1500. Оповідання, які не відповідають встановленому ліміту слів, до конкурсу не допускаються. Тема творів: вільна. Твори повинні відповідати жанровим характеристикам, властивим оповіданню. Оповідання приймаються в електронному вигляді на скриньку openworldkonkurs@gmail.com. Кінцевий термін подання матеріалів: 1 листопада 2021 року.
Літературний конкурс "Кримський інжир" 2021
Кримський Інжир/Qırım inciri оголошує четвертий конкурс поетів, прозаїків та перекладачів. Учасники можуть подавати твори у таких номінаціях:
1) Проза про Крим українською мовою;
2) Проза кримськотатарською мовою (без тематичних обмежень);
3) Поезія про Крим українською мовою;
4) Поезія кримськотатарською мовою (без тематичних обмежень);
5) Дитяча література – дитячий прозовий або поетичний твір українською мовою про Крим чи кримськотатарською мовою без тематичних обмежень;
6) Переклад художнього твору з української на кримськотатарську та навпаки.
На конкурс приймаються твори, досі не опубліковані у жодних виданнях, зокрема й у соцмережах; вони не мають публікуватися до оголошення результатів конкурсу. Від одного автора приймають не більше двох окремих завершених прозових творів (обсягом від 15 тис. до 100 тис. знаків без пробілів), або від одного до п’яти віршів (обсяг – без обмежень). У номінації "Переклад" на конкурс можна подавати переклади як класичних, так і сучасних творів або їхніх уривків. Загальний обсяг прозових перекладених творів або уривків – від 15 тис. до 100 тис. знаків без пробілів. Переможці конкурсу будуть відзначені грошовою винагородою розміром 5000 грн. Кінцевий термін зголошення учасників – 31 жовтня 2021 року.
Видавництво "Промова" оголошує відбір рукописів дебютних книжок
Молоде видавництво "Промова", за участі журналу "Сьогодення є Промова", оголошує початок відбору творів авторів-дебютантів. Жанрових обмежень немає, проте пріоритетними напрямками будуть сучасна проза, наукова фантастика. Рукописи не рецензуватимуться. Конкурс триває на постійній основі.
&
Можливості: https://cutt.ly/BRuwR3p
&
Міжнародний поетично-театральний конкурс Castello Di Duino для авторів віком до 31 року
Цьогорічною темою конкурсу є ностальгія і сум. Організатори закликають молодих авторів надсилати свої поетичні тексти мовою оригіналу та в перекладі на англійську, іспанську, французьку чи італійську мови. Вірші повинні містити не більше 25 рядків. Нагородження переможців відбудеться у березні 2022 року у Дуіно, Італії: перше місце – 500 євро, друге – 400 євро, третє – 300 євро відповідно. Реченець подачі заявок: 20 листопада 2021 року.
До участі запрошують українських поетів і прозаїків без будь-яких вікових чи територіальних обмежень, які не мають жодної опублікованої власної книжки. Журі розглядатимуть твори, написані українською мовою, обсягом від 60 до 100 друкованих сторінок для поезії або прози (14-й кегль, одинарний міжрядковий інтервал). Тематика творів не обмежена. Найважливіший критерій оцінювання журі – високий художній рівень творів. Тексти, що значно перевищують заданий обсяг та надіслані без супровідного листа, розглядатися не будуть. Твори не рецензуються і не повертаються. Кінцевий термін надсилання рукописів: 1 листопада 2021 року.
ПРЕМІЇ
Конкурс на здобуття Премії імені Юрія Шевельова – 2021
Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу оголошує конкурс на здобуття Премії імені Юрія Шевельова з есеїстики за 2021 рік. За умовами Премії, запропонувати кандидатів можуть українські та іноземні культурні інституції, видавництва, наукові центри, творчі обʼєднання і приватні особи. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів (нон-фікшн), опубліковані в паперовому вигляді (книжка, збірка) протягом 2020 року. Кожен твір може брати участь у конкурсі на здобуття Премії лише один раз. Для зголошення варто заповнити електронну форму і надіслати два примірники книжки на адресу Українського ПЕН (за посередництва Нової пошти чи кур’єрської доставки). Кінцевий термін подання заявок – 15 жовтня 2021 року.
