Актуальні можливості для письменників, перекладачів і журналістів у червні

112
Роздрукувати
Актуальні можливості для письменників, перекладачів і журналістів у червні

Український ПЕН традиційно склав добірку для письменників, перекладачів і журналістів, з якої можна дізнатися про ґранти, конкурси, стипендії та резиденції у різних країнах світу.

ҐРАНТИ

&

image Фото: Jaredd Craig

&

The Nordic Literature Export Organisations Launch New Initiative

Культурні організації з Данії, Швеції, Ісландії, Норвегії та Фарерських островів у зв’язку з пандемією коронавірусу домовились про оновлення програм з підтримки перекладів та готові надати гарантію у розмірі 50 відсотків витрат на переклад усіх затверджених заявок.

Інформація про програми на сайтах організацій:

?? Danish Arts Foundation (Statens Kunstfond): www.kunst.dk/english
?? FarLit: www.farlit.fo
?? NORLA – Norwegian Literature Abroad: www.norla.no
?? Swedish Literature Exchange (Kulturrådet): www.swedishliterature.se

image

Програма книжкових перекладів Посольства США

Посольство США в Києві оголошує Програму книжкових перекладів на 2020 рік. Залежно від наявності коштів, Посольство США надаватиме малі ґранти українським видавництвам, які матимуть намір перекласти американські книжки українською мовою. Програму спрямовано на подальші зусилля України, що реалізуються шляхом книжкових перекладів і публікацій, у сфері економічних, соціальних та освітніх реформ. Пропозиції розглядатимуться протягом фінансового року в міру надходження. Аплікаційні матеріали має бути вислано електронною поштою на адресу: KyivPDBookTranslations@state.gov.

image

Програма малих ґрантів публічної дипломатії – "Культура та програми для молоді"

Посольство США в Україні оголошує Програму малих ґрантів публічної дипломатії на 2019-2020 роки для підтримки проєктів у сфері культури та програм для молоді. Посольство надаватиме ґранти громадським/неурядовим неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні або США. Проєкт має бути призначений для української аудиторії, а всі передбачені ним заходи відбуватися в Україні та містити американський компонент. Всі проєкти повинні знайомити українців з американською культурою або підкреслювати американсько-українську співпрацю у вибраній тематичній сфері. Участь американських митців або експертів активно заохочується. Теми конкурсу: проєкти в царинах музики, танцю, театру, літератури, кіно, фотографії та відео, але не обмежуються ними. Заявки приймаються на постійній основі.

image

Тревел–ґранти для митців

Фонд "Відкрий Україну" надає мініґранти на подорожні витрати для українських митців задля обміну мистецьким досвідом на міжнародному рівні та покращення взаємодії українських й іноземних митців. Ці ґранти надають українським митцям можливість представити свої здобутки усьому світові.

Максимальна сума ґранту на особу до 10 000 грн. Програма надає підтримку на презентаційні подорожі, які включають подорожі митців на запрошення іноземних організацій для представлення своїх творів сучасного мистецтва на міжнародних конкурсах та фестивалях; участь у резиденціях та культурних акціях, які передбачають створення та подальшу презентацію культурного продукту. Умови подання: аплікант має надати заповнену аплікаційну форму, запрошення сторони організатора заходу, професійне резюме та портфоліо робіт. Благодійна програма діє протягом усього року. Аплікант повинен зробити подання до Фонду до 20 числа попереднього місяця. Контактна особа – Анжеліка Павлюк, am@openukraine.org.

image

Ґрантова програма "Море можливостей" від USAID

Програма сприяє розвитку лідерського потенціалу молоді (віком 10–35 років) і формуванню української ідентичності. IREX запрошує заявників подавати творчі, інноваційні, оригінальні концепції або такі, що засновані на провідних практиках та перевірених стратегіях. Запропоновані заходи мають сприяти розширенню економічних можливостей для молоді, посиленню громадянської активності молоді, її соціальної згуртованості, просуванню різноманіття та включення недостатньо представлених груп, а також покращенню підходів до гендерної рівності та соціальної інклюзії (GESI) в орієнтованих на молодь програмах. Конкурс на отримання даних ґрантів буде відкритий до 31 липня 2021 року.