Конкурс на здобуття премії Drahomán Prize 2021
Організатори Премії – Український інститут, Український ПЕН та Український інститут книги – оголошують початок прийому зголошень на здобуття премії Drahoman Prize. За умовами Премії, на неї номінуються перекладачі незалежно від країни проживання, у доробку яких щонайменше один перекладений і опублікований художній чи документальний твір. Книжка, з якою номінується перекладач, має бути опублікована в закордонному видавництві протягом трьох останніх років. Перекладач не може бути номінований на здобуття Премії із книжкою, перекладеною колективом перекладачів. Номінувати перекладача на здобуття Премії можуть закордонні культурні інституції, дипломатичні установи, наукові центри, видавництва, творчі об’єднання та члени Капітули. Зголошення включає в себе заповнену аплікаційну форму, а також електронний і паперовий примірники номінованої книжки українською мовою та мовою перекладу. 2021 року зголошення прийматимуться з 1 вересня до 30 листопада.
Премія імені Шолом-Алейхема 2021 для письменників, перекладачів і сценаристів
Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти розпочинає відбір творів на здобуття Премії імені Шолом-Алейхема (її присуджують за кращі літературно-мистецькі твори, які популяризують духовно-культурні надбання українського та єврейського народів). На здобуття Премії висуваються нові оригінальні твори авторів (або колективу авторів), опубліковані у завершеному вигляді протягом останніх трьох років, але не пізніше ніж за місяць до їх висунення на здобуття Премії. Заборонено пропонувати твори, які вже були відзначені іншими державними нагородами. Пропозиції на здобуття Премії можуть подавати творчі спілки та асоціації, літературно-мистецькі об’єднання, національно-просвітницькі товариства, редакції періодичних видань, видавництва, громадські організації та окремі автори, але не більше одного твору від претендента. Лауреат Премії одержить грошову винагороду у розмірі 20 тис. грн. Кінцевий термін подачі необхідних документів – 01 листопада 2021 року.
Літературна премія Ірпеня 2021
Літературна премія Ірпеня – щорічна всеукраїнська премія в галузі літератури, заснована 2020 року товариством "Відважних" та Інвестиційною радою Ірпеня з метою пошуку нових авторів і їх мотивації до подальшої творчості. Премія вручається в трьох номінаціях: "Проза", "Поезія" та "Література для дітей". На розгляд журі приймаються не видані раніше рукописи авторів, які дотепер не видавали жодної книги, але публікували свої твори в колективних збірках чи антологіях. Вік та географія претендентів на отримання премії необмежений. Тематика творів та їхній обсяг – вільні. Нагородження лавреатів премії за 2021 рік відбудеться 21 березня 2022 року. Троє переможців у кожній з номінацій отримають по 50 тис. грн кожен. Кінцевий термін подачі робіт – 31 грудня 2021 року.
Премія імені Максима Рильського для перекладачів
Держкомтелерадіо розпочав прийом заявок на участь у конкурсі на здобуття премії Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського за 2021 рік у двох номінаціях: 1) за переклад українською мовою творів видатних зарубіжних авторів; 2) за переклад творів українських класиків та сучасних авторів мовами народів світу. На здобуття Премії висуваються нові оригінальні твори, опубліковані (оприлюднені) у завершеному вигляді протягом останніх трьох років, але не пізніше ніж за півроку до їх висунення на здобуття Премії. Пропозиції щодо претендентів на здобуття Премії вносять творчі спілки, національно-культурні та національно-просвітницькі товариства, видавництва і видавничі організації, редакції періодичних видань, вчені ради вищих навчальних закладів, наукові установи, асоціації тощо. Реченець подання – 1 листопада 2021 року.
Літературна премія імені Василя Кожелянка
Премія має на меті ініціювання та реалізацію активностей, які сприятимуть тому, щоб ім’я Василя Кожелянка стало одним із центральних культурних брендів Чернівців, символом "Книжкової столиці України – 2022" та загалом точкою тяжіння літературно-мистецького, книжкового життя міста в ювілейний рік письменника (2022 року Василеві Кожелянкові – 65). У 2022 році Премію буде вручено у двох основних номінаціях:
Номінація 1 "Срібний павук". Найкраща книга, яка осмислює Чернівці. Беруть участь книжки будь-якого роду, жанру, крім наукових, видані впродовж 2020–2021 років. Передбачає одного переможця. Подавати книжки на конкурс можуть автори, видавництва, бібліотеки, книгарні, клуби та інші гравці книжкового ринку.
Номінація 2 "Homo Ludens". Тексти малої прози, створені у жанрі альтернативної історії та/або ретропрози. Передбачає трьох переможців (І, ІІ, ІІІ місця) та видання збірки найкращих творів. Подавати твори можуть лише автори.
Переможець у першій номінації одержить брендований срібний перстень та грошову винагороду у розмірі 49 тис. грн. Переможці у другій номінації: І місце – 30 тис. грн.; ІІ місце – 20 тис. грн.; ІІІ місце – 15 тис. грн. Завершення прийому заявок, книжок і творів на участь у конкурсі (у двох номінаціях) – 31 грудня 2021 року о 15 годині.
РЕЗИДЕНЦІЇ
Резиденція Akademie Schloss Solitude у Штутгарті, Німеччина
Резиденція запрошує молодих митців, дослідників та культурних менеджерів на пів року або рік переїхати до Штутгарта, щоб сконцентруватися на проєкті з: візуального мистецтва і медіа; музики і перформативного мистецтва; діджиталу; архітектури і дизайну; мови і літератури; освіти і медіації; гуманітарних, соціальних, природничих, економічних наук. Резидент одержить щомісячну стипендію розміром 1200 євро, помешкання, робочий простір, оплату квитків в обидва боки, медичне страхування і кошти на втілення власного проєкту. Подавати заявки можуть особи віком до 40 років, які завершили навчання чи працюють над докторською дисертацією. Обов’язковим є знання англійської, німецької або французької мов. Для зголошення варто заповнити аплікаційну форму, поділитися зразками своїх робіт і залишити контакти двох фахових осіб, які можуть дати рекомендації. Реченець подачі документів: 30 листопада 2021 року.
&
Фото: Anthony Delanoix
&
Резиденція Cité internationale des arts у Парижі, Франція
Програма резиденції Cité internationale des arts орієнтована на митців, які проживають за межами Франції, але бажають попрацювати у Парижі над дослідницьким або творчим проєктом упродовж трьох-шести місяців. Кандидатів обов’язково має підтримувати один або кілька культурних партнерів. Саме асоційований партнер (партнери) подає заявку.
Культурними партнерами апліканта можуть бути установи, які належать до французької культурної мережі за кордоном (Instituts français, Культурні служби посольств Франції, Alliance françaises) та/або є французькими чи іноземними культурними структурами (центри мистецтва, асоціації, багатопрофільні лабораторії, галереї, музеї, театри, майданчиків для танцювального та вуличного мистецтва, концертні зали, закордонні фестивалі тощо. У Франції пріоритет надаватиметься заявкам, поданим Міністерством культури.) Подаватись можуть письменники, які працюють з есеїстикою, художньою або дитячою літературою. Instituts français надасть резидентам невеличку квартиру-студію у кварталі Маре, а інституція-партнер покриє всі інші витрати. Реченець подачі документів: 15 листопада 2021 року.