image

Конкурс проєктів про Швейцарію від Pro Helvetica

ґрант до 50 000 швейцарських франків від фонду Pro Helvetica можна отримати за цифрові чи аналогові проекти з таких мистецьких дисциплін: дизайн, інтерактивні засоби масової інформації, література, музика, танці, театр, візуальне мистецтво та міждисциплінарні проекти. Проекти повинні стосуватися Швейцарії та не потребувати мобільності. Дедлайн не оголошено. Pro Helvetia буде оцінювати заявки на постійній основі та інформувати заявників про своє рішення протягом трьох тижнів.

image

Ґрант Фонду Говарда Баффетта для жінок-журналісток

Фонд Говарда Баффетта надає ґрантову підтримку жінкам-журналісткам, які висвітлюють раніше невідомі, але критично важливі глобальні проблеми; здійснюють амбітні медіапроєкти, що кидають виклик традиційним медіанаративам; запускають підприємницький новинний проєкт або набувають навичок, щоб це здійснити. Основні вимоги: 3 роки професійного досвіду; журналістика – головний вид діяльності. Перевага надається індивідуальним заявкам, але якщо мова про групову діяльність, то у складі команди журналістки-заявниці повинно бути не менше, ніж 50% жінок. Пропозиція діє на постійній основі. Термін розгляду заявки – до трьох тижнів.

image

Підтримка книжкових перекладів від Goethe-Institut

Програма Goethe-Institut "Переклади німецьких книжок іноземними мовами" підтримує закордонні видавництва у публікації німецької літератури. За умови надання підтримки Goethe-Institut відшкодовує іноземному видавництву частину витрат на переклад після виходу книги. Повне покриття коштів на переклад, так само як і фінансування друку чи редакторської роботи не передбачені. Іноземне видавництво зобов‘язується розмістити у вихідних даних книги вказіку на підтримку та логотип Goethe-Institut. Якщо цього не було зроблено, кошти на підтримку перекладу не можуть бути виплачені. Засідання комісії з розгляду заявок відбувається чотири рази на рік. Найближчий реченець подачі заявок: 15 вересня 2021 року.

image

Ґрантова програма для письменників і перекладачів від Фонду імені Пітерсона

У Канаді запрацював Літературний фонд імені Пітерсона – фонд з українським корінням для українців світу. Приймає на фінансування прозові твори та переклади. Він зосереджується на фінансуванні робіт, які потенційну будуть цікаві широкій аудиторії. Також фонд підтримує освітні та гуманітарні ініціативи. Літературний фонд імені Пітерсона складається з кількох програм. Для письменників діють такі програми: Літературна премія імені Пітерсона; ґрант для авторів-початківців; ґрант для професійних письменників. Також є номінація "Найкращий сценарій". Для перекладачів діють такі програми: Нагорода за книжковий переклад; ґрант на завершення перекладу. Перекладачі можуть подавати свої роботи з 17 травня 2021 по 30 червня 2021 року, а письменники – із 1 січня 2022 по 31 березня 2022 року.

image

Ґранти для міст на стратегію розвитку культури

Конкурс відбувається в рамках проєкту EU4Culture, що реалізується Goethe-Institut у партнерстві з Данським інститутом культури, Чеськими Центрами та Французьким Інститутом у Грузії. Ґрант спрямований на створення та втілення стратегії розвитку культури міста (будь-якого, крім столиці), яка сприятиме його соціальному та економічному розвитку. ґрантоотримувачі одержать до 30 000 євро на роботу над стратегією та ще до 300 000 євро на її реалізацію. Заявку має подати регіональний або обласний державний орган, що опікується сектором культури. Форму також може заповнити неприбуткова організація, що діє від його імені і відповідатиме за здійснення проєкту. Перевагу матимуть міста, що раніше не отримували фінансування ЄС у сфері культури. Реченець подачі заявки: 30 червня 2021 року.

image

Конкурси програми "Креативна Європа" від Європейського Союзу

Програма "Креативна Європа" спрямована на фінансування проєктів та ініціатив, які є націленими на зміцнення культурного різноманіття, а також відповідають потребам та викликам сектору культурних та креативних індустрій (ККІ). До підпрограми "Культура" належать такі конкурси:

Європейські проєкти співпраці (маломасштабні, середньомасштабні і великомасштабні)

Проєкти повинні відповідати визначеному програмою пріоритету: у видавничому секторі – посилити потенціал професіоналів з продажу прав на переклад чи адаптацію європейських літературних творів, зокрема тих, що написані менш поширеними мовами, в Європі та за її межами. Реченець: 7 вересня 2021 року.

Європейські мережі культурних та креативних організацій

Підтримку одержать проєкти, реалізовані високорепрезентативними мережами європейських культурних організацій, що базуються у кількох країнах та охоплюють широкий спектр країн-учасниць Креативної Європи. Мережі повинні мати спільну місію, правила управління, права та обов'язки членів, як це офіційно визначено (у "статуті" або еквіваленті) та погоджено його членами. Проєкти мають відповідати одному (чи кільком) пріоритетам програми: сприяти більшій залученості аудиторії у культуру; посилювати активність організації на міжнародній арені в Європі та за її межами; поділяти цінності Європейського Зеленого Курсу; допомогти європейським креативним і культурним секторам вповні скористатися перевагами нових технологій. Реченець подачі заяв: 26 серпня 2021 року.

image

i-Portunus Houses: ґранти на подорожі європейських колег до України

Ґрант дає можливість втілити спільний проєкт або дослідження, познайомитися або обмінятися досвідом фахівцям з різних країн Європи. Ви можете запросити від двох до п’яти колег до України або перенести частину роботи в онлайн. Працювати над проєктом можна від 7 до 60 днів. ґрантоотримувачі одержать 1 650 євро на кожного запрошеного учасника, що приїде до них в Україну. Ця сума покриє витрати на втілення проєкту, подорож та добові. Якщо візит триватиме довше, за кожен додатковий день організатори проєкту отримають 33 євро. Від 1 100 до 1 650 євро на реалізацію віртуальної мобільності. Ця сума покриє організаційні витрати, програмне забезпечення, фасилітацію, матеріали для проєкту. Взяти участь можуть митці, організації та фахівці культури, які: мріють створити спільний проєкт з колегами з інших країн та потребують фінансування для цього; працюють у будь-якому напрямі, крім аудіовізуального; офіційно зареєстровані в Україні. Реченець подачі заявок: 30 червня 2021 року.

image

На додачу до краудфандингу: ґранти дофінансування на культурні проєкти

Один з конкурсів проєкту EU4USociety для посилення громадянського суспільства в Україні, що реалізується Міжнародним фондом "Відродження" і фінансується ЄС. ґранти спрямовані на підтримку культурних ініціатив, що залучають кошти громади. Подавачі можуть одержати до 200 000 гривень, що покриють половину витрат на реалізацію проєкту. Другу половину потрібно зібрати впродовж шести місяців на "Спільнокошті" або іншій краудфандинговій платформі. Подаватися можуть громадські та благодійні організації з усієї України. Кінцевий термін подання заявки – 1 вересня 2021 року.

На додачу до краудфандингу: ґранти дофінансування для медіа

ґрантові кошти мають бути спрямовані на підтримку незалежних медіа, що залучають кошти громади. Організатори проєктів можуть одержати до 200 000 гривень, що покриють половину витрат на реалізацію проєкту. Другу половину потрібно зібрати впродовж шести місяців на "Спільнокошті" або іншій краудфандинговій платформі. Подаватися можуть громадські та благодійні організації з усієї України. Кінцевий термін подання заявки – 1 вересня 2021 року.

image

Ґранти на дослідження в історичних архівах ЄС (Флоренція, Італія)

Ґрантом опікується Міжнародний Вишеградський Фонд спільно з Інститутом Європейського університету. Програма надає можливість українським науковцям, які цікавляться темою євроінтеграції, попрацювати з історичними архівами ЄС (HAEU). Подаватися можуть науковці, які або навчаються на магістратурі, аспірантурі чи докторантурі, або закінчили студії не раніше як 10 років тому, і зараз працюють в університеті або науково-дослідницькому інституті. Максимальна сума ґранту на дослідження з права, історії, політології, економіки, соціології або будь-якої іншої гуманітарної чи соціальної дисципліни – 5 тис. євро. Реченець подачі: 31 жовтня 2021 року.