Міжнародна резиденція Вентспілс/Ventspils для письменників та перекладачів (Латвія)
Латвійська резиденція запрошує письменників, перекладачів (з латвійської) та дослідників зі всього світу у мальовниче портове місто Вентспілс, що на узбережжі Балтійського моря. Тривалість перебування: до чотирьох тижнів. Подавати заявки варто не пізніше, ніж за два місяці до початку візиту. Резиденти отримують разову стипендію в розмірі 320 євро. Програма фінансується Міністерством культури Латвії. Заявки приймаються протягом усього року.
Міжнародна літературна резиденція Flavia Cosma у провінції Квебек, Канада
Резиденція, керована місцевою неприбутковою організацією, знаходиться у селищі Валь-Давід (Val-David) у Канаді. Організатори запрошують на перебування поетів, прозаїків і перекладачів. Завдання резиденції: створити простір, сприятливий для співпраці та обміну мистецьких думок. Резидент може перебувати від 1 до 6 тижнів. Організатори не покривають витрати на транспорт і їжу. Письменники на резиденції зобов’язуються згадати про резиденцію у своїх публікаціях. Заявки приймають упродовж року.
&
Фото: Max van den Oetelaar
&
Резиденція "Дім Автора" на острові Закінтос, Греція
"Дім Автора" в Греції – місце, що надихає на творчу роботу та відпочинок митців: художників, письменників, перекладачів. На острові Занте (Закінтос) в Іонічному морі автор знайде будинок на пагорбі, з якого відкривається чарівна панорама на оливкові гаї та море. І зможе зосередити сили на творчості.
"Дім Автора" запрошує митців, які працюють над літературними та художніми творами у різних формах. Мета перебування у резиденції – робота над проєктом. Строк перебування – від 2 до 8 тижнів. Заявки приймаються протягом усього року.
OPEN CALL 2021: WoC Artist Residency in Sofia, Bulgaria
WoC Artist Residency in Sofia – перша міжнародна програма проживання митців у Болгарії. Її місія – створити простір для мистецьких досліджень та познайомити закордонних митців з культурним життям Софії. Команда резиденції шукає проєктні пропозиції від митців, що базуються на усвідомленні важливих питань, з якими стикається планета. Це може бути соціальна, культурна, політична чи екологічна тематика. Роботи будуть спрямовані на те, щоб показати, як мистецтво, особливо дизайн, можуть допомогти боротися з мінливим світом. Вартість проживання у резиденції: 270 євро – місячна програма, і 450 – двомісячна. Резиденція функціонує цілий рік, один резидент зазвичай проживає там до двох місяців. Заявки можна подавати впродовж року за посиланням.
Резиденція Балтійського центру письменників і перекладачів (BCWT) (Швеція)
Балтійський центр започаткований з ініціативи письменників та перекладачів і розташований у середньовічному місті Вісбі на острові Готланд, майже посеред Балтійського моря. BCWT прагне запропонувати письменникам та перекладачам місце роботи та зустрічей у комфортному середовищі. Мета центру – побудова зв’язків через національні кордони, допомога у зміцнені свободи слова та свободи вираження поглядів, а також – побудова мостів між національностями, мовами та культурами. Перебування у центрі підійде для письменників та перекладачів на європейські мови. Тривалість перебування у резиденції – 1 місяць. Балтійський Центр фінансово покриває лише витрати на проживання. Терміни подання: цілий рік, але не пізніше, ніж за 2 місяці до бажаного терміну перебування. Подати заявку можна за посиланням.
International Retreat for Writers (Hawthornden Castle) (Шотландія)
Міжнародна резиденція для письменників у замку Готорнден була заснована для того, аби забезпечити спокійну атмосферу для творчості письменників.
Замок Готорнден знаходиться на усамітненому хребті з видом на долину річки Північний Еск, трохи на південь від Единбурга. Відвідати резиденцію має змогу будь-який письменник із будь-якої частини світу. Тривалість перебування – 1 місяць. Мова роботи – англійська. Фінансове забезпечення: проживання та харчування. Терміни подання: цілий рік. Поштова адреса: Lasswade Midlothian, EH18 1EG, United Kingdom.
Читайте також:
Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.
Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.