СТИПЕНДІЇ

image

Стипендія Шептицького для молодих митців

Центр Шептицького (інституція Українського католицького університету), за фінансової підтримки Українського культурного фонду, оголошує перший відбір заявок на Стипендію Шептицького. Організатори оберуть чотирьох молодих митців, які працюють у сферах живопису, літератури, музичної композиції чи перекладу, забезпечать їх проживанням у щойно збудованому Колегіумі УКУ (липень-вересень) і харчуванням у Трапезні. Подаватися можуть митці зі всіх регіонів України, крім мешканців Львова і Львівщини. Реченець зголошення: 23 червня 2021 року.

image

Стипендія імені Марії Склодовської-Кюрі від Брістольського університету (University of Bristol, Великобританія)

Стипендія покриває проживання, участь в конференціях і семінарах та надає 800 євро в місяць на інші витрати. Дослідження можна проводити у будь-якій із дисциплін. Учасники відбору повинні мати ступінь кандидата наук або досвід проведення досліджень (мінімум 4 роки). У дослідницьких проєктах можуть брати участь не тільки дослідники, але і треті особи, такі як музеї, архіви, НВО, благодійні організації. Реченець подачі: 1 вересня 2021 року.

Стипендії Президента України для молодих письменників 2022

Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти оголосило про початок відбору кандидатів на здобуття у 2022 році стипендій Президента України для молодих письменників і митців у сфері музичного, театрального, образотворчого, хореографічного, естрадно-циркового мистецтва та кіномистецтва. Пропозиції на здобуття стипендій вносяться шляхом самовисування громадянами України віком від 14 до 35 років (на момент подачі заявки), які мають творчі досягнення. Виплата стипендій провадиться Міністерством культури та інформаційної політики України щомісяця протягом року. Стипендії призначаються у розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Документи на участь у відборі кандидатів приймають до 1 липня 2021 року.

КОНКУРСИ

image

Конкурс рукописів від Видавництва "Читай українською"

До участі в конкурсі приймають рукописи завершених, раніше не опублікованих, українськомовних творів. Пріоритет надається прозі у жанрі фантастики, нон-фікшн (психологія, саморозвиток), дитячій та підлітковій літературі, але розглядаються всі надіслані пропозиції. Видавництво не рецензує рукописи та не веде листування з цього приводу. Термін розгляду рукописів – від 1 до 3 місяців. У разі зацікавленості редактори сконтактують з авторами. Видавництво обіцяє: достойний гонорар, видання та оформлення коштом видавництва, інформаційний супровід та промоцію. Деталі обговорюються з авторами індивідуально. Конкурс є постійно діючим.

image

Конкурс оповідань "Open World" – 2021 від літературної студії "Орфей"

Метою конкурсу є популяризація української культури через художню літературу. Кожні два роки буде опублікована збірка творів переможців. На конкурс приймаються прозові твори українською мовою, які раніше не оприлюднювалися. До участі не допускаються оповідання, опубліковані в Інтернеті, на папері, у вигляді аудіокниги тощо. Максимальна кількість слів конкурсного твору – 3000, мінімальна – 1500. Оповідання, які не відповідають встановленому ліміту слів, до конкурсу не допускаються. Тема творів: вільна. Твори повинні відповідати жанровим характеристикам, властивим оповіданню. Оповідання приймаються у електронному вигляді на скриньку openworldkonkurs@gmail.com. Кінцевий термін подання матеріалів: 1 листопада 2021 року.

image

Конкурс кіноробіт від Фестивалю поетичного кіно ZEBRA

Німецький фестиваль ZEBRA Poetry Film Festival приймає конкурсні роботи поетичних фільмів від режисерів з усього світу. Серед вимог до стрічок: відео має бути створене 2020 року або пізніше. Тривалість фільму не має перевищувати 20 хвилин. Відеороботи мають бути створені на основі поетичних робіт або за їхніми мотивами. До участі допускаються фільми всіма мовами. Переможці отримають фінансові призи. Фільми оцінюватиме журі, до складу якого увійдуть письменники, експерти зі світу кіно та ЗМІ. Кінцевий термін подачі заявок: 1 липня 2021 року. Фестиваль ZEBRA Poetry Film Festival відбудеться з 25 по 28 листопада 2021 року в Берліні. Це – найбільша міжнародна платформа поетичного кіно у всьому світі. З 2002 року фестиваль пропонує поетам та кінотворцям з усього світу платформу для творчого обміну, мозкового штурму й зустрічей із широкою аудиторією. Торік на міжнародний конкурс учасники подали понад 2000 заявок зі 100 країн. Реченець подачі робіт: 1 липня 2021 року.

ПРЕМІЯ

image

Премія імені Богдана Хмельницького за твори військової тематики

Міністерство оборони України оголосило конкурс на здобуття Премії імені Богдана Хмельницького. Учасники повинні висвітлити військову тематику у творах літератури та мистецтва в 2021 році. Премія присуджується за твори літератури, мистецтва, публіцистики, журналістики. Авторам треба спрямувати увагу на утвердження високих гуманістичних і державотворчих ідеалів. Тексти мають формувати у військовослужбовців і молоді гідність, почуття патріотизму, вірності традиціям українського народу тощо. У конкурсі доступні 5 номінацій: "Літературні твори військової тематики"; "Музичні твори військової тематики"; "Твори театрального мистецтва військової тематики"; "Твори кіномистецтва військової тематики"; "Твори образотворчого мистецтва військової тематики". Переможці отримають диплом і грошову винагороду. Премія присуджується фізичній особі чи колективу одноразово. Пропозиції щодо претендентів на здобуття Премії вносять національні спілки України, інші творчі спілки та асоціації, національно-культурні, національно-просвітницькі товариства. Реченець подання заявок: 1 серпня 2021 року.

РЕЗИДЕНЦІЇ

image

Літературні резиденції у Варшаві для письменників і перекладачів із Білорусі, України та Росії

Стартує нова програма літературних резиденцій для письменників/ письменниць та перекладачів/перекладачок у Варшаві. Цього року запрошують гостей із Білорусі, України та Росії провести кілька творчих тижнів у центрі Варшави під опікою Старомєйського Будинку культури. Оголошено два набори, під час яких виберуть принаймні п’ять резидентів на перебування від двох до шести тижнів. Організатори хочуть, зокрема, долучити закордонних авторів/авторок та перекладачів/перекладачок до варшавського літературного життя. Резидентів забезпечать помешканням у центрі зі зручним робочим місцем для творчої праці, щотижневою стипендією 840 злотих брутто та із загальною й логістичною підтримкою, а також будуть включені у діяльність інституції, що запрошує. Подаватися можуть і письменники і письменниці, які: мають принаймні одну видану книжку, поетичну збірку чи переклад; на розмовному рівні володіють польською або англійською; наразі працюють над літературним проєктом. Деталі щодо конкретного терміну та тривалості перебування будуть обговорюватися з резидентами індивідуально. Другий набір передбачає перебування на резиденції у період з липня по грудень 2021 року. Реченець зголошення: 30 червня 2021 року.

image

Міжнародна резиденція Вентспілс/Ventspils для письменників та перекладачів (Латвія)

Латвійська резиденція запрошує письменників, перекладачів (з латвійської) та дослідників зі всього світу у мальовниче портове місто Вентспілс, що на узбережжі Балтійського моря. Тривалість перебування: до чотирьох тижнів. Подавати заявки варто не пізніше, ніж за два місяці до початку візиту. Резиденти отримують разову стипендію в розмірі 320 євро. Програма фінансується Міністерством культури Латвії. Заявки приймаються протягом усього року.

image

Мистецька резиденція на фермі у Станґе, Норвегія

Резиденція знаходиться на фермі у мальовничому селищі Станґе у південно-східній Норвегії, неподалік найбільшого норвезького озера Мьоса. Організатори очікують на митців, які працюють з темами прав людини, свободи слова, або їжі і виробництва продуктів харчування. Можна зголошуватись на перебування у такі періоди:

1) понеділок, 1 листопада 2021 року – п’ятниця, 17 грудня 2021 року;

2) вівторок, 4 січня 2022 року – четвер, 31 березня 2022 року.

Організатори очікують, що резиденти представлять їхній спільноті свої проєкти, наприклад, у форматі книжкового заходу, читання чи майстер-класу.

На фермі одночасно перебуває лише один запрошений митець.

Апартаменти митця розташовані у старому фермерському будиночку, побудованому в 1900 році.

Arstad AIR – резиденція, якою керують митці. Ферма "Арстад Нордре" належить авторці Елен Ф’єстад та її родині. Господарі живуть на фермі неподалік. Дедлайн зголошення: 1 липня 2021 року. Інформацію про результати оголосять у липні.

image

Міжнародна літературна резиденція Flavia Cosma у провінції Квебек, Канада

Резиденція, керована місцевою неприбутковою організацією, знаходиться у селищі Валь-Давід (Val-David) у Канаді. Організатори запрошують на перебування поетів, прозаїків і перекладачів. Завдання резиденції: створити простір, сприятливий для співпраці та обміну мистецьких думок. Резидент може перебувати від 1 до 6 тижнів. Організатори не покривають витрати на транспорт і їжу. Письменники на резиденції зобов’язуються згадати про резиденцію у своїх публікаціях. Заявки приймають упродовж року.

&

image Фото: Max van den Oetelaar

&

Резиденція "Дім Автора" на острові Закінтос, Греція

"Дім Автора" в Греції – місце, що надихає на творчу роботу та відпочинок митців: художників, письменників, перекладачів. На острові Занте (Закінтос) в Іонічному морі автор знайде будинок на пагорбі, з якого відкривається чарівна панорама на оливкові гаї та море. І зможе зосередити сили на творчості.

"Дім Автора" запрошує митців, які працюють над літературними та художніми творами у різних формах. Мета перебування у резиденції – робота над проєктом. Строк перебування – від 2 до 8 тижнів. Заявки приймаються протягом усього року.

image

OPEN CALL 2021: WoC Artist Residency in Sofia, Bulgaria

WoC Artist Residency in Sofia – перша міжнародна програма проживання митців у Болгарії. Її місія – створити простір для мистецьких досліджень та познайомити закордонних митців з культурним життям Софії. Команда резиденції шукає проєктні пропозиції від митців, що базуються на усвідомленні важливих питань, з якими стикається планета. Це може бути соціальна, культурна, політична чи екологічна тематика. Роботи будуть спрямовані на те, щоб показати, як мистецтво, особливо дизайн, можуть допомогти боротися з мінливим світом. Вартість проживання у резиденції: 270 євро – місячна програма, і 450 – двомісячна. Резиденція функціонує цілий рік, один резидент зазвичай проживає там до двох місяців. Заявки можна подавати впродовж року за посиланням.

image

Резиденція Балтійського центру письменників і перекладачів (BCWT) (Швеція)

Балтійський центр започаткований з ініціативи письменників та перекладачів і розташований у середньовічному місті Вісбі на острові Готланд, майже посеред Балтійського моря. BCWT прагне запропонувати письменникам та перекладачам місце роботи та зустрічей у комфортному середовищі. Мета центру – побудова зв’язків через національні кордони, допомога у зміцнені свободи слова та свободи вираження поглядів, а також – побудова мостів між національностями, мовами та культурами. Перебування у центрі підійде для письменників та перекладачів на європейські мови. Тривалість перебування у резиденції – 1 місяць. Балтійський Центр фінансово покриває лише витрати на проживання. Терміни подання: цілий рік, але не пізніше, ніж за 2 місяці до бажаного терміну перебування. Подати заявку можна за посиланням.

image

International Retreat for Writers (Hawthornden Castle) (Шотландія)

Міжнародна резиденція для письменників у замку Готорнден була заснована для того, аби забезпечити спокійну атмосферу для творчості письменників.

Замок Готорнден знаходиться на усамітненому хребті з видом на долину річки Північний Еск, трохи на південь від Единбурга. Відвідати резиденцію має змогу будь-який письменник із будь-якої частини світу. Тривалість перебування – 1 місяць. Мова роботи – англійська. Фінансове забезпечення: проживання та харчування. Терміни подання: цілий рік. Поштова адреса: Lasswade Midlothian, EH18 1EG, United Kingdom.

16 червня 2021
112
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